R5 3600 RTX3070 sistem stres testi sonuçları

Hayır, ekran kartınız üst seviye ve işlemci de yüksek hızda çalışsa iyi olur. Şu an işlemci ekran kartını kısıtlıyormuş gibi. Yani 3.6GHz yerine 4.2 ile çalışması lazım ki siz sistemin karşılığını alın. Birkaç FPS etki eder en azından.

Fandan fana maksimum hız değişiyor. Bağlantıyı kontrol etmek değil de BIOS üzerinden fan ayarı yapmak olabilir. Sürekli en yüksekte çalışsın isterseniz DC Mode yaparsınız.
Anladım.
Konu boyunca ilgi ve alakan için teşekkür ederim.
İyi forumlar.

Rica ederim hocam. Herhangi bir gelişme olursa yazabilirsiniz. İyi forumlar.
Kelebek çok garip bir durum oldu.

İşlemci aklıma takıldı. Hatta bilgisayarcı tanışım , gidip bir konuşayım dedim.
Gittim , durumu ve yaptığım testleri anlattım.
Ne olur olmaz tekrar montajlama yapalım , öyle deneyelim.
Ondan sonra duruma göre bakarız dedi.
Bende akşam işten sonra işlemciyi çıkardım. Soğutucuyla gelen macunu temizledim.
Mx-4 termal macun vardı arkadaştan aldığım onu kullandım.
Tekrar dikkatli bir şekilde montaj yaptım.

Sonra test ettim. Aida da test ettim önce ,sonra Prime95 de.
Sonuçlar aynı , hatta daha kötüydü. Macunu da iyi sürdüm ama niye böyle oldu anlamadım. 😀

Her neyse tam bilgisayarı kapatacağım şu dediğin CRT "diagnostic" testi geldi aklıma.
Hani var ya hiç umudum yok. Sadece öylesine deneyeceğim.
Ama şöyle bir sonuç çıktı.

e0f8fbb7-200d-4e0c-82be-8854e1e019a4.jpg

Şimdi de böyle bir sonuç verdi baya şaşırttı. Evet bildiğin "Golden Sample" çıktı.
Sence neden böyle oldu ?
Tabi ben durur muyum , hemen denilen ayarları yaptım ve test ettim
Ama maalesef sonuçlar leş...

leştest.jpg

Aida64 de 98 dereceyi gördü. Bu teste bunu görünce daha Prime95 testine sokmaya gerek yok bile diye düşündüm ama bir deniyeyim dedim.
Sistem direk 90ları gördü , testi kapattım teli aldım. Foruma bir yazıyım derken sistem kapandı.
Testi kapatamamışım galiba 😀

Her neyse , Kelebek ben bu CRT "diagnostic" testler yapılırken senin dediğin gibi HWMonitor den takip ettim. Oradaki değerler aynıydı , hatta sıcaklıklar 1 2 derece daha düşüktü.
Ama orda ekran kartı kullanılmıyordu. Ben testlere ekran kartı dahil ediyordum Aida64 testinde.
Tekrar açtım testi. Ekran v eklemeden test ettim.

1.1V 4.2hz de test ettim ve sonuçlar bunlar.
Sistem boşta Boşta

sistem yükte Yükte

Ben anlam veremedim .Hani anlamıyorum mantık yürütmeye çalışıyorum.
Hani oyunlarda 1080p de 3070'i besleyemez R5 3600 diyorlar.
Burada da acaba ful yükte 3070'i beslemeye çalışırken mi çok ısınıyor.
Şuan hala aynı ayarlarda kullanıyorum.
1.1V 4.2hz de sistem boşta 47 48 derece
Senin sistem kaç derece oluyor boşta ?

Kelebek , sana en detaylı şekilde anlatmaya çalıştım. Benim kafam çok karıştı.
Sence ne yapmalıyım ?.

O test tutarlı sonuçlar verirdi normalde, şaşırdım. Testte yazan şekilde ilerliyor ama ne hikmetse. Bir önceki sonuçlarda bunu elde edemezdin. Şu an 4.2GHz-1.1V olarak Prime95'e sok. Herhangi bir sorun olmazsa öyle kullan, güzel değerler. Sıcaklıklar da gayet iyi çıkmış. Stok fanla 4.2 üzerine çıkmayı pek doğru bulmuyorum zaten. 4.2 sonrası OC oluyor ve soğutma olmazsa stabilite olmaz. Dediğim gibi testlerini Prime95 ile yap.

İkisini beraber yüke sokacaksan da OCCT 6.2 ile "power" testi yap.

O test tutarlı sonuçlar verirdi normalde, şaşırdım. Testte yazan şekilde ilerliyor ama ne hikmetse. Bir önceki sonuçlarda bunu elde edemezdin. Şu an 4.2GHz-1.1V olarak Prime95'e sok. Herhangi bir sorun olmazsa öyle kullan, güzel değerler. Sıcaklıklar da gayet iyi çıkmış. Stok fanla 4.2 üzerine çıkmayı pek doğru bulmuyorum zaten. 4.2 sonrası OC oluyor ve soğutma olmazsa stabilite olmaz. Dediğim gibi testlerini Prime95 ile yap.

İkisini beraber yüke sokacaksan da OCCT 6.2 ile "power" testi yap.

Ne olur olmaz diye Ghz 4.1 yaptım.
4.1 Ghz - 1.1V olarak Prime95 testine soktum yine sapıttı.
2 dakika olmadan 90 oldu.
Neden böyle oluyor anlamıyorum , şimdi niye böyle oldu.

Prime95 testinde sapıtıyor , ben mi yanlış yapıyorum anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı