R5 3600 undervolt stabil olmayan GHz

Demek ki otomatik devre dışı bırakmış. Frekansı manuel girdiğiniz zaman devre dışı kalmıştır.

Büyük ihtimal öyle oldu, fakat görev yöneticisinden baktığımda temel hız 3,6 gözüküyor ve maksimim 3, 18'e çıkıyor. Fakat MSI Afterburner ile oyunlarda kontrol ettiğimde sabit 4,2 görüyorum. Görev yöneticinde böyle gözükmesinin bir sebebi var mı?

Ya da frekansı otomatik yapın, sabit değer girmeyin, eskisi gibi. Sonra CPB ve PBO yu kapatın. Sonra frekansı tekrar 4.1 olarak girin ve voltajı da kontrol edin. Bu şekilde düzelebilir. Görev yöneticisinde sabit değerler alıyorum ben bu şekilde yaptığımda..

BIOS'tan PSS Support (eski adıyla: Cool&Quiet) ve Global C-State ayarını kapatıp tekrar dener misiniz?
Eski adıyla aradım hep bulamadım, PSS olarak tekrar bakıcam.
Ya da frekansı otomatik yapın, sabit değer girmeyin, eskisi gibi. Sonra CPB ve PBO yu kapatın. Sonra frekansı tekrar 4.1 olarak girin ve voltajı da kontrol edin. Bu şekilde düzelebilir. Görev yöneticisinde sabit değerler alıyorum ben bu şekilde yaptığımda..
HWINFO uygulaması üzerinden baktığımda sabit 4.2 ve 1.1V alıyorum. Görev yöneticisinde gözüktüğü gibi 3,6 olsa Cinebench R20 ile 3837 değeri alamazdım büyük ihtimal ama yinede deneyeceğim.
BIOS'tan PSS Support (eski adıyla: Cool&Quiet) ve Global C-State ayarını kapatıp tekrar dener misiniz?
Bahsettiğiniz ayarları kapatmak işe yaradı, çok teşekkürler cool and quiet olarak aradım uzun bir süre. C-State ne işe yarıyor acaba onuda kapattım ama faydası, zararı nedir ?

Bahsettiğiniz ayarları kapatmak işe yaradı, çok teşekkürler. Cool and quiet olarak aradım uzun bir süre. C-State ne işe yarıyor acaba onu da kapattım ama faydası, zararı nedir?

İşlemci boștayken fazla güç tüketmesin diye voltajı ve frekansı kısıyor. Frekansın sabit kalmasını istiyorsanız bu ayarı kapatabilirsiniz. Onun harici faydası, boştayken güç tasarrufu yapar ve sıcaklık düşer. Zararı ise, sürekli yüksek frekansta ve voltajda çalışır ısınmasına sebebiyet verir, birazcık da ömründen yer.

Geri
Yukarı