R5 3600 için sıvı soğutucu alınmalı mı?

Zynixx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. 3 yıldır bilgisayarımda R5 3600 işlemci kullanıyorum fakat son 1 aydır çok ısındığını fark ettim ve bu 3 yıllık süreçte hiç termal macun değiştirmeyip 3 yıl boyunca AMD'nin kendi yazılımında bulunan otomatik overclock seçeneğini kullandım. Acaba 2 yıldır stock soğutucuyu temizlemeyip 3 yıldırda termal macun değiştirmediğimden dolayı mı bu kadar ısınıyor yoksa artık sıvı soğutucu alamam mı gerekiyor? Peki sıvı soğutucu kullanırsam işlemcinin ömrü mü uzar? Son olarak tavsiye ettiğiniz bir hava soğutma varsa gönderebilirsiniz.

Bunu alabilirim eğer çok gerekliyse.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam o işlemci için sıvı soğutucuya para dökmeye gerek yok. Attığımı alabilirsiniz, yanında gelen termal macunda gayet iyidir. Fan değişimi yaparken yeni macunu sürüp rahat edersiniz.

O kadar paran varsa işlemcini yenile daha iyi. En en üst seviye işlemciler dışında hiçbir sisteme sıvı soğutma zorunlu değildir. 2 yıldır temizlemeyip 3 yıldır termal macun yenilemediğinizden dolayı o kadar ısınıyordur. Arctic mx4 termal macunu alıp macununuzu yenileyip fanlarınızı temizlerseniz sıkıntınız düzelir. Ha daha sessiz ve daha efektif bir soğutma istiyorsanız da 500 tl civarına bulabileceğiniz Snowman marka kule tipi soğutucu, 1000-1500 tl(güncel fiyatları takip edemiyorum artık) civarına bulabileceğiniz ID Cooling E-214XT veya Cooler master hyper 212, arctic freezer 34 gibi ürünleri alırsanız daha efektif bir yöntem olur.

Edit: Üstüne basa basa söylüyorum para harcamak zorunda değilsiniz. Düzgün bir temizlik ve termal macun sürümü eğer kasanızda da düzgün hava akışı varsa gayet yeterli olur.

Merhaba. 3 yıldır bilgisayarımda R5 3600 işlemci kullanıyorum fakat son 1 aydır çok ısındığını fark ettim ve bu 3 yıllık süreçte hiç termal macun değiştirmeyip 3 yıl boyunca AMD'nin kendi yazılımında bulunan otomatik overclock seçeneğini kullandım. Acaba 2 yıldır stock soğutucuyu temizlemeyip 3 yıldırda termal macun değiştirmediğimden dolayı mı bu kadar ısınıyor yoksa artık sıvı soğutucu alamam mı gerekiyor? Peki sıvı soğutucu kullanırsam işlemcinin ömrü mü uzar? Son olarak tavsiye ettiğiniz bir hava soğutma varsa gönderebilirsiniz.

Bunu alabilirim eğer çok gerekliyse.

Sıvı soğutucuya gerek yok. Fanını temizleyip, kaliteli bir termal macunla işi çözersiniz.

Geri
Yukarı