R5 3600 için ekran kartı önerisi

Bütçe
12000-16000
İleriye dönük olma konusunda beni en çok korkutan 8 GB oluşu sıkıntı yaratır mı?

Teknolojinin devamlı ilerlediği yerde "ileriye dönük" bir ekran kartı yoktur.

Örneğin 3060 Ti ile 6700 XT 2020 senesinde piysaya çıktılar üzerinden 3,5 sene geçti . Şimdi dilediğine sor "3060 Ti yerine keşke 6700 XT alsaydım diyen" kolay kolay bulamazsın.

Teknolojinin devamlı ilerlediği yerde "ileriye dönük" bir ekran kartı yoktur.

Örneğin 3060 Ti ile 6700 XT 2020 senesinde piysaya çıktılar üzerinden 3,5 sene geçti. Şimdi dilediğine sor "3060 Ti yerine keşke 6700 XT alsaydım diyen" kolay kolay bulamazsın.

Alakasız elbette ileriye dönük diye bir şey vardır. Elbette 10 20 yıl ileriye dönük olmasından bahsetmiyoruz şimdi 8 GB ve 16 GB olan iki ekran kartı düşün (kartların kas güçleri de VRAM ile orantılı olsun) hangisi daha uzun yıllar götürür? Veya AM5 soket ve AM4 soket olan iki anakart düşünün hangisi daha ileriye dönüktür?

Alakasız elbette ileriye dönük diye bir şey vardır. Elbette 10 20 yıl ileriye dönük olmasından bahsetmiyoruz şimdi 8 GB ve 16 GB olan iki ekran kartı düşün (kartların kas güçleri de VRAM ile orantılı olsun) hangisi daha uzun yıllar götürür? Veya AM5 soket ve AM4 soket olan iki anakart düşünün hangisi daha ileriye dönüktür?

Ödediğin ücret farkını yüzde bazında hesaplayıp süreyi de ona göre hesaplamalısın. Benim AM4 anakartım varken 5700X3D'ye geçtim örneğin 7500F'e yürümek yerine.

Çünkü aynı kalitedeki anakartlar 8K'ya satılıyor bu da 5700X3D'ye geçmek ile AM5 sokete yürümek arasında %50'den fazla fiyat farkı yaratıyordu.

Evet AM5 soketin önü açık olacak fakat 7500F performans olarak 5700X3D'den %50 daha uzun süre götürmeyecek. Artılarla eksiler bir arada. O yüzden işin sonunda yine aynı kapıya çıkıyoruz.

Ödediğin ücret farkını yüzde bazında hesaplayıp süreyi de ona göre hesaplamalısın. Benim AM4 anakartım varken 5700x3D'ye geçtim örneğin 7500F'e yürümek yerine.

Çünkü aynı kalitedeki anakartlar 8K'ya satılıyor bu da 5700x3D'ye geçmek ile AM5 sokete yürümek arasında %50'den fazla fiyat farkı yaratıyordu.

Evet AM5 soketin önü açık olacak fakat 7500F performans olarak 5700x3D'den %50 daha uzun süre götürmeyecek. Artılarla eksiler bir arada. O yüzden işin sonunda yine aynı kapıya çıkıyoruz.

Aynı kapıya filan çıkmıyoruz saçma bir örnek vermişsin ben burada fiyatlarla ilgili konuşmuyorum AM4 soket ile yükselebileceğin nokta belli AM5 soket çok daha ileriye dönük ve önümüzdeki yıllarda çok daha fazla işlemci oraya çıkacak. Neyse konu AM4 vs AM5 değil fiyatlar da değil biz önü açık olması ve ileriye dönüklük üzerinden konuşuyoruz ben zaten herhangi bir ekran kartı söylemedim yalnızca hayal etmenizi istedim.

Aynı kapıya filan çıkmıyoruz saçma bir örnek vermişsin ben burada fiyatlarla ilgili konuşmuyorum AM4 soket ile yükselebileceğin nokta belli AM5 soket çok daha ileriye dönük ve önümüzdeki yıllarda çok daha fazla işlemci oraya çıkacak. Neyse konu AM4 vs AM5 değil fiyatlar da değil biz önü açık olması ve ileriye dönüklük üzerinden konuşuyoruz ben zaten herhangi bir ekran kartı söylemedim yalnızca hayal etmenizi istedim.

Peki neden hayal ediyorum o vakit? Madem iddiayı ortaya atan sensen buyur bana iki tane örnek kart ver hep birlikte görelim.

Ayrıca fiyatlara göre konuşacaksın tabii ki ne saçmalıyorsun. İyi 45K verip 4080 Super 16 GB aldım 20K'lık 7800 XT 16 GB'dan daha ileriye dönük oldu.

Peki neden hayal ediyorum o vakit? Madem iddiayı ortaya atan sensen buyur bana iki tane örnek kart ver hep birlikte görelim.

Ayrıca fiyatlara göre konuşacaksın tabii ki ne saçmalıyorsun. İyi 45k verip 4080 Super 16 GB aldım 20K'lık 7800 XT 16 GB'dan daha ileriye dönük oldu.

Öncelikle anlatmak istediğim şeyi anlamalısın. Teknolojide ileriye dönük diye bir şey yoktur dedin bende sana teknolojide de ileriye dönüklük olabileceğini söylüyorum verdiğim örneklere bu kadar takılma bu yüzden sana fiyatlara bakma diyorum. İleriye dönüklük dediğimiz 10 20 yıl değil elbette kimse öyle bir şey iddia edemez ama 5 yıl sonrasına kadar rahatça dayanacak kartlar var şu anda. Ana konudan uzaklaşma. Sen şimdi ileriye dönük kart veya işlemci yoktur diyorsun ve ben buna karşı çıkıyorum fiyatlarla alakalı bir şey değil.

Anladım hocam peki 4060 mı yoksa 4060 Ti mı alayım.
Yoksa AMD kısmında RX 7600 XT falan da olur mu?

Öncelikle anlatmak istediğim şeyi anlamalısın. Teknolojide ileriye dönük diye bir şey yoktur dedin bende sana teknolojide de ileriye dönüklük olabileceğini söylüyorum verdiğim örneklere bu kadar takılma bu yüzden sana fiyatlara bakma diyorum. İleriye dönüklük dediğimiz 10 20 yıl değil elbette kimse öyle bir şey iddia edemez ama 5 yıl sonrasına kadar rahatça dayanacak kartlar var şu anda. Ana konudan uzaklaşma. Sen şimdi ileriye dönük kart veya işlemci yoktur diyorsun ve ben buna karşı çıkıyorum fiyatlarla alakalı bir şey değil.

Bugünün ihtiyaçları doğrultusunda 10 para harcarsın 2 sene kullanırsın, 20 para harcarsın 4 sene kullanırsın. Bu ileriye dönüklük değildir, sen soket konusunda örnek verdin ama AM5 "güncel" soket olduğu için 2024 senesinde bunu AM4 ile kıyaslamak sıfır üzerinden mantıklı olmayacaktır.

Fakat şu var. Bugün 20 para harcamak yerine 10 para harcayıp 2 sene sonra bir 10 para harcadığında elimize daha iyisi mi geçecek?

Örneğin 2020 yılında RTX 3080 alıp hala kullanmaya devam eden birisi mi daha memnun yoksa 3060 Ti aldıktan sonra satıp 4070'e yükselten mi? Çünkü ikisi de aynı masrafı etmiş oldular. Bu da "ileriye dönük" adı altında masraf yapmak avantaj mı yoksa dezavantaj mı sorusunu sordurur.

Geri
Yukarı