R5 3600 için Overclock tavsiyesi

EyezBerg

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Aşağıdaki sisteme sahibim. Genel olarak oyun için kullanıyorum ve performansından memnunum. Şunu yaparsan kayda değer performans artışı yaşarsın diyeceğiniz bir şey varsa tavsiye edebilir misiniz? Genel olarak overclocking tavsiyelerini bekliyorum.

Anakartın sma güncellemesini yaptım ve açık konumda ancak benim işime yaradığını pek sanmıyorum RX 6000 serisi ekran kartı olmadığı için.

İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı 65'C'leri geçmedi gördüğüm kadarıyla. İşlemci gerektiğinde uzun süre 4200 MHz'e çıkıyor. Sürekli değil de gerektiğinde 4400MHz'e çıkartmanın yolu var mı?

Ekran kartını overclock etmenin bir faydası olacak mı?

Hiç macera arama böyle devam et mi dersiniz?

İleride anakart değiştirmeyi düşünüyorum. Şunu al ya da şunu bekle diyeceğiniz bir chipset/model var mı?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

AMD Ryzen 5 3600MHz.
Arctic Freezer 34E-sports Duo.
ASUS Prime B450M-K II.
Corsair Vengeance 3200MHz DDR4 16 GB.
SanDisk Ultra 3D NVMe 500GB M.2 SSD.
Toshiba P300 3.5" 1 TB HDD.
Sharkoon TG5 Pro kasa.
Sharkoon shP650 650W 80+ PSU.
ASUS VG248QG 165Hz 0.5ms monitör.

Render almadigini ve herhangi bir tasarim ile ulasmadigini hesaba katarsak overclock ile oyunlarda ki fps artisi farkedemezsin bile.

4.4 GHz 3600 için çok zor bir değer.4.2 GHz'den sonra stabil çalışmayan bir işlemci. Stok halde de çok yüksek voltajda çalışan bir işlemci. Ben de kullanıyorum.1.4 civarlarında voltajda çalışıyor ve bu yüksek bir değer. Bu değer çekirdeklere dengesiz voltaj taşıyor ve anlık ısı yükselmeleri ve oyunlarda FPS droplarına yol açıyor. Bu yüzden aldığım zaman bayağı bir araştırdım ve manuel OC yaptım. ASUS B450 TUF Gaming kullanıyorum ve Dark X120 hava soğutmam var. Şu an 4.0 GHz ve 1.15 voltaj ile stabil kullanıyorum ve oyunlarda 60-65 dereceleri geçmiyor. Prime testte de tam yükte 75 dereceyi geçmedi.4.2 GHz için muhtemelen en az 1.25'ya da 1.30 voltaj isteyecektir ama gerek bulmadım.

Bu değer çekirdeklere dengesiz voltaj taşıyor ve anlık ısı yükselmeleri ve oyunlarda FPS droplarına yol açıyor.
Drop harici doğru. Ben CPB açık kullandım 4 ay boyunca, hiçbir şekilde hiçbir oyunda drop yemedim.

Gerek yok bence.

O soğutucuyla çoktan yapmış olman gerekirdi. :D

• Clock Tuner for Ryzen ve Ryzen Master indir.
  • Clock Tuner for Ryzen uygulamasından Diagnostic testi yapıp sonuçları SS at.

Değerleri değiştirmeden direkt DIAGNOSTIC'e bastım. Sonuç:

SS.png

Bu işlemciyle 4400mhz alamayacak mıyım şimdi 😕

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı