R5 3600 macOS 12.3.1 güncellerken boot olmuyor

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba.

Bir süredir 12.3.1 güncellemesi için bildirim alıyordum bugün boş vaktim var diye kurayım dedim ama muhtemelen yeni güncelleme ile sistemimde bir uyumsuzluk var ve bu yüzden kuramıyorum. Daha önce 3-4 defa bu şekilde güncellemiştim sorun olacağını sanmamıştım ama şu anda elma logosunda kalıyorum. Baktım forumda aynı işlemci ile aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var.

Sıfırdan Monterey kurulum yapmak istiyorum önceden bayağı kext ve OpenCore ayarı gibi şeyler ile uğraşıp birkaç kişiden de destek alarak güzel bir optimizasyon ile sistemimi kurmuştum.

Mevcut kext ve OpenCore ayarlarımda kayıp olmadan aynı kalibrasyon ile sıfırdan kurulum yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl yapabilirim? Mantık olarak EFI dosyamı kopyalayıp Monterey'i tekrar kurduktan sonra bu dosyayı kullanmak yeterli olur diye düşünüyorum ama konu hakkında net bilgisi olan üyelerden destek almak adına forumda konu açmak istedim.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba.

Bir süredir 12.3.1 güncellemesi için bildirim alıyordum bugün boş vaktim var diye kurayım dedim ama muhtemelen yeni güncelleme ile sistemimde bir uyumsuzluk var ve bu yüzden kuramıyorum. Daha önce 3-4 defa bu şekilde güncellemiştim sorun olacağını sanmamıştım ama şu anda elma logosunda kalıyorum. Baktım forumda aynı işlemci ile aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var.

Sıfırdan Monterey kurulum yapmak istiyorum önceden bayağı kext ve OpenCore ayarı gibi şeyler ile uğraşıp birkaç kişiden de destek alarak güzel bir optimizasyon ile sistemimi kurmuştum.

Mevcut kext ve OpenCore ayarlarımda kayıp olmadan aynı kalibrasyon ile sıfırdan kurulum yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl yapabilirim? Mantık olarak EFI dosyamı kopyalayıp Monterey'i tekrar kurduktan sonra bu dosyayı kullanmak yeterli olur diye düşünüyorum ama konu hakkında net bilgisi olan üyelerden destek almak adına forumda konu açmak istedim.

Şimdiden teşekkürler.

Kextlerin güncel miydi?

Hazır EFI'n ile kurulum yapabilirsin. Kurulum yaparken mevcut diski silme. Kapsayıcı diske sağ tıkla ve APFS bölümü ekle de:
1649934351243.png

Bir ad ver ve buraya kurulum gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra Bir Mac'den verilerinizi aktarın seçeneğini seçin. Otomatik diğer sistemdeki verileri bulup aktaracaktır.

Kextlerin güncel miydi?
Daha önceki denemelerimde böyle bir işlem yapmadığım için ve sorunsuz bir şekilde güncellediğim için kextlerin kendi içinde güncellemesi var mı diye bakma hiç aklıma bile gelmedi açıkçası. Ama doğru diyorsunuz belki kextlerin 12.3.1 ile uyumlu versiyonları çıkmış olabilir. Windows üzerinden müdahale edebilir miyim bu duruma?
Hazır EFI'n ile kurulum yapabilirsin. Kurulum yaparken mevcut diski silme. Kapsayıcı diske sağ tıkla ve APFS bölümü ekle de:
Eki Görüntüle 1359774
Bir ad ver ve buraya kurulum gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra bir Mac'den verilerinizi aktarın seçeneğini seçin. Otomatik diğer sistemdeki verileri bulup aktaracaktır.

Hocam doğru anladıysam standart bir kurulum belleği oluşturuyorum kendi EFI dosyamı buna aktarıyorum ve üzerine yazıyorum. Sonra bu bellek ile kurulumu başlatıp disk izlencesinde diski silmeden dediğiniz gibi yeni bir bölüm oluşturup kuruluma devam ediyorum ve kurulum aşamasında yeni bir Mac olarak kurulum yap demek yerine başka bir Mac'ten verilerinizi aktar seçeneğini seçip işlemleri tamamlıyorum ve masaüstüne ulaştıktan sonra dosyalarım aktarılmış mı diye kontrol edip devamında Disk İzlencesi'nden eski bölümü siliyorum. Doğru mu anlamışım acaba?

Evet doğru anlamışsınız. Önce Windows üzerinden confiğe -v boot argüman ekleyip nerede takıldığına da bakabilirsin gerçi sistemin. Masaüstüne ulaştığında parola dahil tüm sistem geri gelecektir.

Evet doğru anlamışsınız. Önce Windows üzerinden Config'e -v boot argüman ekleyip nerede takıldığına da bakabilirsin gerçi sistemin. Masaüstüne ulaştığında parola dahil tüm sistem geri gelecektir.

Şu anda hızlı bir şekilde Mac'i açmak daha çok işime yarar hocam müsait bir vakitte tekrar 12.3.1'e günceller sorun nerede tespit etmeye çalışırım. Çok teşekkür ederim, ilk önerinizi deneyeceğim az sonra.

Destekliyor hocam. İlk önerimden kastın kurulum mu? @anilcaliskan. Bu işlemler kurulum + aktarma olarak 1 saatin üstünde sürebilir.
Evet sıfır kurulum + eski cihazı aktarma. Biliyorum aşağı yukarı dediğiniz gibi 1 saati bulur muhtemelen ama verbose modda açıp sorunu tespit edip çözmek vs daha uzun sürer diye tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı