R5 3600 ve RX 480 sistem kapanıyor

SirLucifer

Kilopat
Daha fazla  
Var olan sistemim üzerine bazı güncellemeler yaptım.

ASUS B450 TUF Gaming anakart.
Ryzen 5 3600.
16x2 32 GB 3200MHz XPG RAM.
Zalman 600 PSU. (Zalman r1'de yanında gelen PSU)
Radeon RX 480 referans ekran kartı.
Dark Guardian kasa 8 fan kullanıyorum.

Sorunum şu: oyun oynuyorum gayet güzel bazen ilk 15 dakikası bilgisayar kendini kapatıyor, bazen hiçbir sorun olmuyor. Genellikle haftada 1 yaşıyorum bu sıkıntıyı. Bilgisayarın gücü bir anda gidiyor ve yeniden başlatıyorum. Isı ile alakalı problemim yok, güçte işlemci 70 derecede çalışıyor. Ekran kartımı ilk çıktığı hafta aldım aldığım günden beri yükte 90 derece çalışıyor ve hiçbir FPS sıkıntısı yaratmıyordu, hala yaratmıyor. Sorunun ekran kartı ile alakalı oldugunu düşünmüyorum.

Acaba PSU mu yetersiz kalıyor diye bir düşünceye kapıldım. Tam performans veremiyor olabilir mi?

Teşekkürler, iyi forumlar.

Var olan sistemim üzerine bazı güncellemeler yaptım.

ASUS B450 TUF Gaming anakart.
Ryzen 5 3600.
16x2 32 GB 3200MHz XPG RAM.
Zalman 600 PSU. (Zalman r1'de yanında gelen PSU)
Radeon RX 480 referans ekran kartı.
Dark Guardian kasa 8 fan kullanıyorum.

Sorunum şu: oyun oynuyorum gayet güzel bazen ilk 15 dakikası bilgisayar kendini kapatıyor, bazen hiçbir sorun olmuyor. Genellikle haftada 1 yaşıyorum bu sıkıntıyı. Bilgisayarın gücü bir anda gidiyor ve yeniden başlatıyorum. Isı ile alakalı problemim yok, güçte işlemci 70 derecede çalışıyor. Ekran kartımı ilk çıktığı hafta aldım aldığım günden beri yükte 90 derece çalışıyor ve hiçbir FPS sıkıntısı yaratmıyordu, hala yaratmıyor. Sorunun ekran kartı ile alakalı oldugunu düşünmüyorum.

Acaba PSU mu yetersiz kalıyor diye bir düşünceye kapıldım. Tam performans veremiyor olabilir mi?

Teşekkürler, iyi forumlar.
Ekran kartın şüpheli gibi gözüküyor. PSU'nuz yeterli. Ne zamandır kullanıyorsunuz ekran kartını? En son ne zaman termal macununu yenilediniz?

Ekran kartın şüpheli gibi gözüküyor. PSU'nuz yeterli. Ne zamandır kullanıyorsunuz ekran kartını? En son ne zaman termal macununu yenilediniz?

Konumda belirttiğim gibi ilk çıktığı gibi aldım 4 yıl oldu yani. Ekran kartının ısısı aldıgım gündeki gibi aynı. Termal macununu yenilemedim ekran kartının. İşlemcim 1 aylık onda da sıkıntı yok. Ekran kartım ilk aldığım zamanda 90 91 derecede oynatıyordu hala aynı.

Konumda belirttiğim gibi ilk çıktığı gibi aldım 4 yıl oldu yani. Ekran kartının ısısı aldıgım gündeki gibi aynı. Termal macununu yenilemedim ekran kartının. İşlemcim 1 aylık onda da sıkıntı yok. Ekran kartım ilk aldığım zamanda 90 91 derecede oynatıyordu hala aynı.
Referans modeller maalesef çok ısınıyor. Muhtemelen ani sıcaklık artışı ile 100 Derecelere kadar çıkıyor ve kendini riske atmamak için kapatıyor sistem. Sorununuzun çözümünü bi nebze de olsa termal macununu değiştirerek çözebilirsiniz diyeceğim ama net olarak çözer diyemeyiz. Bu şekilde kullanmanız kartınızın sağlığını da oldukça düşürmüştür muhtemelen.

Son düzenleme:
Referans modeller maalesef çok ısınıyor. Muhtemelen ani sıcaklık artışı ile 100 derecelere kadar çıkıyor ve kendini riske atmamak için kapatıyor sistem. Sorununuzun çözümünü bir nebze de olsa termal macununu değiştirerek çözebilirsiniz diyeceğim ama net olarak çözer diyemeyiz. Bu şekilde kullanmanız kartınızın sağlığını da oldukça düşürmüştür muhtemelen.

Sanırım anlamak istemiyorsunuz 91 dereceyi hiçbir zaman geçmiyor :D. Kendi garanti sürecince kartı doğal olarak açıp termal macunu yenilemedim.

Ben PC mi ilk topladığımda 1 hafta sorunsuz oynadım sonra ekran kartının zorlandığı yerlerde (sis içine girince, bomba patlayınca vb.) kapanıyordu veya yeniden başlıyorudu. Ben 2 hafta çözüm aradım güç kaynağını değiştirip denedim. Sonra düzeldi. Mesela Payback'a girince hemen atıyordu ve Payback'i 20 dk oynadım kapattım PC'yi. Güç kaynağını garantiye verdim ve düzeldi. 1 hafta da sıfır PSU verdiler. Bir bilgisayarcıya götürüm güç kaynağını değiştirip deneyin. Çok fazla acelem var gördüm hemen cevap yazdım kusuruma bakmayın. Görüşürüz.

Geri
Yukarı