R5 3600 ve RX 5700XT oyun oynarken kapanıyor ve ara ara takılıyor

JuniorPilot

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Kabin Memuru
Arkadaşlar herkese keyifli forumlar öncelikle.
Bilgisayarımı yeni topladım sayılır, henüz 2 aylık. Ancak topladığımdan beri bilgisayarımın ayarlarında ya da parçalardan herhangi birinde bir problem var. Oyun oynarken bir anda kendini resetleyebiliyor. Bu esnada sıcaklık değerleri yük altında olması gerektiği gibi normal. Bir de oyun dışında da gezinirken bir an yarım saniye kadar donuyor ve dıııt sesiyle donuyor. Sonra işlemine devam ediyor. Bilgisayarımın bu hareketleri daha yeni topladığım halde beni kendinden ciddi anlamda soğutuyor. Web de çok aradım ancak çözüm bulamadım. Burada da forumlarda baktığım kadarıyla açılan konular çok da benzer sorunlar değildi. Bu sebeple yeni bir konu açmak istedim. Sistemimi aşağıda paylaşıyorum, sizden ricamdır izlemem gereken adımlar nelerse bana sırasıyla bildirir iseniz hemen yapmaya hazırım. Donanımsal olarak bozuk bir parça var ise de garantiye göndereyim.

MSI B450 Tomahawk anakart.
AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
32 GB RAM ( Forza DDR4 3200 MHz + G.Skill DDR4 3200MHz)
ASUS TUF 3 RX 5700 XT O8G ekran kartı.
240 GB SSD (sistemin kurulu olduğu)
2 TB harddisk.
Gametech 700W PSU.

Şimdiden tüm herkese saygılarımla. Mutlu ve keyifli pazarlar olsun Technopat ailesi.

Son düzenleyen: Moderatör:
aynı sıkıntı bendede var fps düşüşleri başladı ekran kartı yüzde yüze gelmiyor 65 70 de çalışıyor kalitesiz bir psum var 4 yıllık falan bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum

Öyleyse PSU'dan başlayayım. Yarın değiştirip bir deneyeyim. Aldığım marka çok mu kötü peki arkadaşlar? PSU hiç araştırmadım açıkcası alırken. Peki tek tek deneyip değiştirerek mi sorunu bulabileceğiz, yoksa herhangi bir program yükleyip tarama yaptırabiliyor muyuz donanımsal hata varsa bilgisayarda?

Öyleyse PSU'dan başlayayım. Yarın değiştirip bir deneyeyim. Aldığım marka çok mu kötü peki arkadaşlar? PSU hiç araştırmadım açıkcası alırken. Peki tek tek deneyip değiştirerek mi sorunu bulabileceğiz, yoksa herhangi bir program yükleyip tarama yaptırabiliyor muyuz donanımsal hata varsa bilgisayarda?

Aldığınız PSU kalitesiz. Çünkü 380 TL bir fiyatla 700W PSU almışsınız piyasada ki 700W PSU'lar 600-700 TL civarı.
PSU'da bir problem olursa diğer donanımlara zarar verebilirsiniz hem de tam olarak verim alamayabilirsiniz bu da donanımların verimli çalışmasını engeller.
Yazılım aracılığıyla PSU arızası kontrol edilebilir mi bilmiyorum.
Ek olarak anakart güç bağlantılarını kontrol etmekte fayda var.

Haklısınız. Bu arada yukarıdaki belirttiğim özelliklerde 2 oyunun uzun süreli yük altında sıcaklık değerlerini de paylaşmak istiyorum.Buna da yorumunuzu rica edeceğim.
Gta 5 Ekran kartı sıcaklığı 77 derece, kullanımı %80 ile 100 arası, cpu sıcaklığı 76 derece.
Assassin's creed odyssey ekran kartı sıcaklığı 74 derece, kullanımı %90-100 arası, cpu sıcaklığı 70 derece.

İşlemci için stock soğutucu kullandığınızı varsayarsak halihazırda yaz ayı olduğu için "yük altında" normal değerler.
Kış ayında sıcaklıklar biraz daha düşer ortalama 70 derece olur.

Arkadaşlar tekrar selamlar hepinize. Problemimi hala çözemedim maalesef. Denediğim aşamaları sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıya da görsel ekliyorum. Konuyla alakalı fikir edinmek açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum. Aşamalar şu şekildedir;
1) BIOS Update edildi.
2) RAM'lerin her biri tek tek takılıp, test edildi. ( 16x2 )
3) Ekran kartı "FurMark" programı ile 1 saate yakın yük altında bırakıldı.
4) Ağır oyunlar altında sistemin herhangi bir sıcaklık değeri anormal tepki vermedi.
5) Sisteme bağlı olan 256 GB SSD ve harici 2 TB harddisk badsector ve hata taraması yapıldı.

Bu yazılan testlerin sonucunda hiçbir sorun görülmemiştir. Geriye sadece işlemci ve PSU kalıyor. Ancak onları nasıl test edebilirim, hiçbir fikrim yok. Yönlendirmelerinize açığım arkadaşlar. Aslında elimde tam olarak sorunumla alakalı çok güzel bir video var, ancak "Technopat Sosyal kuralları" içerisinde videoyu nasıl ekleyeceğime dair bir şey göremedim. Destek olursanız ceza yemeden videoyu da sizlere göstermek istiyorum. Bir an önce aksiyon almak istiyorum, çünkü artık bu durum beni sistemimden soğutmaya başladı. Desteğinizi rica ediyorum Technopat ailesi.
Saygılarımla.

Dosya Ekleri

• açılırken.jpg
    açılırken.jpg
    15,4 KB · Görüntüleme: 27

Geri
Yukarı