R5 3600 ve RX 5700XT sisteme görüntü gelmiyor

Tabula Rasa

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Geceleyin sorunsuz kullandığım bilgisayarımı ertesi gün açmaya çalıştığımda açamadım. Monitöre görüntü gelmiyordu ve klavyenin ışıkları da yanmıyordu.

Kasayı kontrol ettiğimde tüm fanların sorunsuz çalıştığını, ekran kartı ve M.2 SSD’nin RGB ışıklarının yandığını fark ettim aynı şekilde anakartın ışıkları da yanıyordu. RAM’lerin RGB ışıkları kapalı olduğu için onunla ilgili bir fikir üretemedim.

Montaj sırasında buzzer’ı takmamıştım, sorun hakkında bir fikir edinmek için buzzer’ı anakarta taktım, ses vermedi. Panelde ise VGA ışığı yanıyordu.

İlk olarak RAM’leri söküp tekli olarak ikisini de tüm slotlarda denedim, açılmadı.

Tüm parçaları söküp tekrar taktım, açılmadı.

Farklı bir ekran kartı denedim, açılmadı.

Kasasız kurulum yaptım, açılmadı.

Servise gönderdiğim anakart ve PSU'da sorunsuz olduğu söylenilerek geri gönderildi. Sonuç olarak sorunun ne olduğunu dahi henüz bulamadım. İyice çıkmaza girdim Smile

Yardımcı olabilecek birileri çıkarsa eğer çok sevinirim.

Anakart: B450 Aorus Pro.

GPU: Sapphire Nitro+ RX 5700XT.

CPU: AMD Ryzen 5 3600.

RAM: Corsair Vengeance RGB Pro.

PSU: Thermaltake Smart RGB 700W.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Geceleyin sorunsuz kullandığım bilgisayarımı ertesi gün açmaya çalıştığımda açamadım. Monitöre görüntü gelmiyordu ve klavyenin ışıkları da yanmıyordu.

Kasayı kontrol ettiğimde tüm fanların sorunsuz çalıştığını, ekran kartı ve M.2 SSD’nin RGB ışıklarının yandığını fark ettim aynı şekilde anakartın ışıkları da yanıyordu. RAM’lerin RGB ışıkları kapalı olduğu için onunla ilgili bir fikir üretemedim.

Montaj sırasında buzzer’ı takmamıştım, sorun hakkında bir fikir edinmek için buzzer’ı anakarta taktım, ses vermedi. Panelde ise VGA ışığı yanıyordu.

İlk olarak RAM’leri söküp tekli olarak ikisini de tüm slotlarda denedim, açılmadı.

Tüm parçaları söküp tekrar taktım, açılmadı.

Farklı bir ekran kartı denedim, açılmadı.

Kasasız kurulum yaptım, açılmadı.

Servise gönderdiğim anakart ve PSU'da sorunsuz olduğu söylenilerek geri gönderildi. Sonuç olarak sorunun ne olduğunu dahi henüz bulamadım. İyice çıkmaza girdim Smile

Yardımcı olabilecek birileri çıkarsa eğer çok sevinirim.

Anakart: B450 Aorus Pro.

GPU: Sapphire Nitro+ RX 5700XT.

CPU: AMD Ryzen 5 3600.

RAM: Corsair Vengeance RGB Pro.

PSU: Thermaltake Smart RGB 700W.

ankarta reset atın anakartın türünü yazarak internetten bakın.
eğer olmazsa bios gitmiştir.
başka türlü başta hata vermez bide ramleri teker teker deneyin.

Hayır yanmıyor.
Klavyeye tekrar bakar mısınız? Caps ve numlock açılıp kapayılıyor mu diye.
Hayır, yanmıyor. Ne klavyede ne de monitörde hiçbir hareket yok.
ankarta reset atın anakartın türünü yazarak internetten bakın.
eğer olmazsa bios gitmiştir.
başka türlü başta hata vermez bide ramleri teker teker deneyin.
Reset atmayı denemiştim, bir şey değişmemişti ve anakartı teknik servise yolladığımda da bana bios güncellemesi yapıp geri yolladılar.
Buna rağmen ben hala sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum. Youtube'da bir videoda 0d hatası diye bir hata olduğunu, sorunun neyden kaynaklı olduğunun bulunmadığı ve anakart değiştirmeden çözülmediğine dair bir şey duymuştum ama bu hatayı da nasıl tespit edebileceğimi bilmiyorum.

Hayır yanmıyor.

Hayır, yanmıyor. Ne klavyede ne de monitörde hiçbir hareket yok.

Reset atmayı denemiştim, bir şey değişmemişti ve anakartı teknik servise yolladığımda da bana BIOS güncellemesi yapıp geri yolladılar.
Buna rağmen ben hala sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum. YouTube'da bir videoda 0D hatası diye bir hata olduğunu, sorunun neden kaynaklı olduğunun bulunmadığı ve anakart değiştirmeden çözülmediğine dair bir şey duymuştum ama bu hatayı da nasıl tespit edebileceğimi bilmiyorum.

Anakart değiş çözsen bile (zor çözersin gibi reddite hatayı yaz bak.)
O anakart seni yorar.
Bir de okadar pahalı anakarta gerek yok.

Geri
Yukarı