R5 3600 sistem XMP açınca mavi ekran hatası

erdiozgor

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Intel'den geçtim AMD'ye daha ilk günden lanet ediyorum. RAM en düşük frekansta çalışıyor ama 3200 yapınca 1500 tane mavi ekran hatası veriyor.

İslemcim: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte B450 GAMING X.
RAM: 2x8 Corsair RGB Pro.
XMP açık ve kapalı olarak 2 resim koydum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,9 MB · Görüntüleme: 94
  • image.jpg
    image.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Voltajı biraz düşürmek faydana olacaktır. Ve yine diyorum ince ayarlar için Ryzen DRAM calculator kullanabilirsin. Daha fazla performans alırsın.

Bu işlerden anlıyor iseniz bana yardımcı olur musunuz? Ne yapacağımı şaşırdım açıkçası. En azından BIOS ayarlarına girerim, bir bakarsınız her şeye belki bir şey çok yanlış. Anakarta zarar veriyorum. Eğer anlıyor iseniz ücretli bir şekilde bile yardım alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Korkmayın hiçbir zarar vermiyorsunuz. Sadece șunları yapın. Voltajı 1.35 den bașlayarak deneyin ve hata aldıkça 1 kademe artırın. Uzun ömürlülük için bunu öneriyorum. Yoksa voltaj 1.45 e kadar artırılabilir. Bu halde de kullanımı uygundur. İlerde daha geniș bir bilgi havuzuna sahip olunca ince ayar yaparsınız. Șu an șart değil.

Korkmayın hiçbir zarar vermiyorsunuz. Sadece șunları yapın. Voltajı 1.35'den bașlayarak deneyin ve hata aldıkça 1 kademe artırın. Uzun ömürlülük için bunu öneriyorum. Yoksa voltaj 1.45'e kadar artırılabilir. Bu halde de kullanımı uygundur. İlerde daha geniș bir bilgi havuzuna sahip olunca ince ayar yaparsınız. Șu an șart değil.

İyi de DRAM voltaj şu an 1360. bu değer zararli mi ki?

Geri
Yukarı