R5 3600 ve RX 5600XT sistemde oyunlarda takılmalar

• Konuyu başlatan sam0w
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 618

sam0w

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı alalı 3-4 ay olacak fakat çoğu oyunda drop yiyorum. CoD Warzone-Valorant-CS:GO vs. ve benim sistemimden kötü olan sistemler benden yüksek FPS alıyor.
Sistem=
RX 5600XT XFX.
R5 3600.
XPG 8+8 3200 MHz
600W Frisby Bronze
Adata 480GB SU630.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPB açık mı? Stok fan mı kullanıyorsun? Sıcaklık değerlerini oyun içerisinde kontrol ettin mi? Anakart marka modeli nedir?
stok fan kullanıyorum anakartım b450m s2h gigabyt sıcaklık değerleri ekran kartının kini biliyorum 80 derece filan oluyor CPB nin ne olduğunu bilmiyorum
PSU'nuz çok kötü.
yani sorduğumda psu dan kaynaklı olamaz dedi çoğu kişi

Oyun içerisindeyken işlemci sıcaklığı/frekansını ve ekran kartı sıcaklığını/frekansını gözlemle. R5 3600'ü stok fan ile kullanıyorken Core Performance Boost açılmaması taraftarıyım. CPB açıkken işlemci agresif olarak frekans artırdığı için sıcaklıklar boştayken bile yüksek oluyor. Takılmaların yüksek sıcaklıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Kesin sonuçları sen söyleyeceksin.

Sanıyorum ki BIOS üzerinde M.I.T sekmesinde görebileceksin bu ayarı. "Auto"dan "Disabled"a ayarlamanı tavsiye ediyorum. Böylelikle işlemcini temel frekansta kullanabileceksin.

Oyun içerisindeyken işlemci sıcaklığı/frekansını ve ekran kartı sıcaklığını/frekansını gözlemle. R5 3600'ü stok fan ile kullanıyorken Core Performance Boost açılmaması taraftarıyım. CPB açıkken işlemci agresif olarak frekans artırdığı için sıcaklıklar boştayken bile yüksek oluyor. Takılmaların yüksek sıcaklıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Kesin sonuçları sen söyleyeceksin.

Sanıyorum ki BIOS üzerinde M.I.T sekmesinde görebileceksin bu ayarı. "Auto"dan "Disabled"a ayarlamanı tavsiye ediyorum. Böylelikle işlemcini temel frekansta kullanabileceksin.
dediğin ayarları deniyeceğim az önce bi stres testi gibi birşey yaptım ekran kartına yaptıgımda bilgisayar neredeyde 1 fps gibi oldu %99 100 filan kullanımda bu sorun olurmu

Stres testi yaparken zaten arka planda herhangi bir şeyle uğraşmaman gerekiyor. Sistemi olabildiğince yük altına soktuğu için test esnasında kasma/takılmalar normal. Hangi program ile test yaptın? AIDA64 mü?

Şimdi anlamadığım için soruyorum, AIDA64 testi yaparken bu test esnasında oyun oynamadın doğru muyum? Yani bu sistem kararlılık testini yaparken masaüstünde olman, ekstra bir uygulama çalıştırmadan test süresince beklemen gerekiyor. Test süresini de başlat/durdur yöntemiyle sen belirliyorsun. Yaklaşık 10 dakika stres testine sokmak maksimum şartlarda ne kadar ısınacağını ortaya çıkarmış oluyor.

Afterburner ve Rivastatistics ile oyun esnasında CPU/GPU kullanımlarını, frekanslarını ve sıcaklıklarını gözlemle. Aşağıya bununla ilgili bir rehber bırakıyorum. Daha önceki mesajımda da söylediğim gibi CPB'yi söylediğim şekilde kapat. Kapatmadan önce stres testine sokabilirsin, sıcaklıklar kötü durumdaysa ya kule tipi bir fan alman ya da bunu yapana kadar CPB'yi kapalı tutmanı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaklaşık bir hafta önce R5 3600 1660S sistem topladım bir arkadaşıma. Montajını ben yaptım. İlk aşamada kule tipi fan gelmedi ve gecikti. Bu yüzden stok fanla montajını yaptık. İlk sistem açılışında 50 derecelerde çalıştı sistem. Sonrasında CPB ve DOCP kapatıp bellekleri manuel olarak 3200 MHz frekansa çektim. Sıcaklıklar hemen normale döndü.

Birkaç gün sonrasında Hyper 212 Spectrum kule tipi fan geldi. Bunun montajını yaptım. Sonrasında CPB ve DOCP'yi açtım. 10 dakikalık stres testinde sıcaklık 73 derecenin üstüne çıkmadı. İşlemci ortalama 4.1 GHz'de çalışıyordu. Anakart son BIOS güncellemesini almıştı ve Windows 10 20H2 versiyonunu kullanıyorduk. Her şey günceldi anlayacağın.

Ekran kartı modelin soğutma performansı zayıf bir kart aynı çipsetli farklı bir kart bende de var kesin diyemem ama bence o yüzden oyun esnasında sıcaklık değerlerini maks 60 derece bandında tutmaya çalış gerekirse fanları maksimum devirde ve kasa yan panelini de aç sonra oyunlarda deneme yap sistemdeki kullanım yüzdelerine de bak hala bir takılma hata alıyor isen yazılımsal veya donanımsal bir uyumsuzluktanda kaynaklanabilir birde görev yöneticisinden boştayken kullanım değerlerini de bak arka planda bir uygulama veya işletim sistemi kaynaklı birşey engel oluyor olabilir.

Geri
Yukarı