R5 3600 mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

fthorndacil

Hectopat
Minidump dosyaları - Google Drive'la Tanışın – Tüm dosyalarınız için tek bir yer

Sistem:
Ekran kartı: ASUS AREZ RX580 8 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: Corsair 3000MHz RAM 8 GB X 1(Black)
Anakart: ASUS A320M-F anakart.
PSU: Zalman 650W PSU.
SSD: Kioxia Exceria 240GB SSD (Windows) / 24 saatlik yeni SSD.
HDD: Samsung 250 GB HDD / 447gün kullanım eski.
(Bilgisayarı toplayalı HDD harici 5 ay oluyor. Tüm parçalar 5 aylık SSD ise daha yeni 1 günlük SSD. Daha öncelerde James Donkey SSD kullanıyordum fakat onu çıkartıp yenisini taktım.) (Sağlıgı ve değerleri normal duruyor fakat SS'lerini arzu ederseniz atabilirim.)

Konu: 4 aydır herhangi bir sorun yoktu fakat son 1 aydır mavi ekran hataları sıklaşmaya başladı. Daha önceki SSD'de daha fazla minidump olduğuna eminim fakat yeni SSD'ye geçeli 1 gün oldu ve 3 kere mavi ekran hatası aldım. Daha önceki SSD'de MEMORY_MANAGEMENT hatası aldığımı anımsıyorum ancak emin değilim, yine de minidumplarıma bakıp yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Sorunun şahsen RAM'de olduğunu düşünüyorum oyunları kendiliğinden kapatıp Memory ile alakalı hata veriyor. Memtest yapacağım fakat yine de kontrol ederseniz çok memnum kalırım, teşekkürler.

Extra: Aynı zamanda aygıt yöneticisi resmini yolluyorum, PCI aygıtı driverı yüklenemiyor.

Dosya Ekleri

• AYGIT YÖNETİCİSİ.PNG
    AYGIT YÖNETİCİSİ.PNG
    14 KB · Görüntüleme: 95
Buyrun kusuruma bakmayın ilk defa kullandığım için açmayı unutmuşum --https://drive.google.com/file/d/1E5hpn7M6gIj9s9Mtet0RrbtWOnh1GLxM/view?usp=sharing

ERİŞİME AÇILDI..
Dosyaları erişime açın.
Kusuruma bakmayın dosyalar erişime açıldı. İçerisinde 3 adet olması gerekiyor.

BIOS güncelle.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücülerini güncelle. En güncel WHQL sertifikalı sürücüyü kuracaksın.

Ağ sürücünü güncellemen lazım.

Ekran kartı sürücümü yeni SSD aldığımda 500mb'lık dosya olarak indirmiştim ASUS'un sitesinden fakat BIOS'um güncel değil. BIOS'umu güncelleyeceğim dediğiniz scannow rehberinide yaptıktan sonra DLL ile ekran kartı sürücümü tekrardan indireceğim. Ağ sürücüsü hakkında bir bilgim yoktu onu kontrol edeceğim. Sonucu yarın yaptıktan sonra tekrardan yazacağım.

Ban1s Cming aldığım 3 hatada RAM ile ilgili bir şey yoktu öyle değil mi. Ben çok yüksek ihtimalle RAM olduğunu düşünüyordum daha önceden MEMORY hatası aldığımı hatırlıyorum fakat yeni mavi ekran hatası alırsam onuda atarım buraya yarın hepsini yapıp bilgi vereceğim.

MEMTEST i kesinlikle yapacağım onunda sonuçlarını paylaşacağım ilk mesajda yazdığım gibi RAM den şüpheleniyorum. Yarın dediklerini yaptıktan sonra kesinlikle MEMTEST86 testi yapıp sonuçları paylaşacağım teşekkür ederim.

BIOS güncelleme mi yaptım son versiyonu kullanıyorum.(Eskiden bir önceki versiyonu kullanıyordum.)
sfc /scannow rehberini uyguladım.(Sonucun fotoğrafını atıyorum.)
Ağ sürücümü güncelledim.
Ekran kartı driverım zaten günceldi. Fakat güncellemeyi beklemek yerine yeniden AMD'nin sitesinden seçerek indirip güncel duruma getirdim.
Ekstra olarakta chipset driver'ımı güncelledim.(Daha önce aygıt yöneticimde ünlemler vardı ünlemlerin hepsi gitti.)

Bunların hepsini 29.12.2020 tarihinde yaptım dün (28 Aralık)herhangi bir mavi ekran hatasıyla karşılaşmadım.
Yeni bir mavi ekran hatası alırsam minidump dosyalarını paylaşacağım ve bu gece MEMTEST86 testini yapacağım.

Dosya Ekleri

• sys scannow sonucu.PNG
    sys scannow sonucu.PNG
    20,8 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı