R5 3600 sistem donuyor

HiddenSquid

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayar da herhangi bir şey yaparken (oyun oynarken, internette gezerken) birden bilgisayarım donuyor.
Nedeni ne olabilir?
Sistem özelliklerim;
AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
Corsair 8 GB 3600MHz RAM.
ASUS HD 7870 2 GB ekran kartı.
Adata 128 GB XPG SX6000 Lite M.2 NVMe SSD.
Seagate barraduca 500GB HDD.

Boş yere format atmak istemiyorum.

Merhabalar, bilgisayar da herhangi bir şey yaparken (oyun oynarken, internette gezerken) birden bilgisayarım donuyor.
Nedeni ne olabilir?
Sistem özelliklerim;
AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
Corsair 8 GB 3600MHz RAM.
ASUS HD 7870 2 GB ekran kartı.
Adata 128 GB XPG SX6000 Lite M.2 NVMe SSD.
Seagate barraduca 500GB HDD.

Boş yere format atmak istemiyorum.

Ani takılmalar hard disk veya SSD'den olabilir sağlıklarını kontrol edin.

SSD veya HDD'den kaynaklı olabilir, benim eski SSD takılıyken beni bilgisayar da donuyordu. Böyle 1 2 saniyelik donmalar oluyordu.

1-2 saniyelik olsa tamam ama donduktan sonra reset atmadan düzelmiyor.
Ani takılmalar hard disk veya SSD'den olabilir sağlıklarını kontrol edin.

Sağlıklarını kontrol edebileceğim bir program?

Eğer ekran kartına overclock yaptıysanız donması normal. Bende GTX 1050 ekran kartıma 170 MHz'den fazla MHz eklediğimde bazen donuyor ve hiçbir tuş işe yaramıyor, fiziksel açma kapama tuşundan kapanmıyor ve ekran kartının fanları dönmeyip aşırı ısınıyor ve fişini çekmem gerekiyor. Sende overclock yaptıysan aynı sorunu yaşıyor olabilirsin.

Eğer ekran kartına overclock yaptıysanız donması normal. Bende GTX 1050 ekran kartıma 170 MHz'den fazla MHz eklediğimde bazen donuyor ve hiçbir tuş işe yaramıyor, fiziksel açma kapama tuşundan kapanmıyor ve ekran kartının fanları dönmeyip aşırı ısınıyor ve fişini çekmem gerekiyor. Sende overclock yaptıysan aynı sorunu yaşıyor olabilirsin.

Overclock yapılmadı.

Geri
Yukarı