R5 3600 için anakart önerisi

Bütçe
6000₺

nowe

Hectopat
Herkese merhabalar, uzun zamandan beri kullandığım sistemi güncellemeye karar verdim. Ne kullanıyorsunuz diye sorarsanız MSI 970a G46 +AMD FX8350+8 GB DDR3 RAM+ASUS R9 280 3GB 384 bit ekran kartı + 120SSD. Uzun zamandan beri kullanıyorum. Beni yarı yolda bırakmadı. Aklımda bir sistem oluşturdum ama anakart konusunda bir türlü emin olamadım. Elimden geldiğince sıfır ve ikinci el toparlamaya çalışacağım kısa sürede hepsini bir anda alma şansım yok. Ryzen 5 3600 + anakart?+ 16 GB 3200 CL16 DDR4 RAM+ 500GB M.2 SSD+ kasa ve şu anda kullandığım ekran kartını kullanacağım. Yeni ekran karti alma şansım biraz zor onun için uzun bir süre para biriktirmek lazım. Sizlerden ricam anakart önerisi aklımdaki sistemle stabil ve uyumlu çalışabilecek anakart önerisi alabilirsem sevinirim.

B550 ile 450 arasında uçurum fark var mı peki?

Şimdi şöyle hocam 550 serilerinde gen 4 desteği mevcuttur. Ekran kartınız yeni nesil değil ancak gelecekte gen 4 ekran kartı aldığınızda B450 ile gen 3 hızında kullanabileceksiniz. Aynı şekilde M.2 SSD olarak da gelecekte gen 4 alırsanız B550 sizin lehinize olur. B450 gen 4 desteklemediği için gen 4 M.2 SSD'nin bahsi geçen hızlarını göremezsiniz.
B550 de Type-C bir arkada bir de kasanın ön kısmı için anakartta imkan vermiş, kasanızın ön kısmı için Type-C kullanmanıza imkan veriyor.
Bunların dışında elbette heatsinkler ve pad kaliteleri daha iyidir. Yani resmi sitede bahsedilen öyle.

Şu anda 800 ₺ gibi bir fark var. Tamamen bütçenizle alakalı bir durum. Günlük kullanımlar için sadece oyun oynuyorsanız B450 yeterli olacaktır.

Şimdi şöyle hocam 550 serilerinde gen 4 desteği mevcuttur. Ekran kartınız yeni nesil değil ancak gelecekte gen 4 ekran kartı aldığınızda B450 ile gen 3 hızında kullanabileceksiniz. Aynı şekilde M.2 SSD olarak da gelecekte gen 4 alırsanız B550 sizin lehinize olur. B450 gen 4 desteklemediği için gen 4 M.2 SSD'nin bahsi geçen hızlarını göremezsiniz.
B550 de Type-C bir arkada bir de kasanın ön kısmı için anakartta imkan vermiş, kasanızın ön kısmı için Type-C kullanmanıza imkan veriyor.
Bunların dışında elbette heatsinkler ve pad kaliteleri daha iyidir. Yani resmi sitede bahsedilen öyle.

Şu anda 800 ₺ gibi bir fark var. Tamamen bütçenizle alakalı bir durum. Günlük kullanımlar için sadece oyun oynuyorsanız B450 yeterli olacaktır.
Bilgilendirme için sağolun. Elbette ekran kartımı bir zaman sonra guncelleyecegim. Alabileceğim en makul olanı da herhalde GTX 1660 süper veya ti olur. B550 ye benim de gözüm kaydı sıfır fiyatları biraz pahalı ikici el bulup almak niyetindeyim.

Rica ederim, şimdi şöyle bir durum var. B550 serisinde üst segment kartlara 5900X yakılır 32-64 GB RAM yakışır sıvı soğutma yakışır. Yakışırda yakışır.

Rica ederim, şimdi şöyle bir durum var. B550 serisinde üst segment kartlara 5900X yakılır 32-64 GB RAM yakışır sıvı soğutma yakışır. Yakışırda yakışır.
MSI dışında seçenek sunulmadığına göre En uygunu MSI sanırım. Eski kartım da msi konunun başında da dediğim gibi bana sorun yaşatmadı hiç. muhtemelen b550 serisi bir anakart seçeceğim anlamına geliyor. Fiyatını da baz alırsam da ikinci ele bakmam gerekecek.
Elbette haklısınız yakışan kart çok parayı gözden çıkardığıniz sürece. Benim öyle bir param yok🤭 eldeki imkânlarla bir şekilde ilerleyen safhalarda kartı halledeceğiz. Benim için öncelik anakart ile işlemcinin uyumlu ve sorun çıkarmadan çalışması. Uzun bir süre mutlu eder. Bir ilanda b550 tomahawk buldum olursa şayet onu almayı hedefliyorum

6000 TL bütçe bayağı iyi.

Eğer dümdüz, OC yapmak gibi bir düşünce yoksa:

Belki biraz OC:

Üst düzey sayılabilir:

Kasa için karar vermediysen bunu önerebilirim:

Fiyatı artmış ama ara ara indirime giriyor.
@nowe

Bu arada PSU nedir? Onu da önerebilirim, eski bir sistemden çıkacak olan bir PSU'yu kullanmamanı tavsiye ederim. Bunun yanında belirlediğin RAM ve SSD'yi söylesen iyi olur.

PSU olarak kasayı gametech legend bir kasa beğendim fiyatı da makul. Onun PSU var 600w 80+ bronze kasa ve PSU 900₺ gibi ramlerde 3 HP V6 3200 MHz cl16 2 adet düşündüm 800₺ gibi. M2 SSD olarak da wd blue 500 GB 600₺
6000 TL bütçe bayağı iyi.

Eğer dümdüz, OC yapmak gibi bir düşünce yoksa:

Belki biraz OC:

Üst düzey sayılabilir:

Kasa için karar vermediysen bunu önerebilirim:

Fiyatı artmış ama ara ara indirime giriyor.
@nowe

Bu arada PSU nedir? Onu da önerebilirim, eski bir sistemden çıkacak olan bir PSU'yu kullanmamanı tavsiye ederim. Bunun yanında belirlediğin RAM ve SSD'yi söylesen iyi olur.
PSU olarak kasayı gametech legend bir kasa beğendim fiyatı da makul. Onun PSU var 600w 80+ bronze kasa ve PSU 900₺ gibi ramlerde 3 HP V6 3200 MHz cl16 2 adet düşündüm 800₺ gibi. M2 SSD olarak da wd blue 500 GB 600₺

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı