R5 3600 Sistem Toplama Rehberi

Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Yardımlarınızla topladığım sistem gayet sağlıklı ve serin, sitem toplarken birçok araştırma yaptım, birçok parça alıp satım ve belli bir tecrübe edindim. Bu tecrübeyi belki size yardımcı olur diye buraya yazmak istiyorum hatta görürseniz lütfen düzeltin, insanları yanlış bilgilendirmemi önleyin.

Size sadece ama sadece aldığım ve kullanımında sorun yaşamadığım parçaları önereceğim.

Sistemim.
  • İşlemcim: AMD Ryzen 5 3600,
  • Anakart: ASUS TUF B450-PRO,
  • Soğutucum: Arctic frezeer 34 Duo,
  • RAM: Patriot 8 GB, 3000 MHz X2,
  • Ekran kartı: MSI GeForce GTX 750 Ti,
  • Monitör: AOC C27g2u 27" 1ms 165 Hz FreeSync Premium VA Full HD Curved Gaming,
  • Mouse: Logitec G402 h.
  • Kasa: MSI Vampiric 010M,
  • 2 çift SSD 1 HDD var yetiyor.
  • PSU: 550W + 80 XPG.

R 3600 benim gibi oyun sevenlerin alabileceği en iyi işlemci sadece oyun oynamak istiyorsanız daha iyisine daha fazla para vermeye gerek yok. Hatta R 2600.
R 3500X gibi birazcık daha ucuzu alabilirsiniz oyun için yeter de artar. R 3600 alanların en büyük sıkıntısı ısınıma sorunu bunu birkaç sebebi var bunlar;

1. İşlemcinin 3,6 MHz değeri var OC yaparsanız 4, 2'e çıkıyor sistemi ilk açtığımda işlemcimin çok sıcak olduğunu fark ettim ardından görev yöneticisini açıp => Performans'a tıklayınca fark ettim işlemcim 4,17 MHz çalışıyor(CPU yazan işlemciniz) boştayken bile bunun sebebi arkadaşlar anakartın işlemciye fazla voltaj vermesi ve bu da ısınmaya yol açıyor boşta olmasına rağmen, bu sorunu BIOS ayarlara girip CPU Core raido otomatik yazan yere 3,6 (36.00) ila 3,9 (39.00) arası bir değer girin bu değer CPU'nun kaç MHz ile çalıştığını belirliyor. Anakart daha az voltaj vereceği işlemcinın sıcaklığı düşecektir.

2. Soğutucu: R3600 ile verilen soğutucu idare eder bir soğutucu ama tavsiyem kule tipi bir soğutucu alın "Arctic frezeer 34 Duo" kullanıyor e çok memnunum, kule tipi soğutucu alırken boyuna dikkat edin benim soğutucumun boyu ile kasamın desteklediği boyutu dikkate alın bu değerleri firmanın sitesinde bulabilirsiniz.

3. Kasa: Kesinlikle geniş bir kasa olmasına özen gösterin geniş kasaların kablolama ve hava akışı rahatlığı soğutmayı etkiler kasanın mutlaka ve mutlaka önünde 2 fan ve üstünde 2 fan olacak şekilde kurun hava akışı sağlıklı olan sistem daha uzun ömürlüdür.

Soğutma bu kadar benim işlemcim yük altındayken bile 55'i geçmiyor (2 oyun aynı anda açık olduğu halde bile)

Oyun severler için en önemli parça ekran kartı.

Benim kartım eski çünkü madenciler ve kara borsacılar piyasayı bitirdi 1500 TL olan ekran kartı 7 bin, 8 bin o yüzden yenilemedim fiyatları düşmesini bekliyorum.
Tavsiyem NVIDIA çoğu oyunun yazılımını yaptığı için AMD'den bir tırnak önde ama AMD tercih edilebilir. Mümkünse elden alın kargocular bazen çok insafsız oluyor riske girmeyin, piyasada sahte ekran kartı üretiliyor dikkatli olun şu aralar MSI, asu, Gigabyte vb. gibilerini alın tercihim MSI çünkü görünüşü güzel zevk meselesi diğer markalarda aynı bir fark yok dediğim gibi zevk meselesi.

1650S ya da 1660 hemen hemen aynı bir fark yok tercih edilebilir 1660S daha iyi bir kart ama çok pahalı ve bulunması çok zor AMD tarafından RX 5500 XT de bu kartlarla hemen hemen aynıdır oyun kullanıcısı için fark yok bence cebinizi düşünüp tercihinizi yapın.

Anakart: Anakart FPS etkilemez ama sitem geliştirmenin önü açar B450 gayet iyi TUF güzel bir seri ama aşağısını alabilirsiniz DDR4 olsun 3000 MHz desteklesin sorun olmaz bunu sizin zevkinize bırakıyorum.

Kasa: Mümkünse mid Tower alın genişliği ne kadar fazla ise o kadar iyi kablolama ve hava akışı o kadar iyi olur. Şahsen ben ışıksız kasaları seviyorum (no RGB)

RAM: RAM markası pek fark etmez çoğu RAM aynı üreticiden çıkma farklı markalar destekliyor DDR4 olsun 3000 MHz desteklesin sorun yok istediğinizi alın.

Monitör: Bu konu en az ekran kartı ve işlemci kadar önemli ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun monitörünüz adi ise ancak FPS için faydalı olur o kart başkada bir işe yaramaz, mümkünse 27 inç alın 144 ve 165 arasında fark yoktur. Marka olarak AOC tercihim gayet iyi ve ölü piksel garantisi veriliyor.

Klavye ve mouse: Klavye benim için önemli değil BİM aldığım 25 liralık klavyeyi kullanıyorum, mouse ise farklı bir dünya oyun için en hayatı parçalardan logitec tavsiyem ama asıl önemli olan elinize oturuyor ve tepki süresi az mı bu ikisini gözeterek alırsanız daha sağlıklı alışveriş olur.

PSU: Tavsiyem ev kullanıcıları için en iyisi + 80 ve Bronze çünkü yeterli olmasının yanında daha hesaplı 550W ve yukarı alın tavsiyem 650W ama bütçeniz için 550W alın o da size yeter ve artar.

Yardımcı olmuşsam ne mutlu bana. Yanlışım varsa lütfen yazın, doğru ise +1 ile faydalı olduğunu belirtin ki ihtiyacı olanlar okusun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı