R5 3600 ve RTX 2070 Bilgisayar aniden takılmaya başlıyor

samiliraz

Decapat
Daha fazla  
2 Hafta önce yeni bir bilgisayar topladım ve bu bilgisayarda yaşadığım bir problem var. Bilgisayarı açıp kullanmaya başladıktan bir süre (2-10 saat) sonra, bilgisayarım aniden takılmalar yaşıyor. Şöyle ki, normal şekilde çalışan bilgisayarda bir anda farem 1-2 saniyelik donmalar yaşıyor, tıkladığım her şey 5-10 saniyede açılmaya başlıyor. Açılsa bile çok geç tepki veriyor. Tam anlamıyla böyle 2005'den kalma bir bilgisayarım varmış da, bilgisayarı açar açmaz 3 tane oyunu birden açmaya çalışıyormuşum ve bilgisayar tepki veremiyormuş gibi bir hal alıyor tabiri caizse. Ve bu durum ben bilgisayarı kapatıp tekrar açana kadar devam ediyor. Kapatıp açtığımda normale dönüyor fakat bir süre sonra yine aynı durumu tekrarlıyor.

Öncelikle bu durumu ilk yaşadığımda SSD'den kaynaklı olabileceğini düşünüp, anakarta bağladığım soketini değiştirdim. Sonra da denemek için, kasanın kapağını kapatmadan kabloları vs. açıkta bırakarak 2 gün boyunca sıkıntı yaşamadan kullandım. Sonrasında çözüme ulaştığımı düşünerek tekrar kablolarımı kasanın içine yerleştirip kapağını kapattım. Ertesi gün yaklaşık 7-8 saatlik bir kullanımın ardından tekrar aynı durumu yaşadım. Sorunun kaynağı ne olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İşletim sistemi olarak Windows 10 Education kullanıyorum.

Sistemim de şu şekilde;

Anakart: ASRock B450 PRO4
Ekran Kartı: Gigabyte RTX2070 Super
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
RAM: XPG Gammix D30 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16
SSD: SanDisk 240 GB SSD Plus 2.5"
HDD: Western Digital 3.5" 1 TB WD10EZEX
Güç Kaynağı: Corsair VS650 CP-9020172-EU 650W
Kasa: MSI MAG Vampiric 011C

Sorunun kaynağını belirlemeye yönelik eksik yazdığım bir yer varsa söyleyin düzeltme yaparım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Harddisk sorunu. Hayatımda bu laneti ilk casper çöp laptopu aldığımda yaşamıştım. Sıcaklık ekstra etkiliyor olabilir ayrıca. Kullandığın kasaya baktım eğer soğutucun yoksa tek fanli bu kasa her bakımdan yetersiz. Hava akımı yok, tek fan çalışıyor. Ekstra soğutucu lazım.

Harddisk sorunu. Hayatımda bu laneti ilk casper çöp laptopu aldığımda yaşamıştım. Sıcaklık ekstra etkiliyor olabilir ayrıca. Kullandığın kasaya baktım eğer soğutucun yoksa tek fanli bu kasa her bakımdan yetersiz. Hava akımı yok, tek fan çalışıyor. Ekstra soğutucu lazım.
İşlemcinin kendi soğutucusu var. İşletim sistemi SSD içerisinde kurulu olduğu için SSD'den mi kaynaklanıyor yani problem sizce? Yoksa harddisk mi sıkıntılı. Sistemsel bir sorun olduğunu düşündüğüm için ve sistemim de SSD içinde kurulu olduğu için emin olmak için soruyorum.

İşlemcinin kendi soğutucusu var. İşletim sistemi SSD içerisinde kurulu olduğu için SSD'den mi kaynaklanıyor yani problem sizce? Yoksa harddisk mi sıkıntılı. Sistemsel bir sorun olduğunu düşündüğüm için ve sistemim de SSD içinde kurulu olduğu için emin olmak için soruyorum.

Dostum donanımsal bir problem gibi geldi bana diskler ile alakalı. Harddisk yada ssd ikisinden biri sorunlu olduğunda böyle takılmalar meydana geliyor. Windows ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü eğer öyle olsaydı dediğin gibi belli bir süre sonra değil açar açmaz kendini belli ederdi. Kafamı kablo olayı karıştırdı biraz dışarı çıkardığın zaman sorunun ortadan kalkmış olması garip, acaba anormal bir temassızlık olabilir mi kasa içinde baktın mı hiç?

Dostum donanımsal bir problem gibi geldi bana diskler ile alakalı. Harddisk yada ssd ikisinden biri sorunlu olduğunda böyle takılmalar meydana geliyor. Windows ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü eğer öyle olsaydı dediğin gibi belli bir süre sonra değil açar açmaz kendini belli ederdi. Kafamı kablo olayı karıştırdı biraz dışarı çıkardığın zaman sorunun ortadan kalkmış olması garip, acaba anormal bir temassızlık olabilir mi kasa içinde baktın mı hiç?
Kabloları elle yokladım sadece SSD soketini değiştirirken, herhangi bir şey göremedim. SSD'yi tamamen çıkartıp, sistemi HDD içine kurup denemeyi düşünüyorum. Sistemi biraz yavaşlatmış olacağım ama en azından sorun SSD'deyse onu anlamış olurum sanırım.

Kabloları elle yokladım sadece SSD soketini değiştirirken, herhangi bir şey göremedim. SSD'yi tamamen çıkartıp, sistemi HDD içine kurup denemeyi düşünüyorum. Sistemi biraz yavaşlatmış olacağım ama en azından sorun SSD'deyse onu anlamış olurum sanırım.
Dostum öyle bir dene derim. Bende yeni sistem kurdum 9700k 2080ti var bende de. SSD bile almadım. Sadece HDD kullanıyorum. Bilgisayarın sistemini hdd kurmanı, oyun, program vb. şeyleri ssd atmanı tavsiye ederim. Pc kurarken sadece Ssd almayı düşünmüştüm. Sonradan vazgeçtim çünkü ssd instabilize durumlar yaratabiliyor. Bir eksi tarafıda hdd göre çabuk ve daha fazla ısınması. Belki ısınmadan dolayı bile bu sorunu yaşatmış olabilir çünkü ssd'ye kurulu sistemin.

şundan dolayı sordum hocam aynı durum eski laptopumda mevcuttu. çözememiştim. Yediğim bir virüs hdd nin sürekli 100 de 100 çalışmasına sebep oluyordu ve kasıyordu acaip şekilde.

Problemi en son yaşadığımdan beri bir gün geçti. Dün gece kasanın kapağını açtım ve resimdeki gibi güç kaynağından çıkan kabloları da dışarı doğru açık bir şekilde ortalığa bıraktım. Dünden bu yana herhangi bir takılma olmadı ama zaten öyle günde 3-5 kere yaşadığım bir problem değildi. Henüz çözülmüş olup olmadığından emin değilim.

Kasayı 2-3 gün boyunca bu şekilde kapağı açık bir şekilde kullanmayı düşünüyorum. Herhangi bir gelişme olursa veya problemi tekrar yaşarsam yazacağım.

Dosya Ekleri

• kasa.jpeg
    kasa.jpeg
    167,4 KB · Görüntüleme: 39
hocam takılmalar başladığında aygıt yöneticisinden hdd nin çalışma yüzdesini kontrol edermisin
Konuyu tekrar yukarı çıkartayım. Tam olarak şu anda bilgisayarımdaki malum takılma durumunu yaşıyorum. Görev Yöneticisinden kontrol ediyorum şu anda. Disk kullanımı 0-5 arasında hep. Yalnız gözüme çarpan nokta şu: herhangi bir programı açmaya çalıştığım anda birden bilgisayar takılma spazmları yaşıyor ve o esnada açmaya çalıştığım program, GPU'yu %100 kullanıyor görünüyor. Aynı zamanda o uygulamanın güç tüketimi de çok yüksek yazıyor.

Şu anda sorunu tespit etmek adına kontrol edebileceğim, bakabileceğim herhangi bir şey var mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı