R5 3600 sistem oyunlarda darboğaz yapıyor

Sistemim RX 5700 8 GB, Ryzen 5 3600 3.9GHz undervolt, 1x16 GB 3000MGHZ Ripjaws V red 3000MHz CL16, ASUS Prime B450M-K. Birçok oyunda darboğaz sorunu yaşıyorum. Darboğaz yapmaması için grafikleri Ultra'ya yakın tutuyorum fakat GPU ve CPU kullanımı çoğu zaman birbirine eşit oluyor. Konuyu açtıktan sonra gelen benchmark testlerini yapıp konuyu editleyeceğim. Şu an için benchmark testi yapabileceğim oyunlar: GTA V, Cyberpunk, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, Rocket League, Deep rock galactic.
Örnek olması için Rainbow sonrası MSI Afterburner değerlerini ekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    262,6 KB · Görüntüleme: 24
  • 2.png
    2.png
    256,7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Gördüğüm kadarıyla RAM 16 GB olmasına rağmen tek kanal. Çift kanal RAM AMD işleminin canıdır desek yanlış olmaz. Bir de CPB açın derim. Isınma sorunu varsa daha iyi fan da alabilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla RAM 16 GB olmasına rağmen tek kanal. Çift kanal RAM AMD işleminin canıdır desek yanlış olmaz. Bir de CPB açın derim. Isınma sorunu varsa daha iyi fan da alabilirsiniz.

AMD'nin çift kanal RAM performansı hakkına çok şey duydum. Şu an çift kanal RAM'e geçme gibi bir durumda değilim. CPB açtığımda Benchmark'ta 1 2 dakika içinde sıcaklık 90 dereceyi geçiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlar bu tip testler kadar zorlamaz. Dediğim gibi macun bakımı yapıp daha iyi bir fan alabilirsiniz. Mutlaka etkisi olur. Fakat bu şekilde bir şey yapmak zor. Ekran kartında UV yoksa buna da yapıp deneyebilirsiniz.

Evet hocam. İşlemci kullanımı biraz daha düşer.

Yeni konular

Geri
Yukarı