R5 3600 sistem donuyor ve takılıyor

xemre253

Centipat
Arkadaşlar yeni bir sistem topladım. Görsele ek olarak 480 GB Adata SSD ve RTX Galax 2070 var makinede. Bşalamadan önce BIOS'un güncel olduğunu belirteyim. Şimdi sorun şu makine bana overclok yapılmış olarak geldi ve stok soğutucusu var. Ancak 95 ile 105 derece arasında oynadığı için ve ara sıra bir anda her şey donduğundan dolayı bazende resetleme problemleri yüzünden anakarttan OC ayarlarını auto ya getirdim. Daha sonradan takılmalar devam etmeye başladı ama ısıdan değildi. 3200MHz'de çalışan Dual kit RAM'leri XMP profilini kapatıp 2666MHz'ye sabitledim. Sorun düzeldi gibi bir şey oldu derken 2 gün sonra tekrardan arada bir donmalar olmaya basladı ancak bu sefer reset olayı yok ve 15 20 sanıye sonra tekrardan duzeliyordu.

Ayrıca performans açısından da bayağı bir kayıp yaşadım. ( RAM frekansları gerçekten çok etki ediyormuş ) Daha çok araştırmaya başladım Ryzen master diye bir uygulama buldum. Burada işlemciyi OC etmekle kalmayıp RAM frekanslarınıda auto modda en stabil haline getirdiği yazıyordu. Ancak bu seferde sıkıntı uyuglamada başka ayarlar mevcut gibi bir hata alıyorum. Uygulama içinde oyun ve yaratıcı mod için auto OC ayarları var ancak ben de hiçbir şey değişmiyor. BIOS'dan çok fazla anlamıyorum acaba diyorum BIOS ayarlarını sıfırlasam mı? Bu seferde kafada başka soru işaretleri kalıyor örneğin şunun gibi. Bu RAM'leri 3200 MHz yani orijinal frekansta çalışması için bir XMP profili gerekli bu ayar anakartlarda varsayılan olarak mevcut mudur ve bu ayarlar gider mi? OC için yapılmış her değişiklik silinecek mi? Sanırım silinir ama bilen arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var gerçekten. Hevesim mahvoldu desem yeridir. Sizce X570 ya da başka bir anakart gerekli midir?
Sizin önerileriniz nedir?

1.jpg

Merhaba, ben de imzamdaki sistemi topladığımda ilk 1 ay rastgele zamanlarda genelde yük altında oyunlarda arada mavi ekran sorunları yaşadım. 3200 mhz olan ramleri 2100'e çektiğimde mavi ekran vermiyordu. Daha sonra stok soğutucusuyla işlemcinin yük altında 70 derecelere çıktığını gördüm. Kasanın içi ısınınca az da olsa diğer donanımların sıcaklıkları da ister istemez artıyor. (Ekran kartı , m.2 ssd gibi.) Sıvı soğutma alıp sisteme taktığımda şu anda sıcaklıklar yük altı 35-39 derece arası, yükte maksimum 49 dereceyi gördüm ve performans ram vs hiç bir sorunum yok. Senin sisteminde bios dahil herşey güncelse çevrenden edinebiliyorsan sıvı soğutma veya hava soğutma takıp denemeni tavsiye ederim. Bence sorunun çözülecektir.

95-105 derece mi çok fazla işlemciye çok zarar verir 60 derece civarında olması gerekir sorun düzelene kadar oyun oynamayın işlemciye çok zarar verir.

Isı problemini hallettim dediğiğim gibi oc kapattım sorunum daha farklı yanıtın için teşekkür ederim
Merhaba, ben de imzamdaki sistemi topladığımda ilk 1 ay rastgele zamanlarda genelde yük altında oyunlarda arada mavi ekran sorunları yaşadım. 3200 mhz olan ramleri 2100'e çektiğimde mavi ekran vermiyordu. Daha sonra stok soğutucusuyla işlemcinin yük altında 70 derecelere çıktığını gördüm. Kasanın içi ısınınca az da olsa diğer donanımların sıcaklıkları da ister istemez artıyor. (Ekran kartı , m.2 ssd gibi.) Sıvı soğutma alıp sisteme taktığımda şu anda sıcaklıklar yük altı 35-39 derece arası, yükte maksimum 49 dereceyi gördüm ve performans ram vs hiç bir sorunum yok. Senin sisteminde bios dahil herşey güncelse çevrenden edinebiliyorsan sıvı soğutma veya hava soğutma takıp denemeni tavsiye ederim. Bence sorunun çözülecektir.

Isıdan olduğunu düşünmüyorum çünkü ısınma yok artık oc kapattığım için sistem zaten yük altında şuan 65 derecelerde geziniyor. Yanıtın için teşekkür ederim ama sorunum o değil
Kasadan kaynaklı olsa gerek.

Bios ayarları ile ilgili olduğunu düşünüyorum belki de bir ihtimal anakart değişikliği. Ancak kullandığım remleri anakartın resmi sitesindeki frekanslarda çalıştıramıyorum. Yanıtın için teşekkür ederim

Her şeyden önce Bios girip Load Default Settings olarak biosu varsayılan ayarlarına getir. Bios da Exit bölümünde bulunur. Daha sonra F10 ile kaydet çık.

1- Load Default Settings olarak biosu resetle.
2- AMD chipset sücülerinin son versiyonunu kur.
Windows 10 64bit

İşler yolundaysa daha sonra bakarsın Ram lerin XMP yani bizdeki D.O.C.P profilini aktif etmeyi. Bir süre varsayılan ayarlarda kullan sistem kararlı mı diye gözlemle.

Her şeyden önce Bios girip Load Default Settings olarak biosu varsayılan ayarlarına getir. Bios da Exit bölümünde bulunur. Daha sonra F10 ile kaydet çık.

1- Load Default Settings olarak biosu resetle.
2- AMD chipset sücülerinin son versiyonunu kur.
Windows 10 64bit

İşler yolundaysa daha sonra bakarsın Ram lerin XMP yani bizdeki D.O.C.P profilini aktif etmeyi. Bir süre varsayılan ayarlarda kullan sistem kararlı mı diye gözlemle.

Akşam eve gidince aklım da denemek var ama tek endişem ryzen 3.nesil işlemcinin sorun çıkartacağı yönünde hislere kapılmam. Bu işlemden sonra biosu güncellemem gerekiyor mu ?. Bios versiyonu eski sürümüne dönecek mi ? Cevabınızdan anladığım üzere xmp profilleri değişmiyor. Ve cevabızdan şunu çıkartıyorum sistem o şekilde kararsız ise sanırım anakartı değiştireceğim ?. Cevabınız için teşekkür ederim.

Bios sürümünü değiştirmez. Sadece biosu varsayılan ayarlarına geri alıyor bu yaptığın işlem. Bios um güncel demişsin. Sistemdeki bios sürümünü işletim sisteminden de öğrenebilirsin. Windows da sol alt taki arama kısmına sistem bilgisi yaz çıkan uygulamayı çalıştır. Gelen ekranda Bios sürümü/tarihi olan kısmı bura da paylaş. Kullandığın anakart Asrock B450 Pro4 öyle değil mi?

Bios sürümünü değiştirmez. Sadece biosu varsayılan ayarlarına geri alıyor bu yaptığın işlem. Bios um güncel demişsin. Sistemdeki bios sürümünü işletim sisteminden de öğrenebilirsin. Windows da sol alt taki arama kısmına sistem bilgisi yaz çıkan uygulamayı çalıştır. Gelen ekranda Bios sürümü/tarihi olan kısmı bura da paylaş. Kullandığın anakart Asrock B450 Pro4 öyle değil mi?
Evet bilgisayar donanımlarımı doğru şekilde belirttim. Daha öğlen arası hatta asrockun yazılımından da kontrol ettim son sürümdeyim 3.40 kullanmaktayım.

Evet bilgisayar donanımlarımı doğru şekilde belirttim. Daha öğlen arası hatta asrockun yazılımından da kontrol ettim son sürümdeyim 3.40 kullanmaktayım.

Tamam o zaman dediğim işlemleri sırasıyla yap bakalım. Büyük ihtimal sistem kararlı çalışmaya başlayacaktır. Sıcaklık durumlarını kontrol altında tut boştayken nasıl yükteyken nasıl diye arada bakarsın. İşlemcinin çalışma limiti zaten 95-100 derece ondan sonrası Allah'a emanet :)

Bunları yaptıktan sonra yani varsayılan ayarlarına getirdikten sonrada 95-100 derecelere çıkıyorsa işlemci soğutucunun tam oturup oturmadığını iyice kontrol et. Gerekirse sök termal macunu yenileyip güzelce tekrar montajını yap.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı