R5 3600 ve RTX3060 darboğazı önlemek için CPU hızı sabitleme

BIOS kısmında clock ratio 42.00 yani 4.2GHz'e ayarlayıp kaydedip çıkmam yeterli mi voltaj değerlerini de girecek miyim?

Voltajı da gir, o da önemli.

Hangi değerlere overclock ettiniz acaba?

Şu an 1.25v ve 4.150GHz de OC olarak açtım biraz oyun testi yapacağım sonuçları paylaşırım.
Voltajı da gir, o da önemli.

Yaklaşık 30 dakika kadar Call of Duty Warzone oynadım işlemci Max 63 derece oldu GPU Max 60 oldu darboğazda gözle görülür bir azalma var ama tamamen yok olmuş değil Apex Legends de ise darboğaz sorunu tamamen kalktı kısacası olumlu sonuç aldım yalnızca oyundan oyuna farklı sonuç elde ediyorum PSU upgrade ettikten sonra uygun yakalarsam 5. nesil veya 6. nesil bir R5 ile değiştirmeyi planlıyorum.

Son düzenleme:
Yaklaşık 30 dakika kadar Call of Duty Warzone oynadım işlemci Max 63 derece oldu GPU Max 60 oldu darboğazda gözle görülür bir azalma var ama tamamen yok olmuş değil Apex Legends de ise darboğaz sorunu tamamen kalktı kısacası olumlu sonuç aldım yalnızca oyundan oyuna farklı sonuç elde ediyorum PSU upgrade ettikten sonra uygun yakalarsam 5. nesil veya 6. nesil bir R5 ile değiştirmeyi planlıyorum.

İstersen aynı voltaj üzerinde veya biraz daha yükseltebilirsin, darboğazı azaltmamız iyi. Warzone zaten ağır bir online oyun o yüzden normaldir.

6. nesil bir R5 ile değiştirebilmen için anakart da değiştirmen gerek, AMD'nin soketi AM4'ten AM5 olacak. Yani R5 3600'ü takamayacaksın yeni anakartlara.

AMD bu konuda çok iyi ya bunca yıl tek soket kullandık zaten anakartı ileride X570 veya muadil alırım diye uygun almıştım anakart ile işlemciyi birlikte satması daha kolay olur bakalım zaman ne gösterecek kule tipim çok iyi değil değerler iyi görünsede şu an yeterli ya AM5 kovalayalım.

AMD bu konuda çok iyi ya bunca yıl tek soket kullandık zaten anakartı ileride X570 veya muadil alırım diye uygun almıştım anakart ile işlemciyi birlikte satması daha kolay olur bakalım zaman ne gösterecek kule tipim çok iyi değil değerler iyi görünsede şu an yeterli ya AM5 kovalayalım.

Bütçe verirsen kule tipi de önerebilirim. O da var. :D

Geri
Yukarı