R5 3600 sistemde yayın kasıyor

Eve geçince mutlaka bakacağım dostum ona o ayarı bilmiyorum.
Ben geçmiş konularımdan baktım göremedim. Bulursam senden önce atarım. O ayarı yapınca olacağından fazlasıyla eminim. Benim problemimi araştıra araştıra öyle çözmüştüm.
Eve geçince mutlaka bakacağım dostum ona o ayarı bilmiyorum.
Buyur hocam bu şekilde olacak.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    37,7 KB · Görüntüleme: 31
Ben geçmiş konularımdan baktım göremedim. Bulursam senden önce atarım. O ayarı yapınca olacağından fazlasıyla eminim. Benim problemimi araştıra araştıra öyle çözmüştüm.

Buyur hocam bu şekilde olacak.
Ayarladım dostum acaba rica etsem diğer ayarları nasıl yaptın yazsanda olur sorun değil. Merak ettim. Benim gelişmiş modda ;
  • Kodlayıcı x264
  • Oran kontrolü CBR
  • Bit değiştiriyorum sürekli 2500- 4000
  • Anahtar kare aralığı 2
  • CPU kullanımı slower
  • Profil main
  • Çıkış 720P
  • 30 FPS

Ayarladım dostum acaba rica etsem diğer ayarları nasıl yaptın yazsanda olur sorun değil. Merak ettim. Benim gelişmiş modda ;
  • Kodlayıcı x264
  • Oran kontrolü CBR
  • Bit değiştiriyorum sürekli 2500- 4000
  • Anahtar kare aralığı 2
  • CPU kullanımı slower
  • Profil main
  • Çıkış 720P
  • 30 FPS
Özelden mesaj atabilir misin? Forum kurallarına aykırı ise bu şekilde söylemem modlar silebilir mesajı.

3600 o kadar güçlü bir işlemci değil. Slower ayarda tabi ki böyle sorun yaşarsınız. Profili high yapıp, x264 önayarını faster veya veryfast olarak düzeltin.

3600 o kadar güçlü bir işlemci değil. Slower ayarda tabi ki böyle sorun yaşarsınız. Profili high yapıp, x264 önayarını faster veya veryfast olarak düzeltin.
Bu söylediklerinizin hepsini denedim. Ayrıca anlamadığım ben bir sürü yayıncı izliyorum irili ufaklı kendi kullandığım işlemciyi basit A320 veya B450 giriş seviyesi anakartlar ile 1600AF gibi ir işlemci ile çok güzel yayınlar yapıyorlar. Sistemimi değiştirinceye kadar İ5 4590 ile 720 P yayın yapıyordum. 3600 ün güçlü olmadığını düşünmüyorum. 6/12 T bir işlemciden bahsediyoruz sonuç olarak. Onu geçtim hocam ben bu sorunu her oyunda yaşamıyorum. Sistem yeni olduğu için ince ayar vs olayları oluyormuş bunları sormak istedim. Sonuç olarak 2K da 3070 2K, 4k civarında 3080 besleyen bir işlemci hocam. Demek istediğim en basitinden 940Mx laptop la U serisi işlemci ile CS GO, Valorant gibi yayınlar yapanlar var.

İşlemcinin yayına uygun bir işlemci değil demedim dikkat ettiyseniz, ufak bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım... Ben slower ayarını eleştirdim, zira ne kadar yavaş kodlamayı seçerseniz işlemciniz o kadar zorlanacaktır. Genelde slower gibi ayarları nispeten daha yüksek işlemcili kişiler kullanmakta. (Ryzen özelinde R7 5xxx gibi...)

Ryzen1800x sistem ile yayın durumu örneği vereyim size.

Şu an kendim tek cihaz kullanıyorum ve neyin ne olduğunu tecrübelerime dayanarak konuştuğumun altını çizerim.

Öncelikle tek bir cihaz üzerinden yayın açıyor ve oyun oynuyorsanız ne yazık ki OBS ayarlarında kalite ayarını medium üzerine çekmek pek mümkün değil.

Ekran kartı iyi veya kötü olması önemli değil eğer yayını ekran kartından vermiyorsanız.
İşlemci tüketimi yüksek oyunlarda, işlemci tüketen oyunlarda OBS'i işlemci üzerinden işliyorsak mecbur kısıtlamaya gitmek şart.
OBS'te ekran kartı etkiler mi? Evet ama yayını ekran kartından veriyorsanız olur.
CS-GO, PUBG yayını için işlemciden verilmez yayın. Bu oyunlar işlemciyi tüketir. Verilecekse eğer OBS kalite ayarında düşüş göstermeniz gerekmekte.
Bendeki 1050 ile ekran kartı üzerinden en yüksek ayarda yayın yaptığımda FPS, drop kaynaklı bir sorun yok. Ancak işlemesi çok iyi olmadığı için kalite sorunları oluştuğunu deneyimledim. Verilmez mi verilir. 6K bitrate ile pek sorun kalmaz 720p, 1080p arası çözünürlük için.

Not: Ekran kartı ve işlemci arasındaki durum aslında nettir. Ekran kartı iyi veya kötü olması durum etkisi değildir. Ekran kartında oluşan veri, işlem sonuçta işlemciye gider. Bu eylemde bir uyumsuzluk durumu varsa darboğaz oluşur. Bunu tetikleyen işlemlerden biri çözünürlüktür. Ardından kalite ve görüntü ayarlarımızdır.

Ryzen 1800X gibi bir işlemcide tek cihaz sebebiyle medium üzerine çıkmıyorum 720p 60 FPS olsa dahi.
1080p çözünürlükte ise veryfast yapmakta fayda var. Ben öyle kullanıyorum. Duruma göre faster yapıyorum yine sorun yok. Fast deniyorum arada ama kodlama kaynaklı hata sayısı çıkıyor.

Kodlama ve işleme üzerindeki hata sayısına etki eden nedir?
TAB geçişleriniz, oyunu simge duruma çekip, pencere geri yükleme işlevi, oyun yükleme anı, tam ekrana geçiş ve çıkış anı, arka planda çalışan işlemler sonucunda OBS işlem yaparken gecikmeye uğradığında olur.
Bunu en aza indirmek için OBS işlem önceliğini en yüksek ayara getirmek şart normal veya normal üstünde tutmayın.

OBS ağ optimizasyonları bir işe yaramıyor denedim.
OBS ekranında sorun olmasa dahi yayın ekranında yine hataları görebiliyorum.
Bu ayarlar tam olarak ne işe yarıyor anlamış değilim. Ancak bir özelliği veriyi parçalayarak gönderdiği olduğunu biliyorum.

Kardeşim sana önerim kalite ayarını faster kullan. Fast sorun oluşturmazsa eğer fast yap.

Ryzen1800x sistem ile yayın durumu örneği vereyim size.

Şu an kendim tek cihaz kullanıyorum ve neyin ne olduğunu tecrübelerime dayanarak konuştuğumun altını çizerim.

Öncelikle tek bir cihaz üzerinden yayın açıyor ve oyun oynuyorsanız ne yazık ki OBS ayarlarında kalite ayarını medium üzerine çekmek pek mümkün değil.

Ekran kartı iyi veya kötü olması önemli değil eğer yayını ekran kartından vermiyorsanız.
İşlemci tüketimi yüksek oyunlarda, işlemci tüketen oyunlarda OBS'i işlemci üzerinden işliyorsak mecbur kısıtlamaya gitmek şart.
OBS'te ekran kartı etkiler mi? Evet ama yayını ekran kartından veriyorsanız olur.
CS-GO, PUBG yayını için işlemciden verilmez yayın. Bu oyunlar işlemciyi tüketir. Verilecekse eğer OBS kalite ayarında düşüş göstermeniz gerekmekte.
Bendeki 1050 ile ekran kartı üzerinden en yüksek ayarda yayın yaptığımda FPS, drop kaynaklı bir sorun yok. Ancak işlemesi çok iyi olmadığı için kalite sorunları oluştuğunu deneyimledim. Verilmez mi verilir. 6K bitrate ile pek sorun kalmaz 720p, 1080p arası çözünürlük için.

Not: Ekran kartı ve işlemci arasındaki durum aslında nettir. Ekran kartı iyi veya kötü olması durum etkisi değildir. Ekran kartında oluşan veri, işlem sonuçta işlemciye gider. Bu eylemde bir uyumsuzluk durumu varsa darboğaz oluşur. Bunu tetikleyen işlemlerden biri çözünürlüktür. Ardından kalite ve görüntü ayarlarımızdır.

Ryzen 1800X gibi bir işlemcide tek cihaz sebebiyle medium üzerine çıkmıyorum 720p 60 FPS olsa dahi.
1080p çözünürlükte ise veryfast yapmakta fayda var. Ben öyle kullanıyorum. Duruma göre faster yapıyorum yine sorun yok. Fast deniyorum arada ama kodlama kaynaklı hata sayısı çıkıyor.

Kodlama ve işleme üzerindeki hata sayısına etki eden nedir?
TAB geçişleriniz, oyunu simge duruma çekip, pencere geri yükleme işlevi, oyun yükleme anı, tam ekrana geçiş ve çıkış anı, arka planda çalışan işlemler sonucunda OBS işlem yaparken gecikmeye uğradığında olur.
Bunu en aza indirmek için OBS işlem önceliğini en yüksek ayara getirmek şart normal veya normal üstünde tutmayın.

OBS ağ optimizasyonları bir işe yaramıyor denedim.
OBS ekranında sorun olmasa dahi yayın ekranında yine hataları görebiliyorum.
Bu ayarlar tam olarak ne işe yarıyor anlamış değilim. Ancak bir özelliği veriyi parçalayarak gönderdiği olduğunu biliyorum.

Kardeşim sana önerim kalite ayarını faster kullan. Fast sorun oluşturmazsa eğer fast yap.
Dediğiniz ayarları tekrar deneyeceğim hocam üşenmemiş yazmışsınız çok teşekkür ederim. Bende dün bir kaç şey denedim. Yayını ekran kartından verdiğim zaman yüksek bitrate değerlerine çıkamıyorum sanırım ekran kartı gücünden kaynaklı diye düşünüyorum. İşlemciden verdiğim zaman 5,8 upload ile 4-4,5 K bitrate çok rahat verebiliyorum CS GO ,GTA 5 yayınlarında. Hatta steam PUBG ile de verebiliyorum ping max 83 oluyor. Fakat bitrate azalsada artsada kendi oyunumda donma yokken yayına giden görüntüde donma oluyor. OBS sağ alt köşesinde yayına verilen FPS değeri 22 civarı olabiliyor. Onun haricinde bitrate yüksek tutup, ayarları düşürürsem çok çamur gibi görüntü oluşmaz diye düşünüyorum değil mi ? Bir de şöyle birşey yaptım Streamlabs OBS yükleyip 720P de denedim işlemciden yayın verip açıkcası OBS ten daha performanslı bir görüntü aldım. Fakat bu programda FPS i kontrol edebileceğim bir yer bulamadım . Yayını aynı bilgisayarda ki Chrome tarayıcı yerine telefondan kontrol ettiğimde gayet izlenebilir bir yayın kalitesi vardı açıkcası. Acaba 22 23 FPS aynı bilgiayardan açılan yayın kontrolü için aldatmaca olablir mi ? Aslında yayın kasmıyor ama Chrome ile kendi yayınımı açtığım için yük mü biniyor çözemedim. Bir de CPU ayarlarını düşüğe çekersem ve 60 FPS 720P yayın verebilirmiyim ? Çünkü 30 FPS yayında CS GO çok tatlı gelmiyor. Birde rica etsem uğraştırmaz isem kendi ayarlarınızın SS lerini atma şansınız varmı acaba çok teşekkür ediyorum. İşiniz rastgelsin.
İşlemcinin yayına uygun bir işlemci değil demedim dikkat ettiyseniz, ufak bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım... Ben slower ayarını eleştirdim, zira ne kadar yavaş kodlamayı seçerseniz işlemciniz o kadar zorlanacaktır. Genelde slower gibi ayarları nispeten daha yüksek işlemcili kişiler kullanmakta. (Ryzen özelinde R7 5xxx gibi...)
Evet hocam hiç sorun değil dediğinizi deneyeceğim. Askere gidene kadar yayın yapmak isiyorum biran önce çözmek isiyorum bu sorunları. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı