R5 3600 sistemde UEFI ayarı açınca post ekranı gözükmüyor

Ali Özoğul

Hectopat
RAM
Patriot Viper Elite II 2x8GB 3600Mhz CL20
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD512 M2/Seagate 7200 RPM 1TB
Ekran kartı
Asus Dual Mini Rtx 3060 Ti OC
Anakart
Msi B450M-A PRO MAX
İşlemci
Ryzen 5 3600 4.2Ghz 1.175V
Herkese merhabalar,

Sıvı soğutma: ASUS ROG STRIX LC120.
Monitör: ViewSonic VX2458-C-mhd(sürücüsü yüklü)

Garip sorunlar her zamanki gibi peşimi bırakmıyor. Hemen açıklamak isterim. Arkadaşlarımla Valorant oynamak istemiştim. Windows 11'de Valorant oynamam için Secure Boot açmam gerekiyormuş. Oyun uyarı verdi. Bende BIOS ayarlarına girdim ve Windows OS Configuration ayarını UEFI olarak değiştirdim ve alt ayarlarından Secure Boot ayarını açtım.(UEFI yapmadan Secure Boot ayarı açılmıyor) bilgisayar açılırken 3 bip sesi yaptı ve direkt Windows ekranı geldi.(post ekranı vs. gözükmedi) işin ilginç kısmı bilgisayar direkt kapalı halde iken tuşa basarak açıyorum ve bu sorun oluşuyor ama masaüstünde iken yeniden başlat diyorum herhangi bir bip sesi post ekranı gözükmeme gibi bir problem oluşmuyor. Secure Boot kapatıyorum, Windows OS Configuration ayarını CSM yapıyorum ve bilgisayar bip sesi yapmadan normal bir şekilde açılıyor.(post ekranı geliyor)daha önce MSI Armor RX580 ekran kartım vardı. Aynı sorunu yaşamıştım. Windows 10 kullanıyordum CSM aktif ederek sorundan kurtuldum. Windows 10 olduğu için problem yaratmıyordu. RX580'imi satıp GTX 1080 almıştım ve CSM ayarı açıkken post ekranı gelmiyordu. Bende UEFI ayarını açmıştım sıkıntı ortadan kalkmıştı. Yine aynı şekilde GTX 1080'i satıp RTX 3060 Ti aldım ve sorun başladı. Şu an CSM açık kullanıyorum. RX580 ile bu sorunları yaşarken kullandığım monitörle ilgili çok fazla bilgi yoktu. Uzun uğraşlar sonucu monitörün sürücüsünün olduğunu öğrendim. Sürücüsünü yükledim ve arkasından CSM aktif ettim. Bu yüzden monitörden dolayı sorun olacağını düşündüm ve arkadaşımdan monitör ödünç aldım. Aidata marka eski bir monitör kendisi. Detaylı bilgi de vereyim. Ekranda VGA girişi var. VGA'yı HDMI dönüştürerek denedim ve ne UEFI ayarı sorun yarattı ne de CSM ayarı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Anladığım kadarıyla görüntü gelmiyor değil mi? Secure boot sonrası görüntü gelmiyorsa başka kart takıp bios ayarlarını sıfırlamanız lazım. Aynı sorunu bende yaşadım windows 10a geri döndüm sonra.

@volkiavcii Windows OS Configuration ayarından UEFI seçiyorum arkasından Secure Boot açıyorum. Bilgisayar 3 bip sesi çıkararak açıyor ve post ekranı görmüyorum direkt Windows ile açılıyor ekran. Bu durumda bilgisayar Windows'dayken yeniden başlat diyorum bip yapmadan açıyor ve post ekranı gözüküyor. Sadece kapalı durumda iken açarken 3 bip yapıyor. Bende monitörden endişelendim ve arkadaşımdan ekran ödünç aldım eski aidata marka. UEFI ayarı açıkken de sorun olmuyor CSM açıkken de sorun olmuyor onun ekranında. BIOS sıfırlamayı denedim düzelmedi.
@Recep Baltaş yardım edebilir misiniz acaba?

Son düzenleme:
@volkiavcii Windows OS Configuration ayarından UEFI seçiyorum arkasından Secure Boot açıyorum. Bilgisayar 3 bip sesi çıkararak açıyor ve post ekranı görmüyorum direkt Windows ile açılıyor ekran. Bu durumda bilgisayar Windows'dayken yeniden başlat diyorum bip yapmadan açıyor ve post ekranı gözüküyor. Sadece kapalı durumda iken açarken 3 bip yapıyor. Bende monitörden endişelendim ve arkadaşımdan ekran ödünç aldım eski aidata marka. UEFI ayarı açıkken de sorun olmuyor CSM açıkken de sorun olmuyor onun ekranında. BIOS sıfırlamayı denedim düzelmedi.
@Recep Baltaş yardım edebilir misiniz acaba?

Format ı denedin mi belki legacy kurulumdan dolayı böyle oluyordur

Format ı denedin mi belki legacy kurulumdan dolayı böyle oluyordur.

@Kick Furkanowski Windows yüklediğim USB boot ekranında sadece UEFI olarak çıkmıştı bende öyle kurmuştum.

Bazı monitörlerde böyle olabiliyor.

@258551 RX 580 kullanırken aynı sorun oldu. GTX 1080 kullanırken sorun yoktu. RTX 3060 Ti aldım sorun tekrar oluştu, gerçekten çok garip bir durum.

RX 580 kullanırken anakartım ROG STRIX B350-F Gaming idi.
GTX 1080 kullanırken anakartım ROG STRIX B350-F Gaming idi.
RTX 3060 Ti kullanıyorum MSI B450M-A Pro Max.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı