Çözüldü R5 3600 soğuk çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zynixx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Ryzen 5 3600 işlemcim var fakat 4200 MHz'de olmasına rağmen boşta 39-42 arası çalışıyor. Ayrıca neden 4200 MHz? Ben stokta kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• agaaaa.png
    agaaaa.png
    84 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba. Ryzen 5 3600 işlemcim var fakat 4200 MHz'de olmasına rağmen boşta 39-42 arası çalışıyor. Ayrıca neden 4200 MHz? Ben stokta kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Turbo modu aktif oluyor ağır işlemlerde. Normal yani ileride ısınma sorununuz olursa bu modu kapatmanın yöntemleri var şu an ısınma sorununuz yoksa bırakın kalsın en üst performansı tadın.
2 günde bir problem çıkmaz zaten zamanla ısınmaya başlatır. Termal macun kurudukça ve kasanın içi kirlendikçe. Düzenli temizlik ile Turbo modu pek sorun yapmaz. 5 ayda bir temizlik yapıp macun yenilerseniz sorun çıkartmaz.

Ben alalı 15 ay oldu fakat ne ekran kartına yeni macun sürdüm ne de işlemciye sizce ikisini de değişmeli miyim?
@Zynixx 4.2'yi ihtiyaç anında verecek. Durduk yere 4.2GHz hızda çalışmasının kimseye faydası yok zaten. Boşuna ısı üretir ve enerji harcarsınız.

Biliyorum fakat ben overclock yapmadığım halde neden Max 4.2 gösteriyor arkadaşlarımda 3.6 yazıyor Max kısımında.

Ben alalı 15 ay oldu fakat ne ekran kartına yeni macun sürdüm ne de işlemciye sizce ikisini de değişmeli miyim?
Tabi ki. Soğutmanız iyiyse çok ısınmadığından etkisini görmemişsinizdir ama bu 15 ay olmazsa 20 ayda olur. Bakım yapıp macunu sıklıkla değiştirmek sağlıklıdır. İleride zamanla soğutma yetmeyince çok çok yapmaya bile başlayabilirsiniz. en az 5 ayda bir yapılması iyi olur.

@Zynixx AMD'ler sıcaklık ve ihtiyaca göre potansiyel olarak OC değerini kendi belirleyebiliyor diye biliyorum. Bununla alakalı olabilir.

Anladım teşekkür ederim.
Tabi ki. Soğutmanız iyiyse çok ısınmadığından etkisini görmemişsinizdir ama bu 15 ay olmazsa 20 ayda olur. Bakım yapıp macunu sıklıkla değiştirmek sağlıklıdır. İleride zamanla soğutma yetmeyince çok çok yapmaya bile başlayabilirsiniz. En az 5 ayda bir yapılması iyi olur.

Konu dışı olacak ama bir şey daha soracağım benim ASUS TUF RX 5700 ekran kartım var sizce ben bunun 2.elini kaça satarım Max olarak? Çünkü ben baktım da 1660 Super bile sıfır fiyatı 8.200 benim ki de herhalde 10-12 arası olur diye düşündüm yardımcı olursanız sevinirim.

Anladım teşekkür ederim.

Konu dışı olacak ama bir şey daha soracağım benim ASUS TUF RX 5700 ekran kartım var sizce ben bunun 2.elini kaça satarım Max olarak? Çünkü ben baktım da 1660 Super bile sıfır fiyatı 8.200 benim ki de herhalde 10-12 arası olur diye düşündüm yardımcı olursanız sevinirim.
Piyasa düşmeye başladığı için elinizi çabuk tutun. Kendi kartınızın hangi kartlar ile eş değer olduğunu benchmark testleri üzerinden bakın ve o kartların ikinci el fiyatlarıyla benzer olarak satın.

Geri
Yukarı