R5 3600 ve RX 5600 XT sistemin AIDA64 sonuçları normal mi?

Lastx1

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Sistemimde bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat henüz sorunu bulamadım. AIDA 64 testi yapmaya karar verdim testi başlattıktan yaklaşık 1-2 dakika sonra fare imlecim yaklaşık 5 saniye aralıklarla takılmaya başladı. Arka planda Radeon Software dışında başka bir uygulama açık değildi. Sıcaklıklar normal denebilecek seviyelerde sayılırdı, ekran görüntüsü paylaşacağım. İmleç takılmasını bu kadar anlatmamın sebebi çoğu oyunda 5-10 FPS düşüşü yaşasam bile oyunun saniyelik donması ve oyunda gerçekleşen anlık takılmalar. Çoğu oyunda yaşıyorum bu problemleri RAM'leri henüz test etmedim fakat sorun olduğunu düşünmüyorum. En yakın zamanda RAM'leri de test edeceğim, SSD okuma yazma oranlarında okuma oranı 1700'lerde çıkmıştı fakat yazma oranı 500-600'lerde çıkmıştı(kronik sorunlu),sıcaklık değerleri konusunda işlemcimin de ekran kartımın da herhangi bir oyunda 75 dereceyi aştığını hiç görmedim. Sizce sorun nerede ve ne yapmalıyım?

Sistem:
  • Ryzen 3600 3.6GHz (stok fan)
  • ASUS B450M-K
  • G.Skill 8x2 3200MHz RAM.
  • ASUS RX 5600 XT EVO.
  • Seagate 1TB 7200RPM hard disk.
  • Toshiba OCZ RC500 SSD.
  • Corsair Carbide Spec Delta 650W +80

Dosya Ekleri

• aida 64 test 1.png
    aida 64 test 1.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 39
  • aida 64 test 2.png
    aida 64 test 2.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,
Sistemimde bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat henüz sorunu bulamadım. AIDA 64 testi yapmaya karar verdim testi başlattıktan yaklaşık 1-2 dakika sonra fare imlecim yaklaşık 5 saniye aralıklarla takılmaya başladı. Arka planda Radeon Software dışında başka bir uygulama açık değildi. Sıcaklıklar normal denebilecek seviyelerde sayılırdı, ekran görüntüsü paylaşacağım. İmleç takılmasını bu kadar anlatmamın sebebi çoğu oyunda 5-10 FPS düşüşü yaşasam bile oyunun saniyelik donması ve oyunda gerçekleşen anlık takılmalar. Çoğu oyunda yaşıyorum bu problemleri RAM'leri henüz test etmedim fakat sorun olduğunu düşünmüyorum. En yakın zamanda RAM'leri de test edeceğim, SSD okuma yazma oranlarında okuma oranı 1700'lerde çıkmıştı fakat yazma oranı 500-600'lerde çıkmıştı(kronik sorunlu),sıcaklık değerleri konusunda işlemcimin de ekran kartımın da herhangi bir oyunda 75 dereceyi aştığını hiç görmedim. Sizce sorun nerede ve ne yapmalıyım?

Sistem:
  • Ryzen 3600 3.6GHz (stok fan)
  • ASUS B450M-K
  • G.Skill 8x2 3200MHz RAM.
  • ASUS RX 5600 XT EVO.
  • Seagate 1TB 7200RPM hard disk.
  • Toshiba OCZ RC500 SSD.
  • Corsair Carbide Spec Delta 650W +80
SSD ne zamandır kronik sorunlu, büyük ihtimalle sorun SSD'de.

SSD ne zamandır kronik sorunlu, büyük ihtimalle sorun SSD'de.

Çoğu yerde yazıyor Technopat forumda da yazan birkaç kişiye denk gelmiştim sanırım. Ayrıca sorunun SSD'de olduğunu sanmıyorum çünkü sorunları yaşadığım oyunların çoğu HDD'de.
Yine de tekrar okuma ve yazma hızı testi yapıp atayım.
Bu sefer sonuçlar sanırım daha iyi çıktı fakat garipsediğim bir şey var SSD sağlığı bence çok fazla düşmüş.
Çoğu yerde yazıyor Technopat forumda da yazan birkaç kişiye denk gelmiştim sanırım. Ayrıca sorunun SSD'de olduğunu sanmıyorum çünkü sorunları yaşadığım oyunların çoğu HDD'de.
Bu sefer sonuçlar sanırım daha iyi çıktı fakat garipsediğim bir şey var SSD sağlığı bence çok fazla düşmüş.

@Sucuksuz_Yumurta sorun nedir sizce?

Dosya Ekleri

• Crystal Disk Mark.PNG
    Crystal Disk Mark.PNG
    24,9 KB · Görüntüleme: 21
  • SSD SAĞLIK.PNG
    SSD SAĞLIK.PNG
    54,1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

@Sucuksuz_Yumurta sorun nedir sizce?
Sonuçlarınız gayet normal gözüküyor bana kalırsa. RC500'ün yazma ve okuma hızları sitesinde 1700/1600 olarak belirtilmiş. Bir sıkıntı yok yani.

Sonuçlarınız gayet normal gözüküyor bana kalırsa. RC500'ün yazma ve okuma hızları sitesinde 1700/1600 olarak belirtilmiş. Bir sıkıntı yok yani.

Bende öyle düşünüyorum zaten sorunun sağlığında olduğunu düşünüyorum 4000 saat çalışma süresinde SSD sağlığı %94'e kadar düşmüş. Ayrıca sebebini hala bulamadığım bir FPS düşmesi ve anlık takılma yaşıyorum sizce sorun hangi parçada olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı