R5 3600 vs R5 5600X

1080p de işlemci kullanımına bak. 50-60 üstü darboğaz sayılır.

İşlemci 50-60% kullanılırken ekran kartı 80% seviyelerindeyse o zaman darboğaz diyebiliriz. Sadece 60% kullanım demek "oyun işlemciye yük bindiriyor" demek, "darboğaz var" demek değildir.

Beslemek demek ekran kartının yüksek olması demek. İşlemcinin yüksek ya da düşük olması bir anlama gelmiyor.

@Frxeon kısmen doğru söylüyor mesela Warzone adlı oyunda ekran kartı ciddi darboğazda.

Fakat yine de 1-2 oyunda böyle diye 1000TL-1200TL gibi fazladan para vermek ne kadar doğru bilmem ama bence yanlış ama. Tabii 5600X kökten çözüm hem ileriye dönük hem çok daha güçlü hem darboğazın neredeyse yok olacağını düşünüyorum.

@Frxeon kısmen doğru söylüyor mesela Warzone adlı oyunda ekran kartı ciddi darboğazda.

Fakat yine de 1-2 oyunda böyle diye 1000TL-1200TL gibi fazladan para vermek ne kadar doğru bilmem ama bence yanlış ama. Tabii 5600X kökten çözüm hem ileriye dönük hem çok daha güçlü hem darboğazın neredeyse yok olacağını düşünüyorum.

1000TL para değil.

Valorant'ta R5 1600 200 FPS verirken 3300X 300 FPS veriyor. Bence aksine FPS işlemciyle bazı oyunlar için doğrudan alakalı.
Konu sahibi baktığı videolarda aralarında performans farkı göremediğine göre hikayeli oyunlara bakıyor. Bu sebepten dolayı böyle bir yorumda bulundum, yoksa tabii ki işlemci bazlı oyunlarda aralarındaki fark gözle görülür olacaktır.

CS:GO ya da Valorant oynamaya çalışınca çok şaşırırsın.

Dediğiniz oyunlar işlemciye daha çok yük bindiren oyunlar ve ekran kartları tamamını kullanmadan da yüksek FPS verebiliyor. O yüzden 60%'a 80% gayet normal o oyunlar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı