R5 3600 sistem görüntü vermiyor

Makaleler
8
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Ryzen 5 3600, A320M-F, 8 GB RAM, 500GB HDD, HD6570 GPU ve Corsair CF650X PSU'lu bir sistem var elimde. R5 3600 takılı iken ısınıyor ama hiçbir şekilde görüntü gelmiyor, klavye mouse ışıkları yanmıyor. Buzzer da ötmüyor. R5 3600'ü çıkarıp farklı bir CPU takıyorum anında sorunsuz görüntü veriyor. İşlemci hariç tüm parçaların sağlamlığından eminim. BIOS güncel, işlemcinin pinleri sağlam ve fiziksel hasar yok. Kesin işlemci arızalı mı yoksa deneyebileceğim başka bir şey var mı?

Aynı anakartta farklı işlemciler takıldığında çalışıyorsa ama 3600 çalışmıyorsa ve hatta farklı anakarta da takınca yine 3600 çalışmıyorsa problem 3600'dedir. Görsel olarak kusurunun olmaması, bozulamayacağı anlamına gelmez.

Farklı bir üst sürüm BIOS denemeniz durumunda da olmuyorsa işlemciyi garantiye gönderin.

Tam son sürüm değil ancak R5 3600 destekleyen bir sürüm kurulu BIOS olarak. Eğer kuvvetli işlemcilerde belki sıkıntı oluyordur diye yakın bir CPU diyorsanız bahsettiğim anakartla Ryzen 7 bile çalıştırdım daha öncesinde😅
Ryzen 7 kaldırdıysı sorun işlemcide demekki hocam :) işlemci fanı filan hiç tepki vermiyormu peki

Aynı anakartta farklı işlemciler takıldığında çalışıyorsa ama 3600 çalışmıyorsa ve hatta farklı anakarta da takınca yine 3600 çalışmıyorsa problem 3600'dedir. Görsel olarak kusurunun olmaması, bozulamayacağı anlamına gelmez.

Farklı bir üst sürüm BIOS denemeniz durumunda da olmuyorsa işlemciyi garantiye gönderin.
Garanti yok hocam maalesef, anlaşılan elimizde kaldı 😂

Ryzen 7 kaldırdıysı sorun işlemcide demekki hocam :) işlemci fanı filan hiç tepki vermiyormu peki
Çalışıyor hocam sistem, tüm fanlar dönüyor. Görüntü yok sadece.

İşlemci umarım arızalı değildir umuduyla tüm çözümleri denemek istiyorsunuz sizi anlıyorum ama anlattıklarınız yüksek ihtimal işlemci arızasına çıkıyor. Sizin de dediğiniz gibi garantisi yoksa elde kaldı gibi.

Hocam işlemciyi baska bir arkadasının pc'de denermisin , işlemcinin bozuk olacagını düsünmüyorum, demiştin ya baska bir cpu taktım ekrana görüntü geliyor diye, bu sefer sende ki işlemciyi baska bir pc'ye tak bakalım

Bende de aynı sorun var ve hala devam etmekte yeni PSU aldım daha denemedim ancak şöyle saçma bir yöntem ile açıyorum. Anakarta ve PC'ye bağlı bütün USB, DP kablosu vs çıkarıp PC'yi açıyorum daha sonra stabil bir hal aldıktan sonra kabloları taktığımda görüntü alıyorum. Anakartı değiştirdikten sonra bu sorunu yaşamaya başladım. Anakart MSI B550-A Pro bu arada.

Bende de aynı sorun var ve hala devam etmekte yeni PSU aldım daha denemedim ancak şöyle saçma bir yöntem ile açıyorum. Anakarta ve PC'ye bağlı bütün USB, DP kablosu vs çıkarıp PC'yi açıyorum daha sonra stabil bir hal aldıktan sonra kabloları taktığımda görüntü alıyorum. Anakartı değiştirdikten sonra bu sorunu yaşamaya başladım. Anakart MSI B550-A Pro bu arada.
Vay anasını dün akşam benim başıma geldi. Bilgisayar açılmadı sonra tüm kabloları çıkardım açıldı sonra kabloları taktım düzeldi. Saçmalığa bakın, tek değilmişim. :D

Geri
Yukarı