R5 3600 vs R5 5600X

Ekran kartı kullanımı %70-90 arası geziyor. 1080P monitör. Grafik ayarları en yüksekte. Warzone oyununda. Withcer 3 ve Cyberpunk'da darboğaz yaşamıyorum. Ekran kartı tam yükte çalışıyor bu oyunlarda.

Hocam bu kullanımlar normal gibi ki zaten Warzone çok işlemci kullanan bir oyun.

Hocam bu kullanımlar normal gibi ki zaten Warzone çok işlemci kullanan bir oyun.
tamam bu yüzden darboğaz yapıyor Warzone de ve gpu tam çalışamadığı için fps düşük alıyorum. Yer yer değişiyor haritada onun için sordum 5600x e geçsem bu sorunu giderirmi diye .
Sadece 1 oyunda olan bir sorun ise oyunun optimizasyonu kötü olabilir veya işlemci ağırlıklı olabilir. O işlemciyle 2080 Super kullananlar var.
haklısnız sadece bu oyunda karşılaştım fakat ben bu oyunu oynadığım için bunun önüne nasıl geçerim diye konu açtım. 5600x e geçsem mi diye.

Haklısnız sadece bu oyunda karşılaştım fakat ben bu oyunu oynadığım için bunun önüne nasıl geçerim diye konu açtım. 5600X'e geçsem mi diye.
Oyunun RTX desteği, veya oyun içi ayarlarda Resolution Scale tarzı bir ayar bulunuyor mu? Bunları açarak darboğazı silebilirsin.

Oyunun RTX desteği, veya oyun içi ayarlarda Resolution Scale tarzı bir ayar bulunuyor mu? Bunları açarak darboğazı silebilirsin.

Hocam 5600X almak yerine VSR kullanarak 2K çözünürlükte oynayabilirsiniz.
haklısınız arkadaşlar yapıyorumm. Render Resolution'u 2k ayarlara çekiyorum darboğazı engelliyorum fakat bu seferde fps yine düşük oluyor.fps 90-100 civarı. 2070 süper 2k da 130-140 fps veremiyor maalesef . 3070 olsa dediğiniz zaten en mantıklısı .

@Aktivist uzaklaştırıldığı için onun yerine cevap yazıyorum. Kuralları esnetmek gibi bir düşüncemiz bulunmamaktadır. Sadece problemin çözülebilmesi için uzaklaştırma süresinin bitmesini bekleyemedik.

anakart : b450m s2h
gpu : gigabyte 2070 super windforce 3x oc
psu : 700w +80 coolermaster
ram : corsair vengeance 3200mhz
işlemci : r5 3600
monitör : aoc c27g1

Darboğaz yaşadığımdan dolayı Windows'u temiz kurulum yaptım. Olmadı DDU ile ekran kartı temiz kurulum yaptım olmadı. Cyberpunk'da witcher 3'de darboğaz olmuyor ama warzone'da dediğim gibi darboğaz yaşıyorum. Eğer sizin dediğiniz gibi işlemcide problem değilse nerededir bana yardımcı olur musunuz?

Oyunu sildim ve tekrar yükledim yine aynı şekilde düşük gpu kullanımı yaşıyorum . o yüzden 5600x'e geçmeyi düşündüm çünkü cidden canımı sıkılıyor elimdeki donanımı tam manasıyla kullanamamak.

Küçük bir video paylaşıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Saygılar, sevgiler.
Darboğaz için CPU kullanımının %99 veya en azından %90 olması gerekmez mi? Videoda %70 i hiç geçmiyor. Acaba ben mi yanlış biliyorum

Darboğaz için CPU kullanımının %99 veya en azından %90 olması gerekmez mi? Videoda %70 i hiç geçmiyor. Acaba ben mi yanlış biliyorum
%100 kulanılmasına gerek yok diye biliyorum darboğaz olması için . Bilgili arkadaşlar açıklar sanırım. Darboğazdan başka seçenek varmı ki zaten GPU kullanımının düşük olması için.

Videoda işlemci %70'in üstüne bile çıkmıyor neredeyse. Yani herhangi bir darboğaz söz konusu değil. Diğer bileşenler etkiliyor olabilir belki. RAM'lerde XMP açık mı? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Warzone işlemciyi çok zorlayan bir oyun. 5600X'e geçersen hissedilir fark yaşarsın. Bu arada 5600 çıkmak üzere onu da bekleyebilirsin fiyat olarak daha uygun olucak.

Geri
Yukarı