Çözüldü R5 3600 RTX 3060 sistemde oyunlar hata vermeden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tonyukuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
CRUCIAL 3200 MHZ CL16
Ekran kartı
ASUS DUAL 3060 12 GB
Anakart
MSI B450M PRO-M2 MAX
İşlemci
R5 3600
Arkadaşlar merhaba, bir süredir bu sorun ile uğraşıyorum ancak ne yaptıysam çözemedim. Oyunların tamamında sorun mevcut değil ancak birçok oyun böyle.

Örnek verecek olursam RDR 2, Valhalla gibi oyunlarda herhangi bir hata vermeden masaüstüne dönüyor, bazen de restart atıyor.

Ancak Forza Horizon 5, R6, CS:GO, Days Gone gibi oyunlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum.

OCCT, AIDA64 gibi sistem kararlılık testlerinde herhangi bir kapanma, restart atma gibi bir sorun mevcut değil. Memtest86 testinde hiçbir hata vermedi.

Ekran kartını ve RAM'leri değişip başka makineye taktığımda sorunsuz çalışıyorlar. Kendi bilgisayarıma farklı ekran kartı ve RAM taktığımda sorun devam ediyor.
TPM kapatıp, oyunları SSD'ye kurdum sonuç alamadım. Bilgisayara iki kere temiz kurulum yaptım sonuç alamadım. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Daha önce açılmış konulara baktığımda birçok konu cevapsız ve çözümsüz kalmış.

Sistem bileşenlerim:
Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.

RAM: Crucial 2x8GB Ballistix Sport lt white DDR4 3200MHz CL16.

Ekran kartı: ASUS GeForce Dual RTX 3060 OC V2 12 GB.

HDD: WD 1TB + 2 TB Blue 7200 RPM.

SSD: Samsung EVO 860 250 GB.

Soğutucu: Arctic Freezer 34 e-sports Duo.

Kasa: Sharkoon TG5 Pro tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa (TG5-Pro-RGB )

Güç kaynağı: Cougar STX-700 700W 80+ Bronze Power Supply.

Çözüm
RAM MHz'lerinden kaynaklı olabilir düşürüp tekrar deneyin.
Denedim bu durumla alakalı değil.

Ekran kartı sürücüsünü 531.40'dan 531.29'a düşürdüm ve sorunum çözüldü.

Sorunum aslında güç kaynağımın arızalı olmasından kaynaklıymış. Aylardır yaşadığım mavi ekran ve hata vermeden kapanma sorunu 23.09.2023 tarihi itibari ile güç kaynağımı değiştirmem ile çözüldü.
Arkadaşlar merhaba, bir süredir bu sorun ile uğraşıyorum ancak ne yaptıysam çözemedim. Oyunların tamamında sorun mevcut değil ancak birçok oyun böyle.

Örnek verecek olursam RDR 2, Valhalla gibi oyunlarda herhangi bir hata vermeden masaüstüne dönüyor, bazen de restart atıyor.

Ancak Forza Horizon 5, R6, CS:GO, Days Gone gibi oyunlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum.

OCCT, AIDA64 gibi sistem kararlılık testlerinde herhangi bir kapanma, restart atma gibi bir sorun mevcut değil. Memtest86 testinde hiçbir hata vermedi.

Ekran kartını ve RAM'leri değişip başka makineye taktığımda sorunsuz çalışıyorlar. Kendi bilgisayarıma farklı ekran kartı ve RAM taktığımda sorun devam ediyor.
TPM kapatıp, oyunları SSD'ye kurdum sonuç alamadım. Bilgisayara iki kere temiz kurulum yaptım sonuç alamadım. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Daha önce açılmış konulara baktığımda birçok konu cevapsız ve çözümsüz kalmış.

Sistem bileşenlerim:
Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.

RAM: Crucial 2x8GB Ballistix Sport lt white DDR4 3200MHz CL16.

Ekran kartı: ASUS GeForce Dual RTX 3060 OC V2 12 GB.

HDD: WD 1TB + 2 TB Blue 7200 RPM.

SSD: Samsung EVO 860 250 GB.

Soğutucu: Arctic Freezer 34 e-sports Duo.

Kasa: Sharkoon TG5 Pro tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa (TG5-Pro-RGB )

Güç kaynağı: Cougar STX-700 700W 80+ Bronze Power Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denedim bu durumla alakalı değil.

Ekran kartı sürücüsünü 531.40'dan 531.29'a düşürdüm ve sorunum çözüldü.

Sorunum aslında güç kaynağımın arızalı olmasından kaynaklıymış. Aylardır yaşadığım mavi ekran ve hata vermeden kapanma sorunu 23.09.2023 tarihi itibari ile güç kaynağımı değiştirmem ile çözüldü.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı