Çözüldü R5 3600 sistem açılırken yeniden başlıyor ve RAM frekansı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kamurannn

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimi toplayalı 2 aya yakın oluyor. İlk zamanlar sorunlu olduğunu pek sanmadım. Ama daha sonra BIOS'a girdiğimde RAM'imi 2133 MHz gördüm, XMP-2 geçip düzelttim. 1 ay boyunca BIOS girmedim. Sorun çözüldü sanmıştım. Daha sonra BIOS girmiştim, RAM'im 2133 MHz. XMP-1 geçtim, kaydedip çıktım, sorun yok. PC kullanırken de hiçbir sıkıntı yok. Daha sonra PC'yi kapattıktan bir süre sonra, açılırken birkaç saniye bekliyor, sistem tam hâliyle çalışıyor ve anakartımdaki CPU ışığı yanıyor. Birkaç saniye daha geçiyor ve reset atıyor, 3 kere kadar reset atıyor. Ardından açılıyor sorunsuzca, kullanabiliyorum 10 saatten bile fazla, kesintisiz. Anladığım kadarıyla, her böyle yaptığında RAM'leri 2133 MHz düşürüyordu. Ama anakartımda bu frekansları destekliyor. BIOS da güncel.

Şöyle baktım, arkadaşın da sorunu benimkinden mi bilmiyorum ama Recep abinin verdiği cevaplara göre aynı sorun gibi geldi. Voltaj mı sorunum? Ne yapacağım yardımcı olur musunuz?
@Recep Baltaş yardımcı olursan sevinirim reis. :)

+MSI B550-A PRO
+R5 3600
+RTX 2070S
+Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 3200 MHz (Sistemi kurduğum ilk zamanlar Memtest yaptım, 0 sorun vardı.)
+Kingston A2000

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS -> Advanced -> OC

msi_b550_bios_xmp.jpg

DRAM Settings altında A-XMP diyor. Orayı Disabled yapın. Altında DRAM Frequency Auto görünüyor. Oraya tıklayın ve söylediğim değerleri girin. Ayarları kaydedip çıkın.
Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun.

550.png

XMP kapatın ve frekans değerini elle 3200, 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Bu değerlerde hata alırsanız Dram Voltage değeri 1.20 veya Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve yukarıdaki değerleri tekrar deneyin. Hata almaya devam ederseniz bellekleri bir de diğer slotlara takarak deneyin.

Bellekler işaretli slotlarda takılı olsun.

Eki Görüntüle 676479

XMP kapatın ve frekans değerini elle 3200, 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Bu değerlerde hata alırsanız Dram Voltage değeri 1.20 veya Auto görünüyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve yukarıdaki değerleri tekrar deneyin. Hata almaya devam ederseniz bellekleri bir de diğer slotlara takarak deneyin.
Frekansları elle nasıl girebilirim onu bilmiyorum? XMP nasıl kapatılıyor?

BIOS -> Advanced -> OC

msi_b550_bios_xmp.jpg

DRAM Settings altında A-XMP diyor. Orayı Disabled yapın. Altında DRAM Frequency Auto görünüyor. Oraya tıklayın ve söylediğim değerleri girin. Ayarları kaydedip çıkın.

Çözüm
BIOS -> Advanced -> OC

Eki Görüntüle 676507

Disabled yaptım ve DRAM Freaquency kısmına da, DDR4 3200MHz olanı işaretledim. F10 deyip çıktım. Bir de şey var reis F10 basınca ne bir değişiklik yaptın ne de yapmadın demedi. Bomboş bir hatırlatma şeyiydi. Hiç bir şey yazmıyordu. Tamam dedim çıktım yine de.

Tamamdır. Şu anda bellekler 3200 MHz değerinde olması gerektiği gibi çalışıyor. Hata almazsanız bu şekilde kullanın. Eğer hata alırsanız frekans girdiğiniz yerden söylediğim gibi biraz daha düşük değerleri denersiniz.

Tamamdır. Şu anda bellekler 3200 MHz değerinde olması gerektiği gibi çalışıyor. Hata almazsanız bu şekilde kullanın. Eğer hata alırsanız frekans girdiğiniz yerden söylediğim gibi biraz daha düşük değerleri denersiniz.
Çok teşekkür ederim, reis.
İnş tekrarlamaz da, tekrarlarsa niye düşürüyorum? Tam değer frekansta çalışamayacaksa niye alıyoruz ki?
Bir de reis, bir arkadaşım sıkıntılı ram, iyi değil demişti öyle mi?

Belleklerde sıkıntı var mı yok mu bilemem. Şu an olması gerektiği gibi çalışıyorlar. Daha önce Memtest yapmışsınız ve sorun çıkmamış. Bazen frekansı biraz düşürünce sıkıntı ortadan kalkıyor.

Geri
Yukarı