R5 3600 için işlemci soğutucu alınmalı mı?

• Konuyu başlatan Coda
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 619

Coda

Hectopat
Ryzen 5 3600 işlemci alacağım ama soğutucu konusunda kararsız kaldım. Çok ağır oyunlar oynamayacağım şimdilik. CS:GO, Rust, Rainbow ve Warzone oynayacağım. Stok soğutucu ile çok aşırı bir ısınma olur mu? Veya işlemcinin biraz daha indirime girmesini bekleyip ayrı bir soğutucu almak mı daha mantıklı olur?

Ryzen 5 3600 işlemci alacağım ama soğutucu konusunda kararsız kaldım. Çok ağır oyunlar oynamayacağım şimdilik. CS:GO, Rust, Rainbow ve Warzone oynayacağım. Stok soğutucu ile çok aşırı bir ısınma olur mu? Veya işlemcinin biraz daha indirime girmesini bekleyip ayrı bir soğutucu almak mı daha mantıklı olur?

CPB kapalı kullanacaksanız ve OC yapmayacaksanız yeterli gelecektir. Hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?

Ortam sıcaklığına, kasana ve işlemcinin silikonuna göre değişir. Mesela benim 3600 işlemcim 2020 silikon ve Mag 100R gibi hava akışı iyi olan bir kasayla PUBG'de en fazla 60 derece oluyor Antalya'da olmama rağmen. Yani çok sıcak bir yerde değilseniz veya işlemciniz eski 3600'lerden olmayacaksa stok soğutucu yeterli.

Bir de undervolt nedir ve nasıl yaparım?

Forumda bununla ilgili bir konu var hocam "undervolt nasıl yapılır" diye aratırsanız ulaşabilirsiniz.

CPB kapanırsa performans düşüşü olur. Eğer kapatılacaksa uygun voltaj verilip tüm çekirdekleri 4.2 çekmen gerekir.

Bence gerek sıcaklık acısından hiç olmazsa orta halli bir kule tip soğutucu almalısınız. Anakartınız nedir?

Geri
Yukarı