R5 3600 undervolt yapmak

Leonardooo

Hectopat
Ryzen 5 3600 işlemcime undervolt yapacağım bilen biri yardımcı olabilir mi?
Anakart: ASUS Prime B450M-K

Son düzenleyen: Moderatör:
4.2 GHZ 1.2 volt deneyiniz olmaz ise 4.1 GHZ denersiniz eğer olur ise voltaj düşersiniz 1.150 volt hala kararlı ise 1.1 volt AIDA64 programı üzerinden hem değerlerinizi kontrol ediniz hemde kararlılık testi yaparsınız.

Undervolt yapma sebebiniz nedir ?
İşlemcim stok ayarlarda bıos'da 65 derece gerisini sen düşün
4.2 GHZ 1.2 volt deneyiniz olmaz ise 4.1 GHZ denersiniz eğer olur ise voltaj düşersiniz 1.150 volt hala kararlı ise 1.1 volt AIDA64 programı üzerinden hem değerlerinizi kontrol ediniz hemde kararlılık testi yaparsınız.
Hocam aslında daha önce voltaj düşürdüm ama Prime96 testlerinde 95 dereceden aşağıda düşmüyordu

Oyun falan oynuyor isen sorun olmaz ben genelde AIDA64 ve Cinebench R23 ile test ederim o testlerde 80-90 derece olur maksimum ama oyunda 60-65 derece arası takılır hep sıcaklık, yani Prime95 de aldığın değerleri oyunda almazsın merak etme.

Oyun falan oynuyor isen sorun olmaz ben genelde AIDA64 ve Cinebench R23 ile test ederim o testlerde 80-90 derece olur maksimum ama oyunda 60-65 derece arası takılır hep sıcaklık, yani Prime95 de aldığın değerleri oyunda almazsın merak etme.
Ama işlemci'de bir sorun olduğundan şüpheleniyorum sistemimde takılmalar ve fps dropları var ama normal bi fps drop değil. Normali 100 fps alırken 20 ye düşer donar ama bende 100 alırken 80'e düşer donar. 60 fps'e sabitlediğimde mesela 57'ye düşüyor hafif donuyor,takılıyor. Hatta sabit 60 alırken 59'a düşüyor hafif takılıyor. Servise gönderdim 2 farklı anakartta detaylı test yapmışlar sorun çıkmamış SSD'yi değiştirdiler ama sorun hala devam ediyor

İşlemcide sorun çıkmaz kolay kolay, oyunlarda ya da günlük kullanımda sıcaklık değerleri normal seviyelerde değil ise soğutucu montajında, fazla voltaj çektiği için ısınması veya iyi hava alamıyor aldığı havayı atamıyor ise sorun vardır, yer yer 2 3 FPS düşer sahne değişiminde düz 60 FPS veremez sistem bazen, donma var ise bu kullanılan programdan ya da oyundan kaynaklı olabilir, kullandığınız ekran kartı üst seviye bir ekran kartı değil ise darboğaz pek olacağını zannetmiyorum siz ekstra bir undervolt işlemi veya CBP kapatmadıysanız sorun olmaz. MSİ afterburner ile kullanım değerleriniz nasıl?

İşlemcide sorun çıkmaz kolay kolay, oyunlarda ya da günlük kullanımda sıcaklık değerleri normal seviyelerde değil ise soğutucu montajında, fazla voltaj çektiği için ısınması veya iyi hava alamıyor aldığı havayı atamıyor ise sorun vardır, yer yer 2 3 FPS düşer sahne değişiminde düz 60 FPS veremez sistem bazen, donma var ise bu kullanılan programdan ya da oyundan kaynaklı olabilir, kullandığınız ekran kartı üst seviye bir ekran kartı değil ise darboğaz pek olacağını zannetmiyorum siz ekstra bir undervolt işlemi veya CBP kapatmadıysanız sorun olmaz. MSİ afterburner ile kullanım değerleriniz nasıl?
Ekran kartım Asus Dual RTX 2060 Evo. Darboğaz yok kullanım değerleri iyi . Şuan CBP kapalı kullanıyorum. Daha öncesinde UV yapmıştım öyle kullanıyordum sorun devam ediyordu. Stok ayarlarda da aynı sorun vardı. Şuan T6 Ultra - MX-4 ikilisini almayı düşünüyorum ama sisteme pek güvenemiyorum. Sorun çözülmezse elimde kalır olan parama olur.

T6 güzel bir soğutucu iş görür Mx-4 de güzel bir macun bu ikisini kullanmak işine yarar hemde işlemcinin performansını kısmassın.

T6 güzel bir soğutucu iş görür Mx-4 de güzel bir macun bu ikisini kullanmak işine yarar hemde işlemcinin performansını kısmassın.
İşlemcini performansını çok önemsemiyorum zaten aldığım fps değerleri gayet iyi. Tek istediğim şu takılma ve FPS drop sorununun çözülmesi. Undervolt falan demişsiniz fakat Stock ayarlarda da aynı sorunla karşılaşıyorum. Şuan ise CBP şekilde kullanıyorum

Size 2020 Eylül Ayında yaptığım Undervolt sonuçlarını atayım değerlendirin isterseniz

uv1, uv2, uv3, uv4 SmallFFTs Testi. uv5 Blend Test

Dosya Ekleri

• uv1.jpg
    uv1.jpg
    216,6 KB · Görüntüleme: 25
  • uv2.jpg
    uv2.jpg
    323,6 KB · Görüntüleme: 20
  • uv3.jpg
    uv3.jpg
    282,5 KB · Görüntüleme: 20
  • uv4.jpg