R5 3600 sistem oyunlarda düşük performans

KhaL16

Femtopat
Daha fazla  
6 ay önce aldığım bilgisayarda birkaç hafta önce böyle bir sorun ortaya çıktı. LoL, Overwatch vs. bütün oyunları eskiden Ultra ayarlarda hiç drop olmadan 144FPS oynayabiliyordum, artık LoL'de ekrana 3-4 karakter girdiğinde bile FPS 100'lere düşüyor, Overwatch'ta ise maksimum 90FPS görüyorum.

LoL'de antrenman modunda oyunu 30FPS'e kadar kastırdım ve manzara görseldeki gibi.

Bilgisayarın tam performans çalışmamasının sebebi nedir?

Sistemim:
  • Ryzen 5 3600 6 çekirdek işlemci
  • ASUS ROG STRIX 1660 Super ekran kartı
  • ASUS B450M-K II anakart
  • 2x8GB XPG Gammix D30 DDR4 RAM
  • 500GB NVMe M.2 SSD
  • ASUS VG24v monitör

Dosya Ekleri

• 2021-08-31 15_52_26-Görev Yöneticisi.png
    2021-08-31 15_52_26-Görev Yöneticisi.png
    33,3 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer mining yaptınız mı yapmadıysanız 3. yazılım indirdiğiniz için mining yemişsinizdir başka açıklama bulamadım çok bilgim yok ama çok şans vermiyorum.

6 ay önce aldığım bilgisayarda birkaç hafta önce böyle bir sorun ortaya çıktı. LoL, Overwatch vs. bütün oyunları eskiden Ultra ayarlarda hiç drop olmadan 144FPS oynayabiliyordum, artık LoL'de ekrana 3-4 karakter girdiğinde bile FPS 100'lere düşüyor, Overwatch'ta ise maksimum 90FPS görüyorum.

LoL'de antrenman modunda oyunu 30FPS'e kadar kastırdım ve manzara görseldeki gibi.

Bilgisayarın tam performans çalışmamasının sebebi nedir?

Sistemim:
  • Ryzen 5 3600 6 çekirdek işlemci.
  • ASUS ROG STRIX 1660 Super ekran kartı.
  • ASUS B450M-K II anakart.
  • 2x8GB XPG Gammix D30 DDR4 RAM.
  • 500GB NVMe M.2 SSD.
  • ASUS VG24v monitör.

Hera daha iyi senden.
DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yükleyin.

Oyundayken GPU ve CPU kullanımına bakmak için görev yöneticisi kullanılmaz. Çünkü görev yöneticisine geçince sistem kendini boşa alıyor. MSI Afterburner gibi bir uygulamayla oyun içi GPU, CPU kullanım ve sıcaklıklarını paylaşabilir misin?

Eğer mining yaptınız mı yapmadıysanız 3. yazılım indirdiğiniz için mining yemişsinizdir başka açıklama bulamadım çok bilgim yok ama çok şans vermiyorum.
Kaspersky ile virüs taraması yapmıştım, sorun çıkmadı.
Oyundayken GPU ve CPU kullanımına bakmak için görev yöneticisi kullanılmaz. Çünkü görev yöneticisine geçince sistem kendini boşa alıyor. MSI Afterburner gibi bir uygulamayla oyun içi GPU, CPU kullanım ve sıcaklıklarını paylaşabilir misin?
2021-08-31 18_37_28-Window.png

Bu oyun yeni başladığında, en yüksek fpsi gördüğüm an. (92fps olduğuna bakmayın alt taba aldığım için öyle oldu, 144 normalde)

2021-08-31 18_36_04-Window.png

Bu da oyunu olabildiğince kastırdığım hali
Videoya selam burayı da eleştirmezsin umarım, kasanızı temizleyin.
SFC /scannow yapın, sürücüleri güncelleyin.
Hera daha iyi senden.
DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yükleyin.
Teşekkür ederim, ikisini de yaptım ama işe yaramadı maalesef
Oyunun en kastığı anda cpu sıcaklığı 95 dereceye kadar yükseliyor. Oyun başladığında 85 derece, bilgisayar boştayken 55-60 derece. Aşırı ısınma sorunun neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim? Fanların hepsi tam kapasitede çalışıyor.

Son düzenleme:
Merhaba, burada bu konuyla ilgili birkaç başlık açmıştım ama denediğim çözümlerden hiçbiri işe yaramadığı için tekrar başlık açmak zorundayım.
Bilgisayarı ilk aldığımda olmayan bir performans sorunu, aldıktan yaklaşık 4-5 ay sonra çıktı ve 1 yıldır da devam ediyor.
Başta işlemcinin çok ısınmasından dolayı performans düşüyor diye düşündüm, Snowman T6 Ultra alıp taktım ve gerçekten de sıcaklık çok düştü, fakat performansta hiç değişim olmadı. Artık sorun işlemciden mi kaynaklı, bundan bile emin değilim.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 3600 işlemci
  • GTX 1660 Super ekran kartı
  • DDR4 2x8GB RAM
  • ASUS BM-450K anakart
  • Corsair Carbide Spec-Delta kasa
  • Snowman T6 Ultra CPU fan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda Afterburner testi var. Overwatch oyununun internetteki testlerine baktığımda Epic ayarda (5/5) 130-140 FPS alıyorlarken, ben oyunu yüksek ayarda (3/5) oynuyorum ve oyun içinde kalabalık bir ortama baktığım anda FPS 100'lere düşüyor. Aynı sorun diğer oyunlarda da var. Biraz kalabalık ortama dahil olup efekt ve görsel çoğaldığı anda FPS yerin dibine giriyor. Canlı yayın yapan biriyim ve 1 yıldır yayında oyun oynayamıyorum bu sorun yüzünden. Videoyu da inceleyip soruna bir çözüm bulabilirseniz hayatımı kurtarmış olursunuz.

Geri
Yukarı