R5 3600 ve RX 5700 kurulum sonrası kasma ve donma sorunu

Oleeee

Centipat
Merhaba,
Sistem yeni kuruldu fakat inanılmaz derecede kasma ve donmalar mevcut. İslemci sıcaklığı çok yüksek ve ekran kartı kullanımı yok gibi bisey.

IMG_20200407_202114.jpg

Hazir kurulum şeklinde geldi sadece ekran kartını taktım ve son Driver'ini yükledim. Yardimci olabilir misiniz?
Sistem bilesenler.

AMD Ryzen 5 3600.
Gigabyte B450 S2H.
MSI RX 5700 Gaming X.
700W PSU 80+ FSP.
Corsair 2*8 bellek 3200MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Sistem yeni kuruldu fakat inanılmaz derecede kasma ve donmalar mevcut. İslemci sıcaklığı çok yüksek ve ekran kartı kullanımı yok gibi bisey.

Eki Görüntüle 530232

Hazir kurulum şeklinde geldi sadece ekran kartını taktım ve son Driver'ini yükledim. Yardimci olabilir misiniz?
Sistem bilesenler.

AMD Ryzen 5 3600.
Gigabyte B450 S2H.
MSI RX 5700 Gaming X.
700W PSU 80+ FSP.
Corsair 2*8 bellek 3200MHz.

İşlemcide sıkıntı var fanı tam oturmuş mu kontrol et. Bir de FurMark testiyle dener misin ekran kartı kullanımı %100 olması lazım testte.

Son düzenleme:
İşlemci fanının çalıştığından emin misin bir kontrol etsen fanlarını.

Fan calisiyor kontrol ettim hocam
İşlemcide sıkıntı var fanı tam oturmuş mu kontrol et. Bir de FurMark testiyle dener misin ekran kartı kullanımı %100 olması lazım testte.
Ekran kartını furmark ile kontrol ettim. %98 ile çalışıyor streste.sicakligi 65 i geçmedi.
İşlemciyi kontrol etmek için Sökmem mi lazım?

Fan calisiyor kontrol ettim hocam

Ekran kartını furmark ile kontrol ettim. %98 ile çalışıyor streste.sicakligi 65 i geçmedi.
İşlemciyi kontrol etmek için Sökmem mi lazım?
Ekran kartı güzel , sökmene gerek yok sadece fanın yanlarından tutup sallamayı dene sabit olup olmadığını anlaman için fanların.

Fanın üzerindeki termal macuna zarar verdiniz mi takarken?
Sıcaklık normalin çok üstünde çoğu kullanıcı fanı iyi taktığını sanar ama stock kullanıyorsan 4 vidayı çapraz sırayla eşit miktarda sıktığına emin olmalısın. Önemli olan zımba gibi olması değil her yüzeyin işlemci ile doğru teması bu yüzden vidalar eşit olmalı. İlk dediğim termal macun olayınada özellikle bakmalısın gerekirse değiştirip yeniden sürün.

Fanın üzerindeki termal macuna zarar verdiniz mi takarken?
Sıcaklık normalin çok üstünde çoğu kullanıcı fanı iyi taktığını sanar ama stock kullanıyorsan 4 vidayı çapraz sırayla eşit miktarda sıktığına emin olmalısın. Önemli olan zımba gibi olması değil her yüzeyin işlemci ile doğru teması bu yüzden vidalar eşit olmalı. İlk dediğim termal macun olayınada özellikle bakmalısın gerekirse değiştirip yeniden sürün.
Konuyla biraz alakasız olacak ama işlemciyi ilk aldığımızda termal macun sürmeye gerek var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı