R5 3600 ve MSI B450 Gaming Plus RAM MHz sorunu

Turanozcn

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Altta yazılı olan sistem şahsıma ait. Yine bu forum aracılığı ile topladım sistemimi ve geçenlerde sizlerin tavsiyesiylede MSI 1660 Super Ventus XS ekran kartı aldım. Sistemi kurduğumdan bu yana hiç RAM frekansını kontrol etmedim. Yalnız yeni almış olduğum ekran kartından dolayı oyun serüvenine giriştim. Total war attila oyununu oynamaya başladım. 2015 yapımı bir oyun olsa da 1080P Full ayarlarda aldığım FPS değeri 25 30. MSI Afterburner programı yükledim. Full ayarlar 1080P'de GPU kullanımının %80 olduğu kısımlarda FPS 70 80 oluyor. Ama sürekli değişkenlik gösteriyor ve GPU kullanımı %40 50'ye düştüğünde FPS 25 30 oluyor. RAM ayarlarımı BIOS'umu güncelleyip frekansını düzenledim. BIOS'dan 3000 MHz yapmama ve XMP'yi enable yapmama rağmen RAM frekansım 2133 gösteriyor. CPU-Z programından RAM frekansıma baktığımda da spd/ slot #2 ve #4'de (1066 MHz CPU-Z'de bu oranı iki ile çarşılıyormuş) aynı değeri alıyorum. Bu hafta içerisinde sorunu çözemezsem ekran kartını iade etmeyi düşünüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

AMD Ryzen™5 3600 soket AM4.
Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3000MHz CL16 Dual kit RAM.
MSI B450 GAMING Plus B450 socket AM4.
Corsair Carbide serisi Spec-Delta 80Plus 550W.
MSI 1660 Super Ventus XS.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı