R5 3600 için B450 vs. B550

Mert007

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, R5 3600 işlemci alacağım fakat aklıma takılan bir konu var. Anakart için 900 TL civarı bütçem var. B450 chipsetli orta sınıf bir anakart almak mı mantıklı (ASUS TUF Pro Gaming gibi) yoksa B550 giriş seviyesi bir anakart almak mı mantıklı? 4 5 senelik süreçte illa ki bir şeyler yükseltmek isterim mesela SSD yükseltebilirim veya ekran kartı vs. Fikirlerinizi bekliyorum.

B450 daha iyi olur bence. 900 TL lik B550 lerde mosfet soğutucu bile yok bazılarında. PCI express 4.0 lazım değilse B450. Lazım olacağını da düşünmüyorum.
Benimde tereddütte kaldığım nokta bu, mosfet soğutucuları yok. Ama B450 alırsam ileride işlemci yükseltirken sıkıntı yaşar mıyım bilmiyorum :D Birde PCI express 4.0 ile 3.0 arasında çok bir fark var mı?

Büyük dosyalarla uğraşacaksanız -yani PCI-E 4.0 M.2 SSD'ye upgrade yapmayı düşünüyorsanız- B550
Ekran kartı yükseltmek istiyorsanız darboğaz olmaması için işlemciyi de yükseltmeniz gerekecek:
Yine B550.
Ama diğer arkadaşların da dediği gibi eğer malzeme kalitesi düşük bir kart alacaksanız B450 çok daha mantıklı, zira AMD eskiye dönük anakart yongalarına BIOS güncellemeleri ile geniş kapsamlı bir işlemci desteği sunuyor.

Geri
Yukarı