R5 3600 Sıcaklık Değerleri

@Afrojack 3700X de stok soğutucuyla sınıra kadar gidiyor Prime95 gibi testlerde ancak oyunlarda 60-65 derece falan takılıyor. İnternetteki testlere bakarsak 80 derece kesinlikle yüksek.

İşlemci dediğimiz şey ısınır, stok soğutucu stok ayarlarda 3600'e normal ve düzgün montaj ve hava akışlı bir kasa içerisinde oyun gibi aşırı yük bindirmeyen şeylerde yeterli gelecektir. 7/24 render alınır bir şeyler işlenir o zaman işler değişebilir ancak kurulum doğru ve kasa içerisi düzgün hava akışına sahip ise stok soğutucu yeterli gelecektir. Yine de yetmiyor mu? Elinizdeki soğutucuyu en az 200TL'e satabilir ve üzerine 50 TL ekleyerek Freezer 34 DUO alınabilir, bu tür konular devamlı onaylanmakta neden artık anlayamıyorum 30 tane kendim okudum, site tık alsın trafik artsın bannerdan gelir gelsin mantığıyla devam ediyor ancak forumdonanımhaber gibi etmez umarım.

@Afrojack 3700X de stok soğutucuyla sınıra kadar gidiyor Prime95 gibi testlerde ancak oyunlarda 60-65 derece falan takılıyor. İnternetteki testlere bakarsak 80 derece kesinlikle yüksek.
Ben 4.2 Ghz' de yaptım testleri. Stok hızda kullanırsanız belki dediğiniz sıcaklıklar olabilir, onun dışında stok fanı geldiği gibi monteledim. Dediğim gibi kasa akışım fena değil, montajımda da sıkıntı yok.
Bu sıcaklıklar sonrası işlemci soğutucuyu değiştirdim. %100 kullanımda gördüğüm en yüksek sıcaklık 67 derece oldu.

@Afrojack İşlemciyi stok harici kullanamıyorum direkt ben. 1.25V versem bile 90 dereceleri görüyor stres testlerinde. O şekilde 4.2 GHz çalıştırmak yerine stok halde 4.35-.4.40 GHz çalıştırmak daha mantıklı aslıda. Render alan biri için değil elbette. Ben de değiştireceğim soğutucuyu. Scythe Ninja 4 için kit istedim. Gelirse ilk işim bu işlemciyle testlerini yapıp yayımlamak olacak 🙂.

@@Afrojack ilk başka teşekkür ler yorumun için aynen knight online yüksek F/S beklentim yok. Ama dediğim gibi yayın içinde. Genelde R5 3600 öneriyorlar. ( Burada neden böyle siyah yazdı anlamadım). Aşırı kararsız kaldım. Ne alsam ne yapsam anlamadım.

@Afrojack İşlemciyi stok harici kullanamıyorum direkt ben. 1.25V versem bile 90 dereceleri görüyor stres testlerinde. O şekilde 4.2 GHz çalıştırmak yerine stok halde 4.35-.4.40 GHz çalıştırmak daha mantıklı aslıda. Render alan biri için değil elbette. Ben de değiştireceğim soğutucuyu. Scythe Ninja 4 için kit istedim. Gelirse ilk işim bu işlemciyle testlerini yapıp yayımlamak olacak 🙂.
Hocam manuel overclock hakkında pek bir bilgim olmadığı için o işe girişmedim. Anakarttan Game Boost' u açtığım zaman, otomatik olarak 4.2 Ghz' de çalışıyor işlemci.
Ben tercihimi Arctic Freezer 34 eSports modelinden kullandım. Siz de güzel bir soğutucu almışsınız, hayırlı olsun. Epey büyük bir soğutucu. Testlerinizi de merakla bekliyorum :)
@@Afrojack ilk başka teşekkür ler yorumun için aynen knight online yüksek F/S beklentim yok. Ama dediğim gibi yayın içinde. Genelde R5 3600 öneriyorlar. ( Burada neden böyle siyah yazdı anlamadım). Aşırı kararsız kaldım. Ne alsam ne yapsam anlamadım.
Hocam dediğim gibi Ryzen 3000 serisi çok çekirdekli işlemlerde her türlü yeter. İşlemcinin yanında soğutucu da alırsanız başınızın ağrıması için bir sebep kalmaz. Kendi kullandığım soğutucuyu önerebilirim, siz de alternatiflere bakabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı