R5 3600 ve RTX 3060 sistemde FPS 40-50'ye düşüyor

MT060915

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemimde örneğin Valorant'ta 200-220 FPS alırken aniden FPS'im 40-50'ye düştü ölüm kalım testi yaptım kill alınca 10'lara bile düşüyor.
Hatta arkadaşlarla oynadığım MC 1.5.2 Hexxit'te bile düşük ayarlarda 40-50 FPS aldım ve arada sırada monitör gücü kesildi.
Neden kaynaklandığını bilmiyorum virus programımda hızlı tarama yaptım bir tehdit yok dedi gece tam tarama başlatacağım ama ondan önce sizinle paylaşmak istedim.

En son yaptığım işlemler:
VPN.net – Hamachi by LogMeIn sitesinden Hamachi indirmek. (Hamachi indirim sonrasında masaüstüne dosya konumu olmayan 4 adet oyun simgesi eklendi bunlar War Thunder, WoT, WoWS, Crossout.)
Kurulumtv adlı siteden Windows'umun kurulu olduğu (SSD) diske Streamer Life oyununu yüklemek. (Oyunun dosya konumundan uninstall yaptım.) (WinRAR.)
Denemek adına indirecek olacağım RDR2 oyunu yine aynı site ve aynı diske (Torrent %25 indirmede torrent ve veriyi sildim.)
Aynı siteden winrar Stranded deep indirdim (oyun setup ile başlatılıyor)
Bir şahısın benden habersiz sanırım BF5'te hile yapmaya çalıştığı "Multicheat Loader.RAR" isimli bir RAR dosyası mevcut.

Kullandığım virus programı: Kaspersky.
İşletim sistemi: Windows 10.
(Yukarıdaki işlemleri yaparken hiçbir şekilde virus programlarımı devre dışı bırakmadım.)

Genel olarak sisteminizdeki bileşenlerin/birimlerin sürücüleri güncel mi? Genelde ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor bu durum. Çok klasik ama en etkili yöntem olarak temiz format atıp virüs programı kurmadan test etme şansınız var mıdır?

Genel olarak sisteminizdeki bileşenlerin/birimlerin sürücüleri güncel mi? Genelde ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor bu durum. Çok klasik ama en etkili yöntem olarak temiz format atıp virüs programı kurmadan test etme şansınız var mıdır?

Format atma işlemini saklamam gereken şeyleri başka bir yere atarak deneyebilirim.
Sürücülerin güncelliği konusunda bir fikrim yok yaklaşık 1 ay önce PC bir arkadaş tarafından ayarları yapılıp gönderildi ve sanırım driver Boost 3 programını kullanmış sürücüleri yapabileceğim bir program önerebilir misiniz?

Ayrıca bir sürücü sıkıntısı olsa saatler içinde böyle bir performans düşüşü yaşar mıydım bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz eğer bir çözüm bulamazsak gidişat format sanırım.
Efendim az önce biryerde gördüm ekran kartı az kullanılıyorsa sürücü güncel olmuyormuş msi afterburner kurulu zamanınız varsa 5dakika test edebilirim.

Format atma işlemini saklamam gereken şeyleri başka bir yere atarak deneyebilirim.
Sürücülerin güncelliği konusunda bir fikrim yok yaklaşık 1 ay önce PC bir arkadaş tarafından ayarları yapılıp gönderildi ve sanırım driver Boost 3 programını kullanmış sürücüleri yapabileceğim bir program önerebilir misiniz?

Ayrıca bir sürücü sıkıntısı olsa saatler içinde böyle bir performans düşüşü yaşar mıydım bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz eğer bir çözüm bulamazsak gidişat format sanırım.

Efendim az önce biryerde gördüm ekran kartı az kullanılıyorsa sürücü güncel olmuyormuş msi afterburner kurulu zamanınız varsa 5dakika test edebilirim.
Driver Booster 3 gibi programları kesinlikle önermiyorum. Formattan sonra sistem güncelleştirmelerini eksiksiz bir şekilde yapın, ekran kartı sürücünüzün Nvidia sitesinden güncel sürümünü indirip kurun. Dilerseniz Nvidia Geforce Experience indirip otomatik bir şekilde de kurabilirsiniz. Daha sonra Aygıt Yöneticisi'nden kurulmamış bir bileşen var mı, yok mu, kontrol edebilirsiniz.

Anladığım kadarıyla sisteme birçok uygulama indirilmiş, kaldırılmış. Ve üçüncü parti uygulamlar ile birlikte güncelleme yapılmaya çalışılmış. Tavsiyem kesinlikle temiz format atıp yukarıdaki şekilde kurmak.

Driver Booster 3 gibi programları kesinlikle önermiyorum. Formattan sonra sistem güncelleştirmelerini eksiksiz bir şekilde yapın, ekran kartı sürücünüzün Nvidia sitesinden güncel sürümünü indirip kurun. Dilerseniz Nvidia Geforce Experience indirip otomatik bir şekilde de kurabilirsiniz. Daha sonra Aygıt Yöneticisi'nden kurulmamış bir bileşen var mı, yok mu, kontrol edebilirsiniz.

Anladığım kadarıyla sisteme birçok uygulama indirilmiş, kaldırılmış. Ve üçüncü parti uygulamlar ile birlikte güncelleme yapılmaya çalışılmış. Tavsiyem kesinlikle temiz format atıp yukarıdaki şekilde kurmak.

Tamamdır anladığım kadarıyla format atıp Experience ile ekran kartı sürücümü güncelleyeceğim.
Fakat ben bu işlerden çok anlayan birisi değilim eğer ilgilenirseniz müsait olursanız Discord ekleşsek ve format sonrası yapılacakları talimat olarak verir misiniz?

Bir de formatı BIOS'dan atacağım sanırım çünkü formatı eski PC'mde bir arkadaş CD ile yapardı fakat CD roomum ve CD'im yok.

(Edit afterburner ile bir test yaptım ve ekran kartı kullanımım %15i geçmiyor.)

Tamamdır anladığım kadarıyla format atıp Experience ile ekran kartı sürücümü güncelleyeceğim.
Fakat ben bu işlerden çok anlayan birisi değilim eğer ilgilenirseniz müsait olursanız Discord ekleşsek ve format sonrası yapılacakları talimat olarak verir misiniz?

Bir de formatı BIOS'dan atacağım sanırım çünkü formatı eski PC'mde bir arkadaş CD ile yapardı fakat CD roomum ve CD'im yok.

(Edit afterburner ile bir test yaptım ve ekran kartı kullanımım %15i geçmiyor.)
USB Bellek aracılığıyla yapıyorsunuz kurulumu. Gördüğüm kadarıyla Windows 10 kullanıyorsunuz. Windows 10 kurulum aracını indirin. Kurulum sihirbazı tamamen Türkçe. Oradan USB belleğinizi seçip kurabiliyorsunuz. Daha sonra PC açılırken, Boot Menu tuşuna (Büyük ihtimalle F12 olacaktır.) basıp yükleme ekranına geçebilirsiniz. Daha sonrası klasik format işlemi.

USB Bellek aracılığıyla yapıyorsunuz kurulumu. Gördüğüm kadarıyla Windows 10 kullanıyorsunuz. Windows 10 kurulum aracını indirin. Kurulum sihirbazı tamamen Türkçe. Oradan USB belleğinizi seçip kurabiliyorsunuz. Daha sonra PC açılırken, Boot Menu tuşuna (Büyük ihtimalle F12 olacaktır.) Basıp yükleme ekranına geçebilirsiniz. Daha sonrası klasik format işlemi.

Teşekkür ederim son olarak bir şey sormak istiyorum. Bilgisayarı GameGaraj'dan almıştım onun hediye USB belleğini kullanıcaktımda içinde anakart ve ekran kartı sürücü linkleri ve nasıl yapıldığı yazıyor oradaki talimatlara göre yapsamda olur mu? Yoksa internetten expreince programı ile mi indirsem daha sağlıklı olur

Teşekkür ederim son olarak bir şey sormak istiyorum. Bilgisayarı GameGaraj'dan almıştım onun hediye USB belleğini kullanıcaktımda içinde anakart ve ekran kartı sürücü linkleri ve nasıl yapıldığı yazıyor oradaki talimatlara göre yapsamda olur mu? Yoksa internetten expreince programı ile mi indirsem daha sağlıklı olur
Windows 10'un güncelleştirmelerini tamamen yaparsan bütün sürücülerini kurar zaten. Sadece ekran kartının son sürümünü kurmaz, onu da Geforce Experience aracılığıyla kurabilirsin. Aklında şüphe kalırsa da Aygıt Yöneticisi'nden diğer bileşenlerinin sürümünü kontrol edebilirsin. Anakartını ise manuel olarak marka ve modelini kendi sitesinden aratıp kurman gerekiyor, BİOS üzerinden.

Bu kadar uğraşmak istemiyorsan, temiz formatı at, Windows ayarlarından güncellemeyi yap ve Geforce Experience ile ekran kartını güncelle. Daha sonra oyunu indirip tekrar testini gerçekleştir. Sonuçları mutlaka bekliyorum. :)

Windows 10'un güncelleştirmelerini tamamen yaparsan bütün sürücülerini kurar zaten. Sadece ekran kartının son sürümünü kurmaz, onu da GeForce Experience aracılığıyla kurabilirsin. Aklında şüphe kalırsa da Aygıt Yöneticisi'nden diğer bileşenlerinin sürümünü kontrol edebilirsin. Anakartını ise manuel olarak marka ve modelini kendi sitesinden aratıp kurman gerekiyor, BIOS üzerinden.

Bu kadar uğraşmak istemiyorsan, temiz formatı at, Windows ayarlarından güncellemeyi yap ve GeForce Experience ile ekran kartını güncelle. Daha sonra oyunu indirip tekrar testini gerçekleştir. Sonuçları mutlaka bekliyorum. :)

Tamamdır hocam teşekkür ediyorum çok yardımınız dokundu birazdan formata başlıyorum yarın gün içerisinde sonuçları atacağım :)
Windows 10'un güncelleştirmelerini tamamen yaparsan bütün sürücülerini kurar zaten. Sadece ekran kartının son sürümünü kurmaz, onu da GeForce Experience aracılığıyla kurabilirsin. Aklında şüphe kalırsa da Aygıt Yöneticisi'nden diğer bileşenlerinin sürümünü kontrol edebilirsin. Anakartını ise manuel olarak marka ve modelini kendi sitesinden aratıp kurman gerekiyor, BIOS üzerinden.

Bu kadar uğraşmak istemiyorsan, temiz formatı at, Windows ayarlarından güncellemeyi yap ve GeForce Experience ile ekran kartını güncelle. Daha sonra oyunu indirip tekrar testini gerçekleştir. Sonuçları mutlaka bekliyorum. :)

Hocam bu saatte çok rahatsız ettim fakat karşıma böyle bir seçenek çıktı.
USB belleğe atmak yerine "bu bilgisayarı şimdi yükselt" seçeneğini seçsem olur mu?

Tamamdır hocam teşekkür ediyorum çok yardımınız dokundu birazdan formata başlıyorum yarın gün içerisinde sonuçları atacağım :)

Hocam bu saatte çok rahatsız ettim fakat karşıma böyle bir seçenek çıktı.
USB belleğe atmak yerine "bu bilgisayarı şimdi yükselt" seçeneğini seçsem olur mu?
Hocam temiz format atın dediğim gibi, sistemin üzerine yazmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı