R5 3600 undervolt nasıl yapılır?

berkay00610

Hectopat
R5 3600 var. MSI A320 Pro Max var, ID-Cooling SE-213V2 kule tipi fan var ve ısınıyor. Bir undervolt da yardım edebilecek biri var mı? Hiç anlamıyorum. Anlayan bırısı yardım edebilir mi ayar yapabilecek?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'da Core Performance Boost ve Precision Boost Overdrive'ı açıksa kapat işlemci çarpanını 42 olarak gir. Manuel Overclock kısmına gel 4200 Mhz değerini gir. Voltajı ise önce 1.30v değerini gir kaydedip çık. Ardından stres testi yap 87-88 derecelere ulaşırsa gayet iyi demektir. Çökme, mavi ekran felan olursa voltajı sırayla 1.35-.37-.40 gibi değerlere çek her birini test et.

Bu videoyu izle dostum sana yardımcı olacaktır ve teknik bilgileri öğrenmiş olup ne yapacağını anlamış olursun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'da Core Performance Boost ve Precision Boost Overdrive'ı açıksa kapat işlemci çarpanını 42 olarak gir. Manuel Overclock kısmına gel 4200 Mhz değerini gir. Voltajı ise önce 1.30v değerini gir kaydedip çık. Ardından stres testi yap 87-88 derecelere ulaşırsa gayet iyi demektir. Çökme, mavi ekran felan olursa voltajı sırayla 1.35-.37-.40 gibi değerlere çek her birini test et.
1.30 mu? işlemcinin en yüksek standart frekansında 1.10 voltajı deneyen var, 1.15, 1.20 arasında genelde sorun çıkmıyor zaten. işlemciler 1.6v vs çalışıyor bizmi bilmiyoruz acaba?

1.30 mu? işlemcinin en yüksek standart frekansında 1.10 voltajı deneyen var, 1.15, 1.20 arasında genelde sorun çıkmıyor zaten. işlemciler 1.6v vs çalışıyor bizmi bilmiyoruz acaba?
Ben tedbirli olsun diye 1.30 dedim konu sahibi işlemci hala sıcak derse biraz daha indir diyecektim.

Ryzen 5 3600'lerde belirli bir üretim tarihinden önce ve sonrasına göre silikon kalitesi farkı var. Eski seri üretimse büyük ihtimal 1.25-1.30V aralarında 4.2 GHZ'de stabil kalacaktır. Yeni üretimlerde ise durum biraz farklı. 1.10-1.20V arasında bile 4.2 GHZ'de stabil kalabiliyorlar.

1.20V ile başla bence. Slikon testi yap istersen bir de. İşlemcim gold slikondu 1.1V ile 4.2 GHz'de stabil çalıştırmıştım. 1.35V gibi değerlerle başlamaz zaten işlemci otomatik o değerlerde çalışıyor.

1.20V ile başla bence. Slikon testi yap istersen bir de. İşlemcim gold slikondu 1.1V ile 4.2 GHz'de stabil çalıştırmıştım. 1.35V gibi değerlerle başlamaz zaten işlemci otomatik o değerlerde çalışıyor.
1.1V ile 4.2 Ghz'in stabil olması imkansız. AVX ya da SSE yüklerinde BSOD yersin.

Geri
Yukarı