R5 3600 sistem oyunlarda 100 FPS'ten 10'a düştü

RecepSoganci

Hectopat
Arkadaşlar selam. Yaklaşık 1 aydır denemediğim çözüm yöntemi, değiştirmediğim parça, sormadığım kişi ve götürmediğim bilgisayarcı kalmadı. Özet geçeyim Ryzen 5 3600 ve EVGA GTX 1660 Super'li kasam var. Mortal Kombat XI oynarken birdenbire FPS 100'den 10'lara düştü. İlk başta virüs sandım çünkü olayın öncesinde 3 farklı USB'ye dosya akatrmıştım ve virüs bulundu neyse Defender ile tarayıp karantinaya aldım. Baktım çözülmedi format attırdım. 2 gün oyun indirdim. Açtım oynuyorum 1 saat sıkıntısız oynadım sonra tekrar gitti. Bu sefer bilgisayarcıya götürdüm bir de onlara format attırdım yine aynı şey oldu. Bu sefer dedim ekran kartı gitti herhalde. Götürdüm bilgisayarcıya başka ekran kartını denedik sorunsuz çalıştı. Tespiti koyduk gibiydi ama aklıma benim kartı başka sistemde denemek geldi. Bu sefer de benim kart diğer sistemde sorunsuz çalıştı. Umudu kestim eve getirdim kurdum son bir kez açtım sıkıntısız çalıştı. Neyse dedim sistemi kapatmayayım. 15 gün sistem açık kaldı bir kere bile FPS düşmesi yaşamadım. Cesaretlendim bir reset atayım bakalım ne olacak dedim. Reset attım sıkıntısız çalışmaya devam etti. Herhalde düzeldi diye düşünüp kapattım. Ertesi gün açtım yine sıkıntı devam ediyor. Birisi bir yardım etsin artık sorun neyde olabilir. Her türlü test yapıp fotoğraf atabilirim.

20231219_172147.jpg

20231219_172147.jpg

20231219_172147.jpg

Dosya Ekleri

• 20231219_172155.jpg
    20231219_172155.jpg
    296,4 KB · Görüntüleme: 10
  • 20231219_172211.jpg
    20231219_172211.jpg
    295,7 KB · Görüntüleme: 14
Hocam tüm driverlar falan günceldir büyük ihtimal.

Aklıma güç kaynağı geliyor hocam aslında çok rahat yeter ama başka bir güç kaynağı ile deneyin sağlam 600W.
Denedim yine aynıydı. İşin garibi benim ekran kartını başka sistemde deniyoruz sorun yok, başka ekran kartını benim sisteme takıyoruz yine sorun yok.

Hocam başka sistem de de ekran karti sorunsuz çalıştı demişsiniz guc kaynağını kontrol ettini mi acaba?
Evet çift psu bile yaptık. GPU ayrı psu sistem ayrı psu yine aynıydı.

Denedim yine aynıydı. İşin garibi benim ekran kartını başka sistemde deniyoruz sorun yok, başka ekran kartını benim sisteme takıyoruz yine sorun yok.

Evet çift PSU bile yaptık. GPU ayrı PSU sistem ayrı PSU yine aynıydı.

Mortal Kombat X i nasıl 100 FPS oynadınız.

Arkadaşlar selam. Yaklaşık 1 aydır denemediğim çözüm yöntemi, değiştirmediğim parça, sormadığım kişi ve götürmediğim bilgisayarcı kalmadı. Özet geçeyim Ryzen 5 3600 ve EVGA GTX 1660 Super'li kasam var. Mortal Kombat XI oynarken birdenbire FPS 100'den 10'lara düştü. İlk başta virüs sandım çünkü olayın öncesinde 3 farklı USB'ye dosya akatrmıştım ve virüs bulundu neyse Defender ile tarayıp karantinaya aldım. Baktım çözülmedi format attırdım. 2 gün oyun indirdim. Açtım oynuyorum 1 saat sıkıntısız oynadım sonra tekrar gitti. Bu sefer bilgisayarcıya götürdüm bir de onlara format attırdım yine aynı şey oldu. Bu sefer dedim ekran kartı gitti herhalde. Götürdüm bilgisayarcıya başka ekran kartını denedik sorunsuz çalıştı. Tespiti koyduk gibiydi ama aklıma benim kartı başka sistemde denemek geldi. Bu sefer de benim kart diğer sistemde sorunsuz çalıştı. Umudu kestim eve getirdim kurdum son bir kez açtım sıkıntısız çalıştı. Neyse dedim sistemi kapatmayayım. 15 gün sistem açık kaldı bir kere bile FPS düşmesi yaşamadım. Cesaretlendim bir reset atayım bakalım ne olacak dedim. Reset attım sıkıntısız çalışmaya devam etti. Herhalde düzeldi diye düşünüp kapattım. Ertesi gün açtım yine sıkıntı devam ediyor. Birisi bir yardım etsin artık sorun neyde olabilir. Her türlü test yapıp fotoğraf atabilirim.

Eki Görüntüle 2058154

Eki Görüntüle 2058154

Eki Görüntüle 2058154

Formatı UEFI olarakmı attiniz.

Hocam Mortal Kombat 11 de 100 FPS desteği yok nasıl oynadınız konu trolmü.
Hayır konu troll değil Cs Valo dışı pyunlar hariç sistemim 100 150 fps arası gezdiği için öyle tahminde bulundum. Yanlış biliyor da olabilirim. Ama Injustice 2de 60 fps oynarken kasıyor gibi gelse de Mortal Kombatta öyle bir hissiyat olmazdı o yüzden 100 fps çıkarımı yaptım.

Hocam Mortal Kombat 11 de 100 FPS desteği yok nasıl oynadınız konu trolmü.

O sistemde FPS düşmesi virüs vs de yoksa güç kaynağı sorunsuz 300 MHz nasıl geçmiyor bu kart.
Postta OCCT görüntüleri görünüyor mu sizde? Yukarıda kartın 400w çektiği görünüyor mesela. 125 tdp değeri olan kart nasıl 400w çekebilir merak ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı