R5 3600 için soğutucu önerisi

Lyrea

Hectopat
İki buçuk yıldır işlemcim ısınmasın diye Core Boost kapalı bir şekilde oynuyordum. Metro Exodus, Warzone 2.0 gibi oyunlarda sistemim zorlanıyordu. İnternette gördüğüm FPS değerlerinden daha düşük FPS alıyordum. Ekran kartım normalden çok daha fazla ısınıyordu(85+) ve tamamını kullanamıyordum ama almadan önce izlediğim videoda maksimum 76 derece gösteriyordu(videodaki kasa ve işlemci aynıydı ama işlemcinin soğutucusu Wraith Prizm idi sanırım). Dün Core Boost' u açıp test yaptım. Warzone 2.0 da Ultra ayarlarda 60 FPS sabit hiç kasma olmuyordu ve ekran kartım daha az ısınıyordu tabii işlemcim 82 ile 92 derece arasında takılıyordu. Ben de soğutucu alıp Core Boost'u açmaya karar verdim. Bütçem maksimum 1200TL. Sistemim aşağıdaki gibi:
Ryzen 5 3600.
INNO3D RTX 2060 Super Twin X2 OC.
2xcorsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz.
Gigabyte B450M S2H.
Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB.
Soğutucu olarak hava soğutma düşünüyordum ama hava akışını bozduğuna dair şeyler gördüm. Kasama sığması ve RAM'lere sıkışmaması lazım.

Hiç o kadar bütçe ayırmana gerek yok aslında. 500 liraya bunu alsan oyunlarda 65'in üstüne çıkmaz.

Kasana sığar mı bilmiyorum fakat bu soğutucuyu arkadaşım kullanıyor gayet serin ve internet üzerinde performans testlerinde de gayet güzel bir ürün ve öneriliyor.

Güzel ama bu paraya alınmaz. Fahiş fiyat.

Undervolt yapmanızı öneririm soğutucuya gerek yok performans kaybı da olmaz ancak biraz uğraşmanız gerekir

Geri
Yukarı