R5 3600 ve RTX 2060S için Anakart tavsiyesi

Mosfet ve VRM kalitesi, soğutması direkt anakart performansına etki ediyor. Spesifik olarak OC konusunda. Ben kendimce üst düzey diyebileceğim bu sisteme TOMAHAWK MAX veyahut AORUS PRO yakıştırdım. Aldığınız anakartta iş görür giriş seviyesi olduğunu göz önünde bulundururak yapacağınız işlere kalkışın. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Esenlikler.
Mofset ve VRM kalitesi, soğutması dedikten sonra Aorus önermeniz ilginç olmuş.
Zira B450 Anakartlar arasında VRM soğurtması bakımından Aorus sorunlu bir kart (standart kullanıcıda sorun olmaz).

Bu anakartın ne gibi eksileri olur benim açımdan açıklayabilir misiniz? Örneğin sistem ısınır gibi vs... Yanlış anlamadıysam OC yapmamalıyım ne ekran kartına ne işlemciye ne RAM’e. Gerçekten bir şey bilmiyorum bu konuda.
Yarın öbür gün bütçeniz olur fazladan M.2 SSD alırsınız, takamazsınız 1 tane M.2 slotu olduğu için. RAID(En amiyane tabir ile SSD'lerimizi daha hızlı kullanmamızı sağlayan konfigürasyon) yapamassınız. Fan sayınızı maksimize etmek isteyebilirsiniz serin bir kasa için fan çoklayıcı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kaliteli bir overclock(hız aşırtma yaptığınız takdirde VRM'lerde ısı sorunu ortaya çıkabilir) elde edemeyebilirsiniz. Bana şu an elimdekiler yeter dediklerinizi yapmayacağım derseniz anakartınıza aldığınıza pişman olmazsınız.

Gerçekten müteşekkirim hocam çok açıklayıcı oldu. Peki MSI A PRO MAX alsam bir değişiklik olur mu aynı klasmanda bir anakart mı? Geçenlerde ekran kartı ve anakartın MSI olması durumunda daha iyi performans alınacağını duydum ancak çok inandırıca da gelmedi açıkcası.
Yarın öbür gün bütçeniz olur fazladan M.2 SSD alırsınız, takamazsınız 1 tane M.2 slotu olduğu için. RAID(En amiyane tabir ile SSD'lerimizi daha hızlı kullanmamızı sağlayan konfigürasyon) yapamassınız. Fan sayınızı maksimize etmek isteyebilirsiniz serin bir kasa için fan çoklayıcı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kaliteli bir overclock(hız aşırtma yaptığınız takdirde VRM'lerde ısı sorunu ortaya çıkabilir) elde edemeyebilirsiniz. Bana şu an elimdekiler yeter dediklerinizi yapmayacağım derseniz anakartınıza aldığınıza pişman olmazsınız.

Mofset ve VRM kalitesi, soğutması dedikten sonra Aorus önermeniz ilginç olmuş.
Zira B450 Anakartlar arasında VRM soğurtması bakımından Aorus sorunlu bir kart (standart kullanıcıda sorun olmaz).
Yazdığımın bende farkındayım ama Aorus PRO tavsiyesinde bulunurken bütün kıstasları göz önünde bulundurarak yazdım. En iyi VRM soğutmasında Asrock ve MSI başı çekiyor markaların en üst B450 modellerinde. Recep Bey Asrock önermediği için bende bilgisine güvenerek önermiyorum geriye bu ikisinden daha performanslı Asus kalıyor onunda Rog Strix modelleri. Takdir edersiniz ki B450 anakarta işlemciye yakın para vermek mantıksız geriye kötünün iyisi Aorus PRO kalıyor dediğiniz üzere oda standart kullanıcıya sorun teşkil etmeyecektir.

Giriş seviye anakart temeli, malzeme kalitesi düşük Toki konutları gibidir. Bu tip evlerin çıkacak depremde yerle bir olması ihtimali temeli sağlam malzeme kalitesi yüksek konutlardan (anakartlardan) fazladır. Giriş seviye malzeme kalitesi, soğutması düşük anakart almak üzerine takacağın parçaların yaşanacak olumsuzluklarda (elektrik kesintisi olur, aşırı yüksek voltaj gelir, ısınmaya bağlı bileşen yıpranması yaşanır vs.) bozulma riskini arttıracaktır.

Gerçekten müteşekkirim hocam çok açıklayıcı oldu. Peki MSI A PRO MAX alsam bir değişiklik olur mu aynı klasmanda bir anakart mı? Geçenlerde ekran kartı ve anakartın MSI olması durumunda daha iyi performans alınacağını duydum ancak çok inandırıca da gelmedi açıkcası.
MSI B450-A PRO MAX seçenekler arasına dahil edilebilir. Bu konuda size şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İndirim zamanları B450 TOMAHAWK MAX çok tercih edildiği için şu anki B450-A PRO MAX fiyatına düşebiliyor. Beklerim derseniz size o yolu izlemenizi tercih ederim.
Geçenlerde ekran kartı ve anakartın MSI olması durumunda daha iyi performans alınacağını duydum ancak çok inandırıca da gelmedi açıkcası.
Şehir efsanelerinden uzak duralım hocam aman. :D

MSI B450-A PRO MAX seçenekler arasına dahil edilebilir. Bu konuda size şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İndirim zamanları B450 TOMAHAWK MAX çok tercih edildiği için şu anki B450-A PRO MAX fiyatına düşebiliyor. Beklerim derseniz size o yolu izlemenizi tercih ederim.

Şehir efsanelerinden uzak duralım hocam aman. :D
Tamamdır hocam dediğin gibi yapayım. Ekran kartı elime ayın 10’unda gelecek var mıdır bildiğin keyifli bir indirim günü?
Giriş seviye anakart temeli, malzeme kalitesi düşük Toki konutları gibidir. Bu tip evlerin çıkacak depremde yerle bir olması ihtimali temeli sağlam malzeme kalitesi yüksek konutlardan (anakartlardan) fazladır. Giriş seviye malzeme kalitesi, soğutması düşük anakart almak üzerine takacağın parçaların yaşanacak olumsuzluklarda (elektrik kesintisi olur, aşırı yüksek voltaj gelir, ısınmaya bağlı bileşen yıpranması yaşanır vs.) bozulma riskini arttıracaktır.
Sağol hocam ilgin için.

Satın almış olduğunuz anakart Ryzen 2 nesil işlemciler ile birlikte geldi. 3 nesil Ryzen 5 3600 işlemcinin çalışması için anakartın önceden 2 nesil Ryzen işlemci ile BIOS güncelleme yapılması gerekiyor. Bu işlem yapılmazsa sisteminiz açılmayacaktır. Sisteminiz hayırlı olsun. :)

Gerekli açıklamalar yazılmış lakin Tuf anakartların en sevdiğim özelliklerinden birisi de dayanıklı olması. Bileşenleri daha kaliteli bu yüzden önerdim. Benim de favori anakart modelimdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı