R5 3600 sistem 4. slota RAM takıldığında açılmıyor

Eray10

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Ryzen 5 3600 işlemcime kule tipi soğutucu takmak için çıkaracaktım. Fakat çıkarırken termal macundan dolayı soğutucu ile birlikte işlemci de çıktı. Bilgisayarımı açmaya çalışırken açılmadı ve anakartın DRAM ışığı kırmızı yanıyordu. 4. slottaki RAM'i çıkarınca PC açılıyor. Fakat 4. slota RAM tekrar taktığımda şu anda CPU LED'i kırmızı yanıyor ve açılmıyor. (Ekrana görüntü gelmiyor, fanlar vs. çalışıyor). Yardımlarınızı bekliyorum.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.

1)Tek RAM ile boot etmek nedir ? Nasıl yapılır ? ''New Hardware Added'' yazısını nasıl çıkarabilirim ?
2)BIOS sıfırlamayı BIOS pilini çıkartarak yaptım işe yaramadı. Daha sonra BIOS güncelledim yine işe yaramadı.
3)BIOS'u sizin dediğiniz şekilde sıfırlamam ile BIOS pilini çıkartarak sıfırlamam arasında bir fark var mı?
Boot etmek: Sistemin diskleri görüp disklerin içindeki işletim sistemini başlatması.
1) Ramlerin 1 tanesini çıkarın öyle çalıştırın.
2) Öncelikle Fişi prizden çıkartın. Daha sonra sistemde güç yokken yani fiş takılı değilken birkaç kere açma-kapatma tuşuna basın. Ardından pili çıkartın. 30 saniye bekleyip tekrar takın. Fişi prize takıp bilgisayarı açın
3) Hayır, yok. Benim söylediğim yöntem asıl yöntemdir. Bios pilini çıkartmak alternatif yöntemdir. Zira anakarttaki o pinler bu amaç için yerleştirilmiştir.

Kaç tane ram kullanıyorsunuz? Bende de aynı ikili var. Satın almadan bu ikiliyi araştırırken, bu forumda; ramlar takılırken ya birinci slotla üçüncü slotu kullanın ya da iki ila dördü kullanın yazmıştı birisi. Gerekçesini bilmiyorum.

Sorunumu çözdüm arkadaşlar. Sorun CPU pinlerinden birinin yamulmuş olmasıymış bu yüzden 4. RAM slotu çalışmıyormuş. Bu pini kendim youtube da izlemiş olduğum yöntemlerle düzelttim ve sorun ortadan kalktı.
Yalnız uyarmak isterim yamuk pini bulması ve bulduktan sonra düzeltmesi son derece dikkatli yapılması gereken bir iş. Düzeltmeye çalışırken pini kırabilir veya diğer pinlere zarar verebilirsiniz
Herkese teşekkür ederim :))

Yeni konular

Geri
Yukarı