R5 3600 ve RX 470 dik konumdayken oyunlarda görüntü gidiyor ve kasa fanları dönüyor

WitchKing07

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı,Teknik Servis
Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki parçaları yeni alıp bir sistem topladım;

Gigabyte B450M S2H.
AMD Ryzen 5 3600.
G.Skill Ripjaws V 8 GB 3200 MHz.

Elde olanlar;
MSI Gaming X RX 470 4G.
Adata 120GB SSD.
Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
750GB harddisk.

Sorunum şu ki bütün parçaları toplayıp çalıştırdığım da normal bir şekilde çalıştı. İşlemciye Prime95 testi yaptım onda da herhangi bir donma kapanma söz konusu olmadı. Fakat bir oyuna girdiğimde veya FurMark gibi grafik Benchmark'ı açtığımda ekran bir anda gitti ve PC fanları deli gibi dönmeye başladı. İkinci denememde de aynı sorun oldu. Kasayı komple söktüm ve sistemi uzay montaj bir şekilde kurdum, tekrar bir oyuna girmeyi denedim ve oyuna girmeyi başardım, yarım saat bir saat kadar oynadım herhangi bir kapanma söz konusu olmadı. Tekrar sistemi kasa içine toplayıp dik konuma getirdiğimde ise aynı sorunla karşılaştım. Şu an da bu sistemden yazıyorum kasa yana yatık bir şekilde. Sorun anakarttan mı yoksa ekran kartından mı yaşanıyor sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Montaj yaparken yükseltme vidalarını kullandınız mı? Yaptığınız montaj kısa devre veya şase gibi durumlara sebep olabilir.

Evet kullandım, ben de kısa devreden şüphelendim en başta şuan da kasanın ön port bağlantıları anakarta bağlı durum da değil, ne tavsiye edersiniz sistemi tekrar komple söküp anakart yükseltme vidalarınımı kontrol etmeliyim?

Sorun anakartta olsa uzay montaj yaptığınızda da sorun çıkarırdı. Ekran kartını aşağıya sarkmayacak şekilde bantlayın veya farklı şekilde sabitleyip deneyin. Aşağıya doğru sarktığında güç bağlantısı ve ekran kartının kendisinin sabit durabildiğinden emin olun. Kasa dik konuma geldiğinde güç girişinde bir temassızlık oluyor olabilir veya anakarta olan bağlantısı fazla esnediği için problem çıkarıyor olabilir. Topladığım hiç bir pc de yaşamadığım bir durum bu ama aklıma da başka bir şey gelmedi.

Sorun anakartta olsa uzay montaj yaptığınızda da sorun çıkarırdı. Ekran kartını aşağıya sarkmayacak şekilde bantlayın veya farklı şekilde sabitleyip deneyin. Aşağıya doğru sarktığında güç bağlantısı ve ekran kartının kendisinin sabit durabildiğinden emin olun. Kasa dik konuma geldiğinde güç girişinde bir temassızlık oluyor olabilir veya anakarta olan bağlantısı fazla esnediği için problem çıkarıyor olabilir. Topladığım hiç bir pc de yaşamadığım bir durum bu ama aklıma da başka bir şey gelmedi.

Şöyle bir durum var dün akşam kasa dik konumdayken de saatlerce oyun oynadım herhangi bir sorun olmadı, sabah kalktım bilgisayarı açtım tak yine aynı sorun oldu. Bazen oluyor bazen olmuyor gibi bir durum söz konusu, dediğiniz gibi olma olasığı yüksek ekran kartı biraz ağır her ne kadar vidalı da olsa hafifçe aşağı eğilme söz konusu. Elimde eski Nvidia Geforce 9500 GT var, şuan bilgisayara o takılı ve dikey konum da sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Temassızlık durumunda sanırım bu kartta çalışmazdı diye düşünüyorum.

Şimdi aklıma geldi, sorun sadece AMD veya MSI olabilir. Daha önce abim yine MSI Gaming X RX 480 kullanıyordu. Bu kart nadiren şöyle bir sorun çıkarıyordu; Oyun içerisinde hiç bir şey yokken birden sistemin kilitlenip görüntünün gitmesiydi. Klavye ve Mouse ışıkları sönüyor, sonra tekrar yanıyordu fakat görüntü gelmiyordu. Reset atmak gerekiyordu. Sorununuz buna benziyor mu? Umarım bu değildir.

Şimdi aklıma geldi, sorun sadece AMD veya MSI olabilir. Daha önce abim yine MSI Gaming X RX 480 kullanıyordu. Bu kart nadiren şöyle bir sorun çıkarıyordu; Oyun içerisinde hiç bir şey yokken birden sistemin kilitlenip görüntünün gitmesiydi. Klavye ve Mouse ışıkları sönüyor, sonra tekrar yanıyordu fakat görüntü gelmiyordu. Reset atmak gerekiyordu. Sorununuz buna benziyor mu? Umarım bu değildir.

Yok hayır benim sorunum sistem normal bir şekilde çalışıyor, fakat kasa dik konumdayken herhangi bir ekran kartına yük bindiren oyun, benchmark falan açıldığında sistemin kapanıp fanların son hızda dönmesi. Kasayı yan yatırdığım da ise herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Yok hayır benim sorunum sistem normal bir şekilde çalışıyor, fakat kasa dik konumdayken herhangi bir ekran kartına yük bindiren oyun, benchmark falan açıldığında sistemin kapanıp fanların son hızda dönmesi. Kasayı yan yatırdığım da ise herhangi bir sorun yaşanmıyor.
İyi bari, dediğim sorunun kalıcı bir çözümü yoktu çünkü. 9500 GT'nin güç girişi var mı? Yoksa direk anakarttan aldığı voltajla mı çalışıyor?

Kullandığınız kasanın modeli nedir?

Powerboost'un bir kasası, 4 senedir kullanıyorum baya bir sorunla uğraştırdı, imkanım olsa ilk işim kasayı değiştirmek olacak.
İyi bari, dediğim sorunun kalıcı bir çözümü yoktu çünkü. 9500 GT'nin güç girişi var mı? Yoksa direk anakarttan aldığı voltajla mı çalışıyor?

Yok sadece PCI Express üzerinden gücünü alıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı