R5 3600 Sıcaklık Değerleri

Enes Altın

Centipat
Ryzen 5 3600 GTX 1660 Ti bilgisayar topladım. Rainbow Six Siege'de işlemci kullanımı %80'lere kadar çıkıyor ve sıcaklıkta aynı şekilde 80 derecelere cıkıyor. Normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
%80ler doğal ve 80 derece panik olunacak bir sıcaklık değil ancak düşük de değil. Uzun süreler yüksek grafik ayarlarında oynadıysanız stok fanla çıkılabilecek bi sıcaklık.

Normal değil. Stres testlerinde saniyeler içinde 100'leri aşar işlemci sıcaklığı. Soğutucuyu kontrol etmeni öneririm.

Ben de Ryzen 3600 ile hava akışı fena olmayan bir kasada stok fan ile boşta 38 derece, Prime ile testte 90 dereceyi aşan sıcaklık gördüm. Bana bu sıcaklık stok fan kullandığın için normal geldi.
Yüksek yüzdeli kullanımlar için stok fan yeterli değil. 80 derece işlemciyi hemen bozacak değil tabi ancak işlemcinin ömrünü azaltırsın ve sağlıklı bir kullanım olmaz. Eğer imkanın varsa yeni soğutucu almaya çalış.

@Tolga Samet bey bi ara baya şikayet vardı ya, gördüm yani. Bende knight online +yayın için sistem topluyorum da R53600 şikayeti gördüm gine bi tik kaldım. Yoksa kafamda i5 9400F vardı ama yayın yapamazsın dıyorlar.
Bildiğin ortada ve kararsız olarak kaldım yanı.

@Afrojack Prime95 testinde işlemci normalin üzerinde güç tüketiyor. Normaldir yani.
@Ekrem boğaz Yayın yaparsın ancak o kadar fazla takılır ki zevkin kaçar. Hesaplı olsun istiyorsan Ryzen 5 1600 alabilirsin. 2. revizyonların 2600'den farkı yok.

@Tolga Samet bey bi ara baya şikayet vardı ya, gördüm yani. Bende knight online +yayın için sistem topluyorum da R53600 şikayeti gördüm gine bi tik kaldım. Yoksa kafamda i5 9400F vardı ama yayın yapamazsın dıyorlar.
Bildiğin ortada ve kararsız olarak kaldım yanı.
Hocam işlemcinin yanında gelen stok fan, Intel ile gönderdikleri fan kadar kalitesiz olmasa da bir yerde yetersiz kalıyor. Ayrıca Ryzen hala Windows ile tam stabil şekilde çalışmıyor, günden güne bu stabilite artacaktır. Çoklu çekirdek gerektiren işlemlerde örneğin yayın yapmada, Ryzen 3000 serisi F/P olarak Intel' e göre çok daha üstün.
Knight Online gibi eski oyun motoru kullanan bir oyunda yüksek FPS alamayacağınızın farkındasınızdır herhalde. Ancak oyun + yayıncılıkta Ryzen 3600 yeterli gelecektir. Yüksek kullanım yüzdeleri göreceksiniz muhtemelen, o yüzden soğutucu almanız gerekebilir.

@Afrojack Prime95 testinde işlemci normalin üzerinde güç tüketiyor. Normaldir yani.
@Ekrem boğaz Yayın yaparsın ancak o kadar fazla takılır ki zevkin kaçar. Hesaplı olsun istiyorsan Ryzen 5 1600 alabilirsin. 2. revizyonların 2600'den farkı yok.
Aynı sıcaklığı Song Vegas ile render işlemi yaparken de gördüm. Dediğim gibi yüksek yüzdeli kullanımda stok fan bana göre yeterli değil.

@Tolga Samet bey bi sistem topladım da konu açmıştım. Arkadasın konusun arasına girdim. Hakkını helal etsin.

Topladığım sistem orda var bi yardımcı olursan sevinirim. Kaç aydır bi sistem toplama ya çalışıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı