R5 3600 için sıvı soğutma alınmalı mı?

şahin123456

Hectopat
Daha fazla  
R5 3600 işlemci için sıvı soğutma almayı düşünüyorum. Çünkü performans modunu kapalı kullanıyorum. Yani 3,6 GHz hızında kullanıyorum ve 65 dereceyi geçmiyor stok fanı ile. Performans moduna alırsam yani 4,2 GHz hızına çekersem sıcaklık 85 dereceyi geçmiyor ama ben 85 derecede kullanmak istemiyorum.

Ek olarak R5 3600 65 TDP değerine sahip, içinden çıkan fan da 65 TDP değerine sahip. Eğer ki ben sıvı soğutma alırsam bütçe 500-1000 arası kaç TDP değerinde bir şey almalıyım? Aldığım sıvı soğutma 20 derece daha seri çalıştırmazsa o kadar para vermek istemem. Yani 4,2 GHz'de stok fanı ile 85 derece olan işlemcime kaç paralık sıvı soğutma almam gerekir ki 65 dereceyi geçmesin? Ryzen 7 ve Ryzen 9'larda çıkan kule tipi soğutma 105 TDP değerine sahip, eğer bu yeter derseniz öncelikli olarak onu almak isterim.

Not: Kasa Frisby Venom 9270G. Öndeki tamperli camı söktüm, hava silkulasyonu çok güzel. Eklemek istedim.

Görünüşü de iyi olsun derseniz sıvı soğutma lakin sadece performans önemli derseniz hava soğutma olarak Arctic Freezer 34 eSports Duo modelini öneririm. Sıvı soğutma olarak Corsair H60i öneririm. Bu modeli kullanan arkadaşım var. Arkadaşımın bilgisayarında performans modunda en fazla 65-68 derece arasına çıkıyor. 120mm ya da 240mm Corsair, Cooler Master gibi markaların modellerine bakmanızı tavsiye ederim.

Bence kule tipi soğutucu fazlasıyla yeterli olur. Ancak ileride işlemci yükseltmesi yapmayı düşünüyorsanız sıvı soğutma da alınabilir. Ama fazla para harcamayayım, işimi görsün diyorsanız kule tipi alın. Mesela:

3600 için sıvı soğutma tercihe bağlı, kule tipi soğutucu almanız yeterli olabilir. 120mm soğutma almayınız önerilse bile para israfı. Lian li 240mm, silver stone 240mm veya Cooler master ml240 v2 alınabilir.

Sıvı soğutma konusunda kesinlikle kendi yazılımı olan ve sıvı sıcaklığı ölçen modelleri tercih edin.

Cooler Master, Silver Stone gibi fanları ve pompası anakart ile yönetilen modelleri alan insanlar sonrasında genelde sesten şikayet ederler. Buradaki asıl sorun fanların hava soğutma gibi işlemci ısısına göre devirlenmesidir. İşlemciler anlık voltaj değişiklikleri ile anlık olarak ısınmaktadırlar. İşlemci ısısına göre çalışan soğutucularda bu nedenle devamlı fan devri yükselme ve düşme sesi problemi yaşarsınız.

Ama sıvı sıcaklığına göre çalışan Corsair, NZXT, Aorus (bazı modeller) gibi markaların ürünlerinde radyatör içindeki sıvının sıcaklığına göre fan devirleri ayarlanır. Bu sayede ses kontrolü daha stabil olur.

300 - 400 fazla verin gerekirse model tercih ederken ama kafanız rahat olsun.

Bu arada hem 5800x işlemcimde Corsair H115, 3700x işlemcimde Arctic Freezer 280 kullanıyorum. Arctic ve Corsair arasında ses olarak dağlar kadar fark var. Arctic'de ne kadar fan profili yapsam da yinede o devirlenme mutlaka oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı