R5 3600 sistem açılmıyor

sasbasa48

Centipat
Merhabalar, Mount and Blade Bannerlord oyunu oynarken bilgisayarim kapandı geri açtığımda fark ettim ki işlemci 80 dereceleri geçiyor. AIDA64 stres testinde 1 saniye geçmeden sistem kapanıyor. İşlemcim AMD Ryzen 3600, anakartım MSI B450A Pro-Max modeli, soğutucum ise SilverStone PF240 model. Bende termal macun sıkıntısı herhalde diye düşünüp Cooler Master mastergel Pro macunu alıp yeniledim fakat sıcaklıklar yine aynıydı. Bir kere daha reset attığında default BIOS yaptım ve XMP özelliğini açtım açar açmaz bilgisayar dondu ve yanık kokusu gelmeye başladı. Tekrar açmaya çalıştığımda ise görüntü gelmiyordu. İnternetten Ryzen 5600X, MSI MAG B550 Tomahawk, yeni iki adet RAM siparişi verdim. Yeni parçalarla kurulum yaptım fakat anakartımda dram ışığı sürekli kırmızı yanıyor yeni RAM'lere rağmen hâlâ görüntü gelmiyor. Klavye, mouse gibi ekipmanların ışığı yanmıyor. Yardım edebilecek birisi varsa lütfen esirgemeyin daha ne yapabilirim anlamıyorum.
PSU olarak Cooler Master 750 Watt MWE Bronze V2 80+ modelimi kullanmaktayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, Mount and Blade Bannerlord oyunu oynarken bilgisayarim kapandı geri açtığımda fark ettim ki işlemci 80 dereceleri geçiyor. AIDA64 stres testinde 1 saniye geçmeden sistem kapanıyor. İşlemcim AMD Ryzen 3600, anakartım MSI B450A Pro-Max modeli, soğutucum ise SilverStone PF240 model. Bende termal macun sıkıntısı herhalde diye düşünüp Cooler Master mastergel Pro macunu alıp yeniledim fakat sıcaklıklar yine aynıydı. Bir kere daha reset attığında default BIOS yaptım ve XMP özelliğini açtım açar açmaz bilgisayar dondu ve yanık kokusu gelmeye başladı. Tekrar açmaya çalıştığımda ise görüntü gelmiyordu. İnternetten Ryzen 5600X, MSI MAG B550 Tomahawk, yeni iki adet RAM siparişi verdim. Yeni parçalarla kurulum yaptım fakat anakartımda dram ışığı sürekli kırmızı yanıyor yeni RAM'lere rağmen hâlâ görüntü gelmiyor. Klavye, mouse gibi ekipmanların ışığı yanmıyor. Yardım edebilecek birisi varsa lütfen esirgemeyin daha ne yapabilirim anlamıyorum.
PSU olarak Cooler Master 750 Watt MWE Bronze V2 80+ modelimi kullanmaktayım.
Bu konu hakkında çok bir bilgim yok fakat ram değiştirdiğiniz halde ramlerde sıkıntı var diyorsa sorun anakartta olabilir.
@Recep Baltaş

Ek bilgi olarak ekleyeyim bilgisayarı açtığımda tüm fanlar, RGB'ler çalışıyor.
Bu konu hakkında çok bir bilgim yok fakat RAM değiştirdiğiniz halde RAM'lerde sıkıntı var diyorsa sorun anakartta olabilir.
@Recep Baltaş

Hocam anakart da değiştirdim. MSI B550 tomahawak sanki anakartım. Eski anakartta da açmıyordu.
Anakart, RAM ve işlemci değiştirmenize rağmen açılmıyorsa PSU'dan olabilir sorun.

Elimde eski bir PSU var 650 Watt onu deneyebilirim. Sıvı soğutucu kaynaklı olabilir mi acaba?
Fikri olan yardım edebilecek birisi var mı arkadaşlar?

Yanık kokusu gelecek kadar elektrik Ark'ını yapsa yapsa PSU yapar, siz elinizdeki 650W'lık PSU'yu bir deneyin zararı olmaz faydası olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tüm sistemi söktüm yeniden montajladım sorunsuz açıldı bugün. Muhtemelen statik elektriklenme yaptığı için görüntü gelmiyordu ve klavye, mouse a güç gitmiyordu. Eski işlemci ve anakart çalışıyor. Sorun eski RAM'ler diye düşünüyorum. XMP'yi açınca kafayı yedi muhtemelen ve hasar aldı. Pasif soğutmalı RAM kullanmama cezasını çektim diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı