OpenCore R5 3600 kurulum sonrası başka EFI kullanma

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Buyurun, açıklamaya ve notlara göz atmayı unutmayın:

Forumda Monterey kategorisinde yer alan imajı kullanarak sizin konunuzdaki adımları takip ettim ve kurulum sağladım. Hiçbir hata ile karşılaşmadan masaüstüne geldim. Ekran kartımı RX580 8 GB olarak gördü, işlemci adı "bilinmiyor" şeklinde ama 3.60 olarak gözüküyor. Ses sorunu var, onu çözmeye çalışıyorum.

Az önce attığınız konudaki işlemleri bellek üzerinde şu an yapabilir miyim? Devamında işletim sistemi içindeki EFI ile değiştirmem gerekiyor sanırım. Yoksa bellekteki dosyaları güncelledikten sonra sıfırdan tekrar mı kurmam gerekir?

Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim.

USB'deki EFI klasörünün yedeğini masaüstüne al, sonrasında USB'den sil. Verdiğim EFI klasörünü USB'ye at ve sistemi açmayı dene. Sorun olacağını düşünmüyorum.

Verdiğiniz bütün linklerdeki adımları takip ettim ve kurulum sağladım. Şu anda genel olarak her şey tamam. Tek bir problem var SMC ile alakalı ama tam ne olduğunu anlamadım. AMD Power Gadget uygulamasını kurdum, kext olarak VirtualSMC de ekleyip Config güncelledim. Sorun şu ki cihaz sürekli 4.0GHz'e Boost oluyor, bu yüzden çok ısınıyor. Şu an için Power Gadget'tan çekirdek hızlarını 2.2'ye sabitledim. Bu şekilde bile 50-55 derece civarında. Kasamın hava akışı normalde iyi, Windows tarafında boşta 38-40 derece civarında. SMC Fans'ı açmaya çalıştığımda 'could not found driver for your smc' hatası alıyorum. Fan kontrolü çalışmıyor anladığım kadarıyla. Bunu nasıl çözebilirim?

Ek olarak ekran kartı fanları da tarayıcı bile açsam hemen çalışıyor, normalde Windows'ta bu kadar sık çalışmıyor.

Sistem raporundan PCI bölümünde bu bilgisayar PCI aygıtı içermiyor diyor. Bununla bağlantılı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
VirtualSMC niye ekledin ki? EFI'de zaten VirtualSMC var. Altıüstü EFI klasörünü atıp kullanacaksın, değiştirmen gereken tek şey SMBIOS verileri. Fanında veya silikonunda sorun olabilir. @Emir M.'ya kurduğumuzda Geekbench'te bile 70'i geçmemişti galiba. SMC Pluginleri(Fan vb.), AMD sistemlerde çalışmaz. Fakat biz, @Emir M.'da işlemci ve diğer fanlara erişmekte sorun yaşamadık. Ekran kartı güç yönetimini yaptınız mı?

Virtualsmc niye ekledin ki? EFI'de zaten virtualsmc var. Altıüstü EFI klasörünü atıp kullanacaksın, değiştirmen gereken tek şey SMBIOS verileri. Fanında veya silikonunda sorun olabilir. @Emir M.'ya kurduğumuzda Geekbench'te bile 70'i geçmemişti galiba. Smc pluginleri(fan vb.), AMD sistemlerde çalışmaz. Fakat biz, @Emir M.'da işlemci ve diğer fanlara erişmekte sorun yaşamadık. Ekran kartı güç yönetimini yaptınız mı?

Zaten sadece EFI klasörünü değiştirdim ve SMBIOS güncelledim. Bunları yapmışken hala sorun var diye VirtualSMC'yi yeniden kurmak istedim düzelmesi umuduyla. Fanda veya silikonda bir problem yoktur diye düşünüyorum. Şu anda Windows tarafındayım. 3 tane tarayıcıda yaklaşık 20 sekme açık ve cihazın bulunduğu odada doğal gaz full yanıyor, sıcaklık yüksek yani. Ona rağmen 45 derecede çalışıyor. Ekran kartı güç yönetimini kurdum evet.

Zaten 2 problem daha tespit ettim:
  1. iCloud'dan uygulama indiremiyorum %100'de takılı kalıyor ve kurulmuyorlar.
  2. Sistem raporu kısmına tıkladığımda "bu diskte hash uyuşmazlığı var MacOS'u yeniden kurmanız gerekiyor" şeklinde bir hata bildirimi alıyorum.

Sanırım zaten her şartta yeniden kurulum yapmam gerekecek gibi.

Öncelikle şunu belirteyim, 20 tane sekme açmak öylesi bir sistemde sıcaklık testi için anlamsız. Önemli bir dosyanız yoksa tekrar kurulum yapabilirsiniz, önceki EFI'den kaynaklı olabilir.

Anlıyorum fakat burada mevcut durumdan bahsetmek için sekmeden örnek verdim, yoksa biliyorum bu şekilde sıcaklı testi yapılamayacağını. Boşta 45 derece çalışıyor gibi düşünebiliriz o zaman.

Neredeyse her kanalında en az 2 otomasyon bulunan +100 kanallı Studio One projesini bile çalıştırıyor olsam 60 dereceyi geçmiyor normal şartlarda. Aynı şekilde RDR2 oynarken de 60-65 civarı çalışıyor sistem. Keza daha önce işlemciyi Full kapasite çalıştırıp testlerini de yaptım, Prime testinde bile 74 derece gördüm maksimum. Oyuna girmediğim sürece ekran kartı fanlarımda çalışmıyor, oyun dışında hiçbir kullanımımda 50 dereceyi geçmiyor çünkü.

Kısacası zaten bunları yazma sebebim sistemde bir sıcaklık problemi olmadığını ifade edebilmek. Nedense Mac tarafında fan kontrolü çalışmadı, belki verdiğiniz EFI ile sıfır kurulum yaparsam çözülür diye düşünüyorum.

Mac tarafında önemli bir verim yok, zaten yeni kurdum. Verdiğiniz EFI ile akşam tekrar sıfırdan kurulum deneyeceğim.

AMD sistemlerde, Intel'de çalışabilen şeylerin yarısı çalışmamakta. Ancak bu sorunu dediğim gibi aynı EFI ile emir dayı'ya kurarken yaşamadık.

Evet, bunu fark ettim. Sıfır kurulum deneyeceğim, en azından sıcaklık problemini çözebilirsem gerisi pek önemli değil. Aslında benim için yine sorun yok. Performans açısından bir problem yok. Çok iyi çalışıyor ama normal bir tarayıcı bile açsam 4.0GHz'de 70-75 derecede çalışması donanıma zarar verebilir. Bakalım inşallah sıfır kurulum ile çözebilirim.

Geri
Yukarı