R5 3600 sistemde kasma ve mouse imleci takılması

Ataberk Duran

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Müzisyen
Bilgisayarımda son birkaç gündür tarayıcıda gezinirken, tarayıcıdan masaüstüne gitmeye çalıştığımda ve dosya, MP4, WAV gibi dosyaları açmaya çalıştığımda bilgisayarımda çok şiddetli bir şekilde bir kasma yaşanıyor. Mouse imlecim benim yaptığım hareketlerden saniyeler sonra ekranımda kasarak beliriyor. Görev Yöneticisi'ni veya herhangi bir uygulamayı açmaya çalıştığımda ise açılma süreleri 5-6 dakikalara kadar çıkıyor ve bazen hiç açılmayıp uygulamanın yanıt vermediği zamanlar da oluyor.

Bilgisayarımı videoyu çektikten sonra temizledim ve yeniden başlattım. Şu an tarayıcım, Discord ve Spotify gibi uygulamalar arkada açıkken aktif bellek kullanımım 7,2/15,9 (%45), CPU kullanımım ise %5 (ortalama 50 derece) civarında. Sorunun işlemcimin veya belleklerimin yük altında kalmasından kaynaklandığını düşünüyordum fakat bu değerlere bakınca oranlarda bir anormallik göremedim. Bir adet 240GB Corsair SATA3 SSD (Windows 11 işletim sisteminin kurulu olduğu yer), bir adet 1TB Kingston M.2 SSD ve 3TB Toshiba HDD kullanmaktayım. Sistemim özelliklerim ise şu şekilde;

Anakart: MSI B450 Gaming plusmax.
CPU: AMD Ryzen 5 3600 (4.2GHz overclocklu)
GPU: EVGA RTX 2060 Ultra KO.
RAM: Ballistix 2x8GB 3600MHz DDR4.

Soruna dair aklınıza gelen en ufak bir çözüm varsa bile paylaşırsanız çok sevinirim. Şu an bilgisayarımı aktif olarak kullanmaktayım ve format atmak gibi bir isteğim yok, bütün depolama alanlarım aktif olarak kullandığım dosyalar ve uygulamalarla dolu. Bütün sistem bileşenleri için şu ana kadarki en yeni sürümleri kullanıyorum, sistemimde outdated/tarihi geçmiş hiçbir sistem bileşeni uygulaması yok.

Sorunun Videolu Hali

Son düzenleyen: Moderatör:
Disklerinizde bir bozukluk veya aksaklık varsa diskten kaynaklanıyor olabilir. Windowsun kurulu olmadığı disklerinizi tek tek sökerek kasma olup olmadığını deneyin. Eğer yeni bir disk aldıysanız taktığınız son diski sökün.

Ssd sorunu gibi geldi bana. MemTest86 de yapabilirsiniz RAM'i elemek için. Farklı disk varsa elinizde Windows'u onlara kurmayı deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı