R5 3600 sistemde oyunlar birden takılmalar başladı

Mystery

Femtopat
Yaklaşık 1 sene önce alığım bilgisayarda 3-4 gündür GTA, Valorant gibi oyunlarda 2-3 saniyelik donmalar oluyor ara sıra 6-7 saniyeye kadar çıkıyor bu donmalar PC yeni ve hunharca kullanmadım. Bu donmaların sebebi ne olabilir? Nasıl çözebilirim?

Ryzen 5 3600 işlemci.
GTX 1660 Super ekran kartı.
8 GB RAM.
B450M-K anakart.

Oyunlara bir sürü güncelleme geliyor. 8GB günümüz için yeterli demek ne ya?
GTA 5 için üstelik??
Kardeş günümüz için tabi ki yeterli değil 8GB ama şu an konu bu değil. Konu sahibi arkadaşımız önceden takılmadan oynuyormuş GTA'yı şimdi birden sorun çıkmaya başlamış. Özel olarak soruna bakmak lazım diyoruz.

Bu tarz donmaların sebebi genel olarak donanım taraflı drop veya yazılımsaldır. RAM yükseltmeyi önermeyin diyen arkadaşlar herhalde arka planda çalışan uygulamaları, bahsedilen oyunların oyun içi kullanım değerlerini çok iyi biliyor ve buna karşı çıkıyor.

10-15 saniyelik bir video atarsanız bahsettiğiniz takılma ile ilgili (MSI Afterburner ile oyun için kullanım değerleri gözükecek şekilde.) yardımcı olabiliriz. Donanımsal yani RAM kaynaklı da olabilir. Yazılımsal da olabilir.

Bu tarz donmaların sebebi genel olarak donanım taraflı drop veya yazılımsaldır. RAM yükseltmeyi önermeyin diyen arkadaşlar herhalde arka planda çalışan uygulamaları, bahsedilen oyunların oyun içi kullanım değerlerini çok iyi biliyor ve buna karşı çıkıyor.

10-15 saniyelik bir video atarsanız bahsettiğiniz takılma ile ilgili (MSI Afterburner ile oyun için kullanım değerleri gözükecek şekilde.) Yardımcı olabiliriz. Donanımsal yani RAM kaynaklı da olabilir. Yazılımsal da olabilir.

Untitled.mp4 dosyasını indir - download
Dediğiniz gibi MSI Afterburner uygulamasıyla değerleri gösterip donmaları kayıt altına aldım buradan kontrol edebilirsiniz teşekkürler yardımınız için

Windows'un son zamanlardaki Update'leri yüzünden oluyor, forumdaki çoğu arkadakımız müzdarip bu konudan, güncelleme geçmişinden KB5001330 güncellemesini kaldırmanızı öneririm bu sorunların başlıca sebebinin o güncelleme olduğunu açıklamıştı NVIDIA ve bende yaşıyordum takılma sorununu KB5001330 güncellemesini kaldırıp bir sonraki güncellemeyi yaptıktan sonra geçti bende de senin gibi bir anda olmuştu anlayamamıştım bir gün oynadım uyudum ertesi gün takılma yaşıyordum nisan 12'den düne kadar bu sorunu yaşıyordum.

Denedim donma süresi ve sıklığı azaldı sanırım ama hala donmalar mevcut maalesef.

@Mystery YouTube'a upload edip buraya link paylaşın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buyurun birinin önerisiyle Windows'un son güncellemesini kaldırdım süresi ve sıklığı azaldı donmaların fakat hala mevcut gördüğünüz üzere.

GPU ve CPU kullanımı düşük. Valorant gibi bir oyundan attığınız için kaydı bir şey demek doğru değil. Çok güç tüketen bir oyun değil. RAM kullanımı neredeyse 6GB'a dayanmış. Sisteminde kullandığı RAM'i sayarsak, RAM'den dolayı drop yiyor olabilirsiniz. Tavsiyem 8GB RAM daha alıp takviye yapmak. Yüksek ihtimalle RAM upgrade'i sonrası sorununuz düzelecektir. ( %95 gibi bir ihtimal. :) )

GPU ve CPU kullanımı düşük. Valorant gibi bir oyundan attığınız için kaydı bir şey demek doğru değil. Çok güç tüketen bir oyun değil. RAM kullanımı neredeyse 6 GB'a dayanmış. Sisteminde kullandığı RAM'i sayarsak, RAM'den dolayı drop yiyor olabilirsiniz. Tavsiyem 8 GB RAM daha alıp takviye yapmak. Yüksek ihtimalle RAM Upgrade'i sonrası sorununuz düzelecektir. ( %95 gibi bir ihtimal. :) )

Tamamdır teşekkürler.

Oyunlara bir sürü güncelleme geliyor. 8 GB günümüz için yeterli demek ne ya?
GTA 5 için üstelik?
Eskiden bile 8 GB RAM almayın deniyordu.

Ya kardeşim bende 8 GB RAM kullanıyorum drop falan yediğim yok tamam 16 daha rahat ve iyi sistemler için kimi zaman 8 zorluyor ama 8 GB RAM o yüzden drop yiyorsun demekte cahillik.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı