R5 3600 Undervolt + Sabit GHz CPU-Z benchmark testi

Dostlar selam, ufak undervolt ve sabit GHz değerlerinden bahsedeyim. Voltaj'ı 1.199-121 arası yaptım. 4.2GHz'de sabitledim hem sıcaklık düştü hem performans arttı.

1664223756736.png

Üstteki değerler R5 3600, alttaki değerler ise R9 5950X.

1664223866887.png

Bellek değerleri.

1664223894764.png

1.19 da 4.2GHz çok iyi doğrusu, bu işten anladığım için demiyorum ama 3.6 sabit 1.16 da kullanıyorum. Hoş benim yerim biraz kötü hava almıyor dolayısıyla ısınıyor ama kışın senin ayarlarını deneyeceğim.
Bilgilenirici.

1.19 da 4.2GHz çok iyi doğrusu, bu işten anladığım için demiyorum ama 3.6 sabit 1.16 da kullanıyorum. Hoş benim yerim biraz kötü hava almıyor dolayısıyla ısınıyor ama kışın senin ayarlarını deneyeceğim.
Bilgilenirici.
Slikon kalitesine göre düşüre düşüre test edin hocam, Sistem tam güçte kapanmazsa sorun yok demektir.

Ben 3600x işlemciyi 1.2v 4.2ghz sabitleyip 2 yıldır sorunsuz kullanmıştım, nerden estiyse geçenlerde baktım anakarta bios güncellemesi gelmiş, yükledim ve o işlemci bir daha 1.2v 4.2ghz de çalışmadı..
1.2v 4.0ghz sabitleyip bırakmıştım..
ısı düşürmek için gayet etkili bir yöntem.

Ben 3600x işlemciyi 1.2v 4.2ghz sabitleyip 2 yıldır sorunsuz kullanmıştım, nerden estiyse geçenlerde baktım anakarta bios güncellemesi gelmiş, yükledim ve o işlemci bir daha 1.2v 4.2ghz de çalışmadı..
1.2v 4.0ghz sabitleyip bırakmıştım..
ısı düşürmek için gayet etkili bir yöntem.
Ben o yüzden bios update atmıyorum şuanda hocam.

Bilgilenirici.

Benim silikon sanırım Silver'dı ne yazmıştı hatırlamıyorum ama en kötünün bir üstündeydi ve 1.159v 4.18GHz de çalışıyor. Garip olan bu seviyeye çıkmadan stok soğutucuyla yaptım silikon kalitesi testinde en kötü kalite çıkmıştı :). Şu an yazdığım değerleri geçen sene 150TL'ye aldığım hava soğutmayla alıyorum.

Dostlar selam, ufak undervolt ve sabit GHz değerlerinden bahsedeyim. Voltaj'ı 1.199-121 arası yaptım. 4.2GHz'de sabitledim hem sıcaklık düştü hem performans arttı.

Eki Görüntüle 1528973

Üstteki değerler R5 3600, alttaki değerler ise R9 5950X.

Eki Görüntüle 1528975

Bellek değerleri.

Eki Görüntüle 1528976
Yahu bende de 3600 var, bir türlü anlamıyorum şu işlerden. Benim işlemci silver slikonlu muymuş neymiş, en kötüsü oluyor sanırım, bana da yardım eder misin bende bir şeyler yapayım 🥹

Benim silikon sanırım Silver'dı ne yazmıştı hatırlamıyorum ama en kötünün bir üstündeydi ve 1.159v 4.18GHz de çalışıyor. Garip olan bu seviyeye çıkmadan stok soğutucuyla yaptım silikon kalitesi testinde en kötü kalite çıkmıştı :). Şu an yazdığım değerleri geçen sene 150TL'ye aldığım hava soğutmayla alıyorum.
Ben slikon kalitesine bakamamıştım hocam programdan deneme yanılma yaparak yapmıştım.
Yahu bende de 3600 var, bir türlü anlamıyorum şu işlerden. Benim işlemci silver slikonlu muymuş neymiş, en kötüsü oluyor sanırım, bana da yardım eder misin bende bir şeyler yapayım 🥹
Size nasıl yapılacağını anlatayım hocam sizde deneme yanılma yaparak yapın.

Ben slikon kalitesine bakamamıştım hocam programdan deneme yanılma yaparak yapmıştım.

Size nasıl yapılacağını anlatayım hocam sizde deneme yanılma yaparak yapın.
Hocam ben bir ara youtube üzerinden izleyerek yapmaya çalışmıştım. Bir program aracılığı ile, şöyle işliyordu süreç, program üzerinden ulaşmak istediğin max GHZ değeri ile vermek istediğin max voltaj değerini giriyorsun, program GHZ'ı en tepeden başlatıp minik minik stabilliği sağlayana kadar düşürüyordu kendisi. Yanlış hatırlıyor olabilirim, 1.5v 3.8 GHZ uygun olarak gözüküyordu. Bilgisayar bir kaç kez kendini kapatıp siyah ekran da kalınca elimi ayağımı çekmiştim overclock işinden 😅 Şuan 3.6 stock ayarlar da çalışıyor, voltaj vs kaç hiç bilmiyorum. Müsait olursanız gündüz beraber bir deneme yapalım, siz tarif edersiniz veya uygun olursanız ekran paylaşımı da yapabilirim, deneme yanılma ile en uygun değeri buluruz 🥹

Hocam ben bir ara YouTube üzerinden izleyerek yapmaya çalışmıştım. Bir program aracılığı ile, şöyle işliyordu süreç, program üzerinden ulaşmak istediğin Max GHz değeri ile vermek istediğin Max voltaj değerini giriyorsun, program GHz'ı en tepeden başlatıp minik minik stabilliği sağlayana kadar düşürüyordu kendisi. Yanlış hatırlıyor olabilirim, 1.5v 3.8 GHz uygun olarak gözüküyordu. Bilgisayar birkaç kez kendini kapatıp siyah ekran da kalınca elimi ayağımı çekmiştim overclock işinden 😅 şu an 3.6 stock ayarlar da çalışıyor, voltaj vs kaç hiç bilmiyorum. Müsait olursanız gündüz beraber bir deneme yapalım, siz tarif edersiniz veya uygun olursanız ekran paylaşımı da yapabilirim, deneme yanılma ile en uygun değeri buluruz 🥹

Hocam programla değil de BIOS üzerinden yapman daha iyi olur, BIOS üzerinden CPU voltage ayarını 0.05 düşüre düşüre dene hocam. Daha sonrasında işlemciyi yüke sok. Kapanırsa korkma voltage düşürdüğümüz için yetmeyebilir kapandıktan sonra 0.03 civarı arttırıp tekrar dene en stabil halini bu şekilde bulmuş olacağız. Daha sonra dilersen GHz'de arttırabilirsin.

Geri
Yukarı