R5 3600 RX 5700XT Sistemde stabilite sorunları

Forcerecon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Çok çaresiz kaldım, hiçbir yerde kesin çözümler bulamadığım için artık konu açmaya karar verdim. Bu forumda yardım edebilecek kişiler olduğuna inanıyorum. Öncelikle şöyle bir sistemim var:

AMD 3600 işlemci.
MSI 5700XT OC Mech 8/256 ekran kartı.
MSI X570A-PR o anakart.
Rampage TGB-850 850W PSU.
Power Boost VK-E03C kasa.
Corsair Vengeance Black 2x8 16 GB 3600MHz CL20 RAM.
Kingston A200 500GB M.2 SSD.
Snowman 3 fanlı(9cm) 2kuleli işlemci soğutucu.

Sorunlarım ise:

Isınma
Aldığım günden beri olan bir sorun. Boşta 60-65 dereceleri görüyordum stok soğutucu ile. Kule tipi soğutucu aldım 10-15 derece düşürdü ama yine de yeterli gelmedi. İnternette araştırdım manuel OC yaptım. Şu an 1.150V 4.0 GHz'de çalışıyor sistem ve boşta 55 dereceleri görüyorum. Kasamın hava akışı kötü ama bu değerler yeterli gelmedi. AIDA 64 ile stabilite testi yaptığımda şu an en yüksek 85 görüyorum.

Kernel 41 hatası
Bu hata da 1 aydır çıkmaya başladı. Bilgisayar birden reset atıyor. Olay görüntüleyicisine baktığımda ise bu hatayı görüyorum. İnternette araştırınca kimisi ısınma, kimisi PSU, kimisi RAM'den, kimisi Windows diye bir sürü fikir var. Windows 10 Pro yüklü ve lisanslı aldım. Belki 5 kere format atmışımdır. Güncel Driver'lar yüklü fakat yine sorun devam ediyor.

WattMan hatası
Bu hatayı da yine yakın zamandır alıyorum. Radeon 20.5.1 kullanıyorum. Oyunlarda birden oyundan atıyor ve bildirimlere bu hata mesajını görüyorum. DDU ile ekran kartı Driver'ı silip kurdum olmadı. Drivarı silip Windows'un yüklediği Driver'ı kurdum yine olmadı.

Machine check exception
Bu hatayı da ilk defa bugün aldım. Yine olay görüntüleyicisinde gördüm. Bilgisayar birden reset attı ve hem kernel 41 hem de bu hatayı gördüm. Hatayı mavi ekran olarak vermiyor. Olay görüntüleyicinde görüyorum ben.

Bu hataları çözebilecek ya da hatanın hangi parçada olduğunu bulabilecek arkadaşa artık para vermeyi bile düşünüyorum. Çünkü bu sistem bana 11bin liraya mal oldu ama artık ne oyun zevki bıraktı ne başka bir şey. Lütfen yardımlarınızı ve bilgilerinizi esirgemeyin.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Çok çaresiz kaldım, hiçbir yerde kesin çözümler bulamadığım için artık konu açmaya karar verdim. Bu forumda yardım edebilecek kişiler olduğuna inanıyorum. Öncelikle şöyle bir sistemim var:

AMD 3600 işlemci.
MSI 5700XT OC Mech 8/256 ekran kartı.
MSI X570A-PR o anakart.
Rampage TGB-850 850W PSU.
Power Boost VK-E03C kasa.
Corsair Vengeance Black 2x8 16 GB 3600MHz CL20 RAM.
Kingston A200 500GB M.2 SSD.
Snowman 3 fanlı(9cm) 2kuleli işlemci soğutucu.

Sorunlarım ise:

Isınma
Aldığım günden beri olan bir sorun. Boşta 60-65 dereceleri görüyordum stok soğutucu ile. Kule tipi soğutucu aldım 10-15 derece düşürdü ama yine de yeterli gelmedi. İnternette araştırdım manuel OC yaptım. Şu an 1.150V 4.0 GHz'de çalışıyor sistem ve boşta 55 dereceleri görüyorum. Kasamın hava akışı kötü ama bu değerler yeterli gelmedi. AIDA 64 ile stabilite testi yaptığımda şu an en yüksek 85 görüyorum.

Kernel 41 hatası
Bu hata da 1 aydır çıkmaya başladı. Bilgisayar birden reset atıyor. Olay görüntüleyicisine baktığımda ise bu hatayı görüyorum. İnternette araştırınca kimisi ısınma, kimisi PSU, kimisi RAM'den, kimisi Windows diye bir sürü fikir var. Windows 10 Pro yüklü ve lisanslı aldım. Belki 5 kere format atmışımdır. Güncel Driver'lar yüklü fakat yine sorun devam ediyor.

WattMan hatası
Bu hatayı da yine yakın zamandır alıyorum. Radeon 20.5.1 kullanıyorum. Oyunlarda birden oyundan atıyor ve bildirimlere bu hata mesajını görüyorum. DDU ile ekran kartı Driver'ı silip kurdum olmadı. Drivarı silip Windows'un yüklediği Driver'ı kurdum yine olmadı.

Machine check exception
Bu hatayı da ilk defa bugün aldım. Yine olay görüntüleyicisinde gördüm. Bilgisayar birden reset attı ve hem kernel 41 hem de bu hatayı gördüm. Hatayı mavi ekran olarak vermiyor. Olay görüntüleyicinde görüyorum ben.

Bu hataları çözebilecek ya da hatanın hangi parçada olduğunu bulabilecek arkadaşa artık para vermeyi bile düşünüyorum. Çünkü bu sistem bana 11bin liraya mal oldu ama artık ne oyun zevki bıraktı ne başka bir şey. Lütfen yardımlarınızı ve bilgilerinizi esirgemeyin.

Saygılar.
Öncelikle psu kötü söylemek zorundayım, değiştirmek icap eder.Amd yazılım işini çözemedi maalesef ama uygun bir rehber bulup undervolt yapmanı tavsiye ederim.Bir de 20.4.2 sürümün de kalman daha iyi olabilir

Merhabalar. Kullandığınız ekran kartı modelinin ısınma sorunu olduğunu duymuştum. Fan ayarı yaparak sıcaklığını biraz da olsa düşürebilirsiniz. WattMan hatası ise 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin.

Radeon 20.5.1 sürümünde watman hatası bende alıyordum.Fakat sadece bildirim olarak çıkıyordu.Oyudna atma falan yoktu.20.4.2 ÖNERİLEN sürümü deneyin.Hiçbir sıkıntı yok bende.
Bu işlemci evet stok fanla auto ayarlarda kullanırsanız çok ısınıyor.PBO kapatıp deneyin.Önce voltaj vermeyin sadece PBO kapatın.Sonra hata almazsanız verirsiniz.
Voltaj vermişsiniz fakat stabil olmayabilir.AİDA64 yeterli bir test değil.1 saat OCCT veya 20 30 dakika prime95 testi yapın.
Son olarak anakart sitesinden chipset sürücüleri güncelleyin.Bios güncellemesi varsa yapın.Ses kartını güncelleyin.

Öncelikle psu kötü söylemek zorundayım, değiştirmek icap eder.Amd yazılım işini çözemedi maalesef ama uygun bir rehber bulup undervolt yapmanı tavsiye ederim.Bir de 20.4.2 sürümün de kalman daha iyi olabilir
PSU dan kaynaklandığına emin değilim. Emin olabilsem değiştiricem. 20.4.2 sürümünü deneyeceğim.
Merhabalar. Kullandığınız ekran kartı modelinin ısınma sorunu olduğunu duymuştum. Fan ayarı yaparak sıcaklığını biraz da olsa düşürebilirsiniz. WattMan hatası ise 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin.
Ben ekran kartında ısınma problemi yaşamıyorum ama işlemcide ısınma sorunum var.
Radeon 20.5.1 sürümünde watman hatası bende alıyordum.Fakat sadece bildirim olarak çıkıyordu.Oyudna atma falan yoktu.20.4.2 ÖNERİLEN sürümü deneyin.Hiçbir sıkıntı yok bende.
Bu işlemci evet stok fanla auto ayarlarda kullanırsanız çok ısınıyor.PBO kapatıp deneyin.Önce voltaj vermeyin sadece PBO kapatın.Sonra hata almazsanız verirsiniz.
Voltaj vermişsiniz fakat stabil olmayabilir.AİDA64 yeterli bir test değil.1 saat OCCT veya 20 30 dakika prime95 testi yapın.
Son olarak anakart sitesinden chipset sürücüleri güncelleyin.Bios güncellemesi varsa yapın.Ses kartını güncelleyin.
Prime95 te test yapıyorum ama anlamıyorum :(

Hocam sistem çok dengesiz onu söyleyeyim, topladığınız ilk sistem anladığım kadarıyla ve RX 5700 XT ilk kez sistem toplayacak insanlara tavsiye ettiğim bir şey değil. Ryzen 5 3600 en fazla 3200MHz destekleyen işlemciye 3600MHZ RAM almışsınız, BIOS'tan gerekli XMP profil değişikliklerini uygulayın. Manuel OC yapmanızada gerek yoktu, PBO kapatmanız yeterli olurdu. Ekran kartı seçimide aynı şekilde, soğutma sıkıntısı olan bir model Mech, hiçbir zaman beta sürümü sürücüleri kullanmayın, her zaman önerilen WHQL sürümde kalın. PSU'dan bahsetmiyorum bile. Driverlar güncel demişsiniz fakat yinede sorayım, BIOS, SSD Firmware, Chipset sürücüleride güncel mi? Bu sürücüler çok kez pas geçiliyor. İlk kez yüksek bütçeyle sistem toplayacak arkadaşlar tek başına bu işi yapmamalı, hele hele RX 5700 XT ile.

Hocam resetlemelerin sebebi : PSU arızası, RAM arızası, parçaların aşırı ısınması (90c+) olabilir. O yüzden XMP değişikliklerinden sonra bir memtest yapın sorun çıkmazsa PSU'da arıza var demektir.

Hocam sistem çok dengesiz onu söyleyeyim, topladığınız ilk sistem anladığım kadarıyla ve RX 5700 XT ilk kez sistem toplayacak insanlara tavsiye ettiğim bir şey değil. Ryzen 5 3600 en fazla 3200MHz destekleyen işlemciye 3600MHz RAM almışsınız, BIOS'tan gerekli XMP profil değişikliklerini uygulayın. Manuel OC yapmanızada gerek yoktu, pbo kapatmanız yeterli olurdu. Ekran kartı seçimide aynı şekilde, soğutma sıkıntısı olan bir model Mech, hiçbir zaman beta sürümü sürücüleri kullanmayın, her zaman önerilen WHQL sürümde kalın. PSU'dan bahsetmiyorum bile. Driver'lar güncel demişsiniz fakat yine de sorayım, BIOS, SSD Firmware, chipset sürücüleri de güncel mi? Bu sürücüler çok kez pas geçiliyor. İlk kez yüksek bütçeyle sistem toplayacak arkadaşlar tek başına bu işi yapmamalı, hele hele RX 5700 XT ile.

Hocam yanlış biliyorsunuz. Ryzen 5 3600 3200 MHz en fazla destekliyor diye bir şey yok. Anakart destekledikten sonra sıkıntı olmaz. Hatta Ryzen 3000 serisinde MHz ne kadar yüksekse o kadar yüksek performans alırsınız. Tabi ki CL değeri de önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı